چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي

وسوسه های غذا خوردن در زمان سیری

وسوسه هاي غذا خوردن در زمان سيري

افراط بيش از حد در غذا خوردن يا binge-eatingيکي از مشکلاتي که بسياري از افراد چاق با آن مواجه هستند اين است که در زمان هايي که در حقيقت گرسنه نيستند به پُرخوري روي مي آورند و بدون توجه مي خورند. وقتي شما از آنان مي پرسيد که آيا گرسنه ايد که غذا مي خوريد اقرار مي نمايند که دليلي براي خوردن ندارند. در اين مقاله مروري داريم بر انواع پُر خوري هايي که به علت گرسنگي فيزيولوژيک و نياز بدن نيستند.

 
افراط بيش از حد در غذا خوردن يا binge-eating

شايد شما نيز امتحان نموده ايد که برخي مواقع قادر به کنترل حجم غذاي مصرفي خود مي باشيد  ولي برخي مواقع ديگر کنترل از دست شما خارج مي شود و به صورت بدون کنترل ولع به خوردن مواد غذايي داريد. اين حالت را افراط در غذا خوردن يا غذا خوردن افراطي مي نامند.
افراط ها زماني هستند که شما مقادير بيش از حدي از غذاها را در يک بازه ي زماني کوتاه مصرف مي کنيد. جالب آن که اکثر مواقع انتخاب شما در اين نوع پُرخوري ها غذاهاي سالم نيستند.
مطالعات نشان داده اند که اين تهاجم به مواد غذايي حتي صرف نظر از نوع غذاي مصرفي براي شما مضر است به ويژه اگر به ديابت هم مبتلا باشيد، لذا بايد با کمک يک متخصص اين عادت را برطرف کنيد.
 

غذا خوردن احساسي

بسياري از افراد وقتي احساس ناراحتي، عصبانيت، غم، تنهايي يا ترس مي کنند به غذا خوردن روي مي آورند. احساساتي نظير احساسات مذکور مي توانند محرک قوي اي براي غذا خوردن به ويژه در افراد با استعداد چاقي باشند.
اگر شما از روي احساسات غذا مي خوريد جالب است که بدانيد شما مي توانيد راه کارهاي ديگري را براي مقابله با احساسات تان با مشورت با متخصصين بيابيد.
مطالعات نشان داده اند که احساسات معمولا طولاني مدت نيستند و زياد طول نمي کشند(اغلب فقط 10 دقيقه تا 1 ساعت) بنابراين شما فقط نياز داريد که براي زمان کوتاهي خودتان را از غذا خوردن دور نگه داريد تا اين که احساس تان فروکش کند.

پُرخوري هاي شبانه

براي بسياري از افراد، شام تنها شروعي براي غذاهاي شبانه شان مي باشد. هيچ نکته ي غلطي در مصرف يک ميان وعده سالم مانند: سالاد ميوه يا نان تست سبوس دار به همراه کمي مربا در حدود 2 ساعت پس از صرف شام وجود ندارد، ولي غذا خوردن در شب وقتي يک مشکل فرض مي شود که شما مقادير زيادي غذا و يا غذاهاي پُرچرب و نمکي و پُرکالري و يا شيرين را مصرف کنيد؛ براي مثال: چيپس، شيريني جات، بستني، ساندويچ و باقي مانده هاي غذاها.
اگر غذا خوردن شبانه براي شما يک مشکل شده است سعي کنيد بيشتر کالري دريافتي تان را در ساعات روز دريافت کنيد و ميان وعده سبک و کم چرب و کم کالري را در حوالي شب مصرف کنيد.
مي توانيد از راهنمايي هاي مندرج در جدول زير براي جايگزين نمودن انواع تنقلات پرانرژي کمک  بگيريد:
 
گزينه هاي نامناسب
جايگزين هاي مناسب
شيريني جات
يک برش نان تست سبوس دار(گندم کامل) به همراه کمي مربا
شکلات ها و آبنبات ها
  يک ميوه تازه
پنير و کراکرها
  کمي پنير بدون چربي يا کم چرب 1 درصد؛(مشابه پنيرcottage)
نيم تا يک فنجان از سالادهاي حاوي سبزيجات که ممکن است از شام باقي مانده باشند)
نصف تا يک فنجان ماست کم چرب(طعم دار يا ساده)
    
چند راهکار براي کنترل افراط در غذا خوردن، غذا خوردن احساسي و غذا خوردن شبانه به شرح زير مي باشند:
پرخوري
* اين عادت را در خود بپرورانيد که در طي روز به طور منظم 3 وعده ي غذايي شامل صبحانه، ناهار و شام را به همراه 2 تا 3 ميان وعده ي غذايي دريافت کنيد. با اين شيوه شما دچار گرسنگي نخواهيد شد و شانس ابتلا به عوارض مذکور کاهش مي يابد.
* غذاهايي که ممکن است در مصرف آن ها افراط کنيد را در منزل نگه نداريد. اگر شما برخي مواقع در مصرف برخي خوراکي ها افراط مي کنيد پس حتما از خوراکي هايي که ممکن است در مصرف آن ها افراط کنيد آگاه هستيد، لذا اين خوراکي ها را از خود دور نگه داريد. رايج ترين خوراکي هايي که در مصرف آن ها افراط مي شود عبارت هستند از: شيريني جات، شکلات ها، بستني و چيپس ها.
افراط ها زماني هستند که شما مقادير بيش از حدي از غذاها را در يک
بازه ي زماني کوتاه مصرف مي کنيد. جالب آن که اکثر مواقع انتخاب شما
در اين نوع پُرخوري ها غذاهاي سالم نيستند
* فهرستي از اقداماتي که براي پيشگيري از پُرخوري انجام خواهيد داد را براي خود تهيه کنيد. برخي پيشنهادات در اين زمينه به شرح زير مي باشند:
- براي حداقل 10 تا 15 دقيقه به پياده روي و يا يک فعاليت بدني ديگر که از انجام آن لذت مي بريد بپردازيد.
- با يک دوست خوب صحبت کنيد، دوستي که مي تواند به شما کمک کند تا احساس تان را کنترل کنيد.
- کاري را انجام دهيد که از انجام آن لذت مي بريد مانند: مطالعه، بازي کردن، گوش دادن به موسيقي، بازي کردن با کودکان و با آن ها به پارک رفتن، انجام صنايع دستي و يا رفتن به استخر. 
- مي توانيد برخي کارهاي فيزيکي مانند باغباني و نظافت منزل را انجام دهيد و بدين شيوه خود را سرگرم کنيد و حواس خود را از غذا خوردن منحرف کنيد.
براي مشاهده ي وب سايت دکتر فرشچي مي توانيد به آدرس اينترنتي www.novindiet.com مراجعه نماييد.
دکتر حميدرضا فرشچي – همکار تبيان
متخصص تغذيه و متابوليسم، فوق تخصص چاقي و ديابت
بخش تغذيه تبيان

* مطالب مرتبط:
 
تعداد بازديد:1454 آخرين تغييرات:90/01/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر