چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دروغ شوروی + نامه یوری گاگارین

دروغ شوروي + نامه يوري گاگارين

اتحاديه جماهير شوروي از اين ماموريت که اولين پرواز سرنشين دار به سوي فضا به شمار مي رفت به عنوان سلاح تبليغاتي مهمي استفاده کرد تا بتواند پيروزي بي نقص ايدئولوژي کومونيستي را به تصوير بکشاند.


بعد از ابهاماتي که درباره ورود آمريکايي ها به ماه مطرح شده است، در کتابي که به تازگي منتشر شده ادعا مي شود مقامات روسي اتحاديه جماهير شوروي درباره سفر تاريخي يوري گاگارين به فضا در سال 1961 ، موقعيت دقيق فرود آمدن وي و نحوه فرودش دروغ گفته اند. آيا ممکن است اين ادعاها درست باشد؟


دروغ شوروي، نامه يوري گاگارين
اتحاديه جماهير شوروي از اين ماموريت که اولين پرواز سرنشين دار به سوي فضا به شمار مي رفت به عنوان سلاح تبليغاتي مهمي استفاده کرد تا بتواند پيروزي بي نقص ايدئولوژي کومونيستي را به تصوير بکشاند. با اين همه در کتاب جديدي که در نزديکي پنجاهمين سالگرد پرواز مشهور گاگارين به فضا توسط خبرنگار روسي "آنتون پرووشين" نوشته و چاپ شده است، آشکار شده که دانشمندان موقعيت دقيق فرود گاگارين را دوبار به اشتباه محاسبه کرده اند و به اين دليل زماني که وي در فاصله 800 مايلي جنوب مسکو به زمين فرود آمد، کسي در آنجا حضور نداشت تا به استقبالش برود.
بر اساس کتاب جديد "108 دقيقه اي که جهان را تغيير داد" مقامات روسي براي سالها ادعا مي کردند که گاکارين و کپسول "وستوک" دقيقا در موقعيتي تعيين شده فرود آمده است، اما اين اطلاعات حقيقت نداشته اند زيرا برنامه ريزان اين ماموريت انتظار داشته اند که گاگارين در 400 کيلومتري جنوب مسکو به زمين بنشيند، از اين رو زماني که گاگارين در مکاني ديگر به زمين رسيد، کسي براي استقبال و کمک آنجا حضور نداشت.
مقامات روسي درباره نحوه فرود گاگارين نيز دروغ گفته اند. به گفته مقامات، گاگارين زماني که فرود آمد درون کپسولش قرار داشته اما حقيقت اين است که کپسول به تنهايي و گاگارين نيز به تنهايي و با کمک يک چتر نجات فرود آمده اند. دليل دروغهايي که توسط مقامات روسي در آن زمان عنوان شده جلوگيري از محدوديتهايي بوده که مي توانسته آنها را از ثبت رسمي اين پرواز فضايي به عنوان رکوردي جهاني بازدارد.
در عين حال در اين کتاب نامه اي تکان دهنده از گاکارين منتشر شده که وي در اين نامه به خانواده اش گفته درباره احتمال نابودي و مرگش انديشيده و از همسر خود خواسته است در صورتي که هرگز از اين سفر بازنگشت خود را در غم و اندوه غرق نکند وي در ادامه نامه اش نوشته که اميدوار است خانواده اش هرگز مجبور به خواندن اين نامه نشوند.
دروغ شوروي، نامه يوري گاگارين
گاگارين در بخشي از نامه خود نوشته است: "...اما گاهي پيش مي آيد که آدمها در اثر زمين خوردن هم جان خود را از دست مي دهند، شايد حادثه اي هم در آنجا (فضا) رخ دهد. در صورتي که رخ داد از تو خواهش مي کنم که خود را در غم و اندوه غرق نکن. در نهايت زندگي همين است و هيچ تضميني وجود ندارد که فردا يک خودرو به زندگي کسي پايان ندهد."
تصميم وي براي نوشتن اين نامه خداحافظي بسيار قابل درک است. در سال 1957 دانشمندان شوروي سگي به نام لايکا را به فضا فرستادند تا ناظر اين باشند که اين سگ پس از چند ساعت در اثر افزايش شديد حرارت جان مي دهد.
بر اساس گزارش تلگراف، همسر گاگارين در نهايت در سال 1968 و پس از مرگ غم انگيز وي در سن 34 سالگي و طي يک سانحه مشکوک هوايي ناچار شد اين نامه را بخواند.
 
بخش دانش و زندگي

برگرفته از مهر 
تعداد بازديد:1126 آخرين تغييرات:90/01/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر