یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

پسری که با دعای امام زمان متولد شد

پسري که با دعاي امام زمان متولد شد

در سال ۳۰۵ (ه.ق) در شهر قم که آن روزگار مرکز علماء ، فقهاء و محدثين شيعه بود (و هنوزهمان مقام و موقعيت علمي و مذهبي را در دنياي شيعه دارد) پسري متولد شد که تولدش با آغاز نيابت حسين بن روح سومين نائب خاصامام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) بوده‌ است.

در سال ۳۰۵ (ه.ق) در شهر قم که آن روزگار مرکز علماء ، فقهاء و محدثين شيعه بود (و  هنوزهمان مقام و موقعيت علمي و مذهبي را در دنياي شيعه دارد) پسري متولد شد که تولدش با آغاز نيابت حسين بن روح سومين نائب خاصامام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) بوده‌ است.او کسي نبود غيراز ابو جعفر محمد بن علي ابن بابويه قمي ملقب به شيخ صدوق(ره).
پدر ايشان علي بن الحسين ابن بابويه قمي، از فقهاي بزرگ شيعه که زمان امام حسن عسگري(عليه السلام )  و امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) را درک کرده و مورد توجه آن بزرگواران بوده ‌است.
شيخ صدوق يکي از نامي ترين دانشمند و فقيه و محدث عاليقدر شيعه در نيمه دوم قرن چهارم هجري است.
مي گويند ايشان و برادرشان با دعاي حضرت امام زمان عج الله تعالي فرجه الشريف متولد شدند. پدر ايشان که از علماي قم بودند تا آن زمان صاحب فرزندي نشده بودند. طي نامه اي که به حسين بن روح تسليم نمود از او خواست تا نامه را به حضور امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) تقديم نمايد.
وي در آن نامه از حضرت خواسته بود. دعا کنند تا خداوند به او پسري دهد. حضرت در جواب نامه چنين فرمودند : برايت دعا کردم و به زودي خداوند پسري، و يا پسراني مومن و پرهيزکار و عالم به تو هديه مي دهد.
محمد بن بابويه در خانواده اي عالم و فقيه به دنيا آمدند و پدر ايشان از محدثين قم بودند. علي بن بابويه(پدر شيخ صدوق)200جلد کتاب تاليف کرده بودند.
شيخ صدوق استادان زيادي داشتند، اينجا تعدادي از آنها را که گروهي از مشاهير بوده اند را نام مي بريم:
علي بن بابويه قمي (پدرشيخ)
محمد بن حسن وليد قمي
احمد بن علي بن ابراهيم قمي
علي بن محمد قزويني
جعفر بن محمد بن شاذان
جعفر بن محمد بن قولويه قمي
علي بن احمد بن مهريار
ابوالحسن خيوطي
ابوجعفر محمد بن علي بن اسود
ابوجعفر محمد بن يعقوب کليني
احمد بن زياد بن جعفر همداني
بابويه
پس از گذشت هفتاد و چند سال از عمر پربرکت اين عالم بزرگوار در سال (۳۸۱ ه.ق) دعوت حق را لبيک گفت و در شهر ري ديده از جهان فرو بست. پيکرمطهر ايشان در ميان غم و اندوه مردمان در نزديک حرم حضرت عبدالعظيم دفن گرديد.
امروزه آرامگاه اين عالم اهل تشيع به نام ابن بابويه در شهر ري مشهور و باب الحوائج  مؤمنان مي باشد.
 
گروه کودک و نوجوان سايت تبيان-مينو خرازي

مطالب مرتبط
 
تعداد بازديد:1110 آخرين تغييرات:90/01/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر