چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

سرگرمی در مرزهای دانش(قسمت دوم)

سرگرمي در مرزهاي دانش(قسمت دوم)

نجوم آماتوري (به معني فعاليتي در زمينه علم نجوم كه در آن شخص نه به دليل تخصص آكادميكش يا به دليل ضرورت حرفه‌ اي و شغلي ‌اش كه به دليل علاقه شخصي به زيبايي ‌هاي آسمان در زمينه نجوم به روش علمي مطالعه و كار مي ‌كند)

نجوم

 


در مطلب گذشته به تشريح چيستي نجوم آماتوري در ايران و چگونگي رشد چشمگير آن در سال هاي اخير پرداختيم و گفتيم که اگرچه سن اين شاخه از علم در کشور ما جوان است اما در همين مدت اندک نيز توفيقات فراواني را در مجامع بين المللي به دست آورده است. در اين نوشته قصد داريم به بيان زيرشاخه هاي علم نجوم که منجمان آماتور مي توانند در آن فعاليت کنند بپردازيم.
نجوم آماتوري (به معني فعاليتي در زمينه علم نجوم كه در آن شخص نه به دليل تخصص آكادميكش يا به دليل ضرورت حرفه‌ اي و شغلي ‌اش كه به دليل علاقه شخصي به زيبايي ‌هاي آسمان در زمينه نجوم به روش علمي مطالعه و كار مي ‌كند) در كشور ما جوان است، اگر چه سابقه فعاليت آنها به چند دهه قبل برمي ‌گردد و اين واقعيت نيز درست است كه نمي ‌توان مرزهاي روشني ميان نجوم حرفه ‌اي و آماتوري كشيد، اما حداقل به اين شكلي كه ما نجوم آماتوري را مي ‌شناسيم، بايد بپذيريم كه اين رشته به ‌عنوان يك علاقه ‌مندي عمومي در كشور ما بسيار جوان است و البته با ديگر نقاط جهان هم متفاوت است.
نجوم
يكي از مهم ‌ترين تفاوت ‌هاي نجوم آماتوري در ايران با ديگر كشورهاي جهان، در جوان بودن متوسط سن منجمان آماتور ايراني است. در بسياري از كشورها افراد پس از بازنشستگي يا پس از آن‌ كه از نظر شغلي و خانوادگي به ثبات رسيدند سراغ فعاليت جنبي خود نظير نجوم آماتوري مي ‌روند، اما عمده فعالان در كشور ما جوانان و نوجوانان هستند. کافيست به يکي از مراکز يا انجمن هاي نجومي کشور برويد تا با خيل علاقه مندان جوان آسمان روبه رو شويد. اين امر هم فرصتي استثنايي تلقي مي ‌شود و هم در برخي موارد نگراني توليد مي‌ كند، چرا كه تضميني وجود ندارد فرد علاقه ‌مند پس از ورود به دشواري‌ هاي زندگي همچنان بتواند علاقه خود را پيگيري كند. البته از طرفي شور و انرژي جواني و عطش دانستن وفراگيري در اين مقطع سني شايد محرک خوبي براي پويايي نجوم آماتوري باشد.
اهميت اين موضوع فقط از باب اهميت خود نجوم آماتوري نيست كه در حقيقت به‌ واسطه نقشي است كه نجوم آماتوري در ترويج علم ايفا مي ‌كند. اما خود نجوم آماتوري از رشته‌ ها و گرايش‌ هاي تخصصي‌ تري نيز تشكيل شده است كه منجمان علاقه ‌مند مي ‌توانند در آن راه مسير خود را با دقت بيشتري ادامه دهند.
نجوم
نجوم آماتوري ايران در چند حوزه تخصصي رشد چشمگيري داشته است كه مي‌ توان به رصد عمومي، رويت هلال ماه‌ هاي جوان، ترويج نجوم و عكاسي نجومي اشاره كرد. رصد هلال ماه با توجه به اهميت خاصي که براي ما مسلمانان دارد در بين رصدگران ايراني بسيار پيشرفت داشته است تا جايي که چند منجم ايراني صاحب رکوردهاي بين المللي رويت هلال در جهان هستند. پيشرفت وسايل عکاسي و گسترش همکاري ايرانيان با جوامع بين المللي در اين حوزه ، عکاسان نجومي کشورمان را نيز تا حدي حرفه اي تر از گذشته کرده است.
اما آيا منجمان آماتور ايراني محدود به همين چند شاخه هستند؟ پاسخ به طور قطع منفي است. اينك نشانه‌ هايي ديده مي‌ شود كه افرادي در حال پيگيري ساير رشته ‌ها هستند و اميد است كه آنها زمينه‌ هاي جديدي را به‌ وجود آورند.
اما چه افقي از امكانات پيش روي اين علاقه‌ مندان است؟ نمونه‌ هاي فهرست وار زير بخشي از فرصت‌ هايي است كه نجوم آماتوري ايران دارد: دنباله ‌دارها، نواخترها و ابرنواخترها، اختفاي سيارك‌ ها، رصد متغيرها، جستجوي گودال‌ هاي برخوردي، لکه هاي خورشيدي، رصد ماهواره ‌ها  و ....
در مقاله هاي آينده هر کدام از اين نمونه ها را به طور کامل شرح خواهيم داد. با ما همراه باشيد.
 
 
م.ح.اربابي فر
بخش دانش و زندگي

روزنامه جام جم 
تعداد بازديد:1144 آخرين تغييرات:90/01/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر