یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

گذری برق آسا از پل صراط

گذري برق آسا از پل صراط

صراط به معناي راه مستقيم نام پلي است که بر روي جهنم قرار دارد و تمام خلايق مجبور به عبور از آن هستند اما حساب همه يکسان نخواهد بود.


گذشتن از پل صراط آخرين مرحله نجات است. اما خود صراط هم داستاني دارد بس هولناک و سخت. اما بعضي اعمال گذر از پل صراط را همچون گذر برق از آسمان سريع و آسان مي کنند که روايات، آنها را براي ما معرفي کرده اند.

صراط به معناي راه مستقيم نام پلي است که بر روي جهنم قرار دارد و تمام خلايق مجبور به عبور از آن هستند اما حساب همه يکسان نخواهد بود. امام صادق(عليه السلام) در حديثي مي فرمايد: نحوه عبور از صراط به طرق گوناگون خواهد بود بعضي همچون برق و بعضي چون باد، بعضي چون تاختن اسب، بعضي همچون دويدن مرد، بعضي همچون پيادگان و بالاخره گروهى هم آويخته و در حالى كه آتش برخى از اندام ايشان را گرفته و برخى را رها كرده است، مى‏گذرند.(به نقل از امالي صدوق،ص 107 و بحارالانوار، ج 8، ص 64)
اعمالي که باعث گذر برق آسا از پل صراط مي شوند عبارتند از:
1- كسى كه حضرت على عليه السلام را دوست داشته باشد از پل صراط مانند برق جهنده مي گذرد.(فضائل الشيعة با ترجمه، ص 5، حديث 1)
و باز در حديثي آمده است: هر كسى مشتاق است كه از پل صراط مثل باد تند پاييزى بگذرد و خود را بدون حساب به بهشت جاويدان برساند، ولايت ولىّ و وصىّ و مصاحب و خليفه من، على بن ابى طالب عليه السّلام را بپذيرد و بر دل بسپارد. و هر كسى مى‏خواهد در آتش جهنم سرنگون شود، ولايت على بن ابى طالب عليه السّلام را رها كند. (شواهد التنزيل، ترجمه روحانى، ص42)
همچنين است درباره حضرت فاطمه عليهاالسلام که فرموده اند آن حضرت و شيعيانش چون برق از صراط مي گذرند. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص 505)
2- اهميت دادن به نماز جماعت در هر حال و مکاني: و كسى كه بر آن باشد كه در هر جا و در هر موقعيت و فرصتى، نماز خود را به جماعت بخواند، (در روز قيامت) جزو اولين گروه با سبقت‏گيرندگان، با چهره‏اى روشنتر از ماه شب چهاردهم (بدر) به سرعت برق از پل صراط خواهد گذشت، و به ازاى هر روز و يا شبى كه توفيق شركت در نماز جماعت را داشته است ثواب يك شهيد را به او خواهند داد.(پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص 746 و ثواب الاعمال عقاب الاعمال، شيخ صدوق، ترجمه حسن زاده، ص673 )
رعايت اول وقت بودن نماز نيز از اين جمله است: يكى از صحابه‏ى پيغمبر «صلّى اللّه عليه و آله و سلّم» گفته: هر كس مدام پنج نماز را اول وقت بخواند خداوند نُه عنايت در حق او بفرمايد: محبوب خدا شود، بدنش سالم ماند، ملائكه از او محافظت كنند، بركت در خانه‏اش پديد آيد، سيماى صالحان پيدا كند، دلش نرم شود، از پل صراط چون برق جهنده بگذرد، از آتش نجات يابد، در جوار خدا با كسانى مأنوس شود كه نه ترسى دارند و نه اندوهى.(نصايح،  ص 296)
و هر كس يك شبانه روز در يك بيمارى درد كشد، و رنج خود را به عيادت‏كنندگان شكايت نكند، پروردگار در روز بازپسين وى را با ابراهيم [خليل الرّحمن‏] عليه السّلام مبعوث فرمايد، تا از پل صراط بگذرد همانند برقى جهنده
3- رسول خدا فرمود: هر كس از دسترنج خود بخورد، مثل برق از پل صراط خواهد گذشت. النّبيّ «ص»: من أكل من كدّ يده، مرّ على الصّراط كالبرق الخاطف.(الحياة با ترجمه احمد آرام، ج‏5، ص 432) از اين روايت مي توان استفاده کرد اصل بر اين است که بندگان به آساني از صراط عبور کنند به شرط آنکه ستم نکنند و الا نيازي به انجام کارهاي سخت نيست همين که بد نباشيم کافي است وگرنه چرا کسي که از دسترنج حلال خود مي خورد مستحق پاداشي به اين بزرگي است. البته رعايت حلال و حرام هم گاهي سخت مي شود و جز از پرهيزکاران ساخته نيست .
4- صبر بر بيماري: و هر كس يك شبانه روز در يك بيمارى درد كشد، و رنج خود را به عيادت‏كنندگان شكايت نكند، پروردگار در روز بازپسين وى را با ابراهيم [خليل الرّحمن‏] عليه السّلام مبعوث فرمايد، تا از پل صراط بگذرد همانند برقى جهنده. (من لا يحضره الفقيه، ترجمه غفارى، ج‏5، ص305)
تعجبي ندارد اگر بزرگترين پاداشها براي کساني باشد که متخلق به اخلاقي الهي باشند اصلا هدف از بعثت پيامبران، آموزش مکارم اخلاق است. کسي که آرام و صبور است هر چند بسيار درد دارد، از بزرگواريهاي اخلاقي برخوردار است و خدا چنين خلقياتي را بسيار دوست دارد.
نماز
5- صبر کردن بر بدهکار: هر كس به برادر دينى خود قرض دهد، خداوند در برابر هر درهمى، به وزن كوه احد و رضوى و طور سينا برايش حسنه در نظر گيرد و اگر هنگام فرا رسيدن موقع پرداخت قرض با او خوب تا كند و مدارا نمايد، در روز حسابرسى، برق آسا و بدون حسابرسى و ديدن عذاب، به راحتى از پل صراط عبور خواهد كرد.(ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص667) 
6- روزه ماه رجب؛ هر كس ده روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند دو بال سبز آراسته به مرواريد و ياقوت بر او نهد كه همانند نور گذرنده از پل صراط به سوى بهشت پرواز كند. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص137 پاداش روزه ماه رجب، ص 133)
7- شب زنده داري: هر كس يك چهارم شب را نماز گزارد، در صف نخستين رستگاران باشد تا آنگاه كه همچون تندبادى از پل صراط بگذرد و بدون حسابرسى به بهشت در آيد. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص111، پاداش شب‏زنده‏دارى با قرآن، ص 111)
8- صدقه دادن: از پيغمبر - صلّى اللّه عليه و آله و سلّم- نقل شده كه: راجع به صدقه از شيطان پرسيدم كه چرا جلوگيرى مى‏كنى؟ گفت: اى محمد! چون ببينم كسى صدقه مى‏دهد گويا اره بر سر من نهاده‏اند و مانند چوب مى‏برند، پرسيدم: چرا؟
گفت: صدقه پنج خاصيت دارد: مال را زياد كند، بيمار را شفا دهد، بلا را بگرداند، صاحبش چون برق جهنده از پل صراط بگذرد، و بى‏حساب وارد بهشت شود، (در جايى كه حقوق مردم ذمه‏اش نباشد) گفتم: خدا عذابت را زياد كند. (نصايح، 238)
بعضي چيزهاي ديگر نيز مثل مداومت بر خواندن قرآن، خواندن بعضي نمازهاي مخصوص شبهاي رمضان، مداومت بر بعضي سوره هاي قرآن و ... که براي نقل رواياتشان مجالي ديگر لازم است .
اما قابل تذکر است که اين اعمال در صورتي کمک کننده و اثر گذارند که اولا قبول شده و در پرونده عملمان درج گردند ثانيا با گناهان ديگر ضايع نشده و محو نشوند و تا هنگام گذر از صراط باقي بمانند زيرا گناهان ما، حسنات ما را روز قيامت از بين مي برند همچنين چه بسا همه اعمالمان را به جهت يک حق الناسي که به گردن داريم،از دست بدهيم .
انسيه نوش آبادي
گروه دين تبيان 
تعداد بازديد:2046 آخرين تغييرات:90/01/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر