پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

درمان سردرد و دل درد با نعنا

درمان سردرد و دل درد با نعنا

درمان سردرد، دردهاي حاصل از رانندگي و علائم سرماخوردگي با نعنا فلفلي


 
"نعنا فلفلي" گياهي است با نام علمي Mentha piperita از خانواده ي نعنا (Labiatae).
اينگونه نعنا که کمتر به‌ عنوان خوراکي مصرف مي ‌شود، داراي مقدار زيادي از ترکيب مهمي به نام منتول (Menthol) است. با وجودي که اين گونه نعنا داراي خواص متعدد انواع نعناست، ولي به علت دارا بودن مقدار زيادي منتول (Menthol) داراي خاصيت ضد درد، ضد درد موضعي و ضداحتقاق قوي‌ تري نسبت به گونه‌هاي ديگر نعناست.
بايد ذکر نمود که تا کنون حدود 34 گونه نعنا در جهان شناسايي شده که نزديک به نيمي از اين گونه‌ها در ايران رويش دارند. با وجودي که خوردن اين گونه نعنا اثرات ضد درد خود را بر بدن اعمال مي‌ کند، ولي در سال‌هاي اخير اسانس اينگونه نعنا استخراج و در صنعت داروسازي به‌ صورت فرمولاسيون مايعي در مي‌ آيد تا بتواند مورد استفاده ي مناسب ‌تري‌ قرار گيرد.
محصول اين گونه نعنا در ايران به نام"قطره ي منتول" موجود است که در کليه داروخانه‌ها وجود دارد. قطره منتول يکي از موثرترين ضد دردهاي موضعي براي سردرد، درد دست و پا و کمر، و گرفتگي بيني حاصل از سرماخوردگي يا خستگي ناشي از کار و يا درد حاصل از رانندگي و غيره است که مي ‌تواند به چند طريق مورد استفاده قرار گيرد. البته اين قطره موضعي بوده و به صورت تنفسي يا مالش بر روي اعضاي بدن و يا به صورت ماساژ مورد استفاده قرار مي‌ گيرد.
يکي ديگر از موارد مصرف قطره ي منتول در محيط‌ هاي سربسته براي ضدعفوني کردن فضا و کاهش ميکروب‌هاي سرماخوردگي، رفع خستگي و ايجاد خواب راحت مي‌ باشد.
برگ نعنا در فنجان چاي

درمان نفخ، دل‌ درد و اسپاسم با نعنا قمي

"نعنا قمي" گونه ‌اي از نعنا مي‌ باشد که نام علمي آن Mentha spicata است. اين گونه نعنا داراي بو و مزه ي مطبوع بوده و بيشتر از ساير سبزي هاي خوراکي مورد استفاده قرار مي گيرد.
اينگونه نعنا با وجود خواص متعدد، به خاطر داشتن ترکيب مهم کارون (Carvone)، داراي اثرات ضد نفخ، ضد دل ‌درد و ضد اسپاسم قوي‌ تري نسبت به گونه‌هاي ديگر نعناست، بنابراين خوردن اين گونه نعنا مي ‌تواند به خوبي اينگونه مشکلات را حل نمايد.
اين گياه از طعم و مزه ي خوبي برخوردار است و مي ‌توان آن را به ‌طور مدام مصرف نمود تا از نفخ و دل درد در امان بود. امروزه صنايع داروسازي، عصاره ي اينگونه نعنا را که داراي اثر بسيار قوي مي‌ باشد به قطره‌هاي خوراکي تبديل نموده اند تا با توجه به مايع بودن‌، به سرعت و در عرض چند دقيقه جذب شده و اثر نمايد.
محصولي که در ايران از اين نوع نعنا به دست مي آيد، به نام "قطره کارمينت"(Carmint) است که مي‌ توان آن را با توجه به خوراکي بودن نعنا، در تمام سنين (از نوزادان تا افراد مسن) بدون هيچ محدوديتي مصرف نمود.
محصولات حاصله از اين گونه نعنا ضمن اثرات سريع از عارضه ي جانبي برخوردار نمي ‌باشند و با داروها و غذاها تداخل نمي‌ نمايند.
نکته ي مهم درباره ي تاثير محصولات نعنا براي درمان نفخ و دل‌ درد اين است که ترکيبات موجود در اسانس (رايحه) اين گياه در عرض چند دقيقه (حدود 10 تا 15 دقيقه) جذب مي شوند و مشکلات حاصله را مهار مي ‌کنند، و در صورتي که هم زمان با مصرف غذا خورده شوند از ايجاد نفخ و دل‌ درد جلوگيري مي‌ کنند، بنابراين داراي خاصيت درماني بوده و مانع نفخ و دل ‌درد مي ‌شوند.
دکتر محمدحسين صالحي سورمقي- متخصص فارماکوگنوزي
استاد دانشکده داروسازي تهران

*مطالب مرتبط:
 
تعداد بازديد:2172 آخرين تغييرات:90/01/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر