چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

برای مبارزه با نیکوتین آماده شوید

براي مبارزه با نيکوتين آماده شويد

درمان ‌هاي جايگزين نيکوتين
از آنجا که ترک سيگار و ديگر انواع دخانيات به دليل اعتياد دوگانه فيزيکي و رواني - اجتماعي تا حدي سخت مي ‌نمايد، لذا در کنار اقدامات حمايتي و رفتاردرماني در بسياري افراد، از درمان ‌هاي جانشيني نيکوتين به عنوان روش تکميلي و آسان ‌کننده ترک استفاده مي ‌شود.
تحقيقات و پژوهش ‌هاي متعدد مبين اين مطلب است که در مواردي از ترک که در کنار اقدامات حمايتي خانواده و اطرافيان از درمان جايگزيني نيکوتين بهره برده شده، نه تنها ترک موفق ‌تري را شاهد بوده ‌اند بلکه از ميزان عود نيز کاسته شده است. بسياري از افرادي که در طول روز به مصرف دخانيان مبادرت مي ‌نمايند، براي مصرف خود صدها دليل و بهانه مي‌ آورند و سيگار کشيدن خود را به مسايل حاشيه‌ اي اطراف خود نسبت مي دهند. ولي حقيقت اين است که اين افراد به واسطه اعتياد به نيکوتين است که قادر به ترک کامل و آسان سيگار و ديگر انواع دخانيات نيستند.

آثار نيکوتين درماني جايگزين

پژوهشگران دريافته‌ اند که در موارد به کاربري نيکوتين جايگزين، افراد سيگاري 7 برابر احتمال موفقيت بيشتري در ترک سيگار در مقايسه با ديگر افراد دارند.
اشخاص مناسب براي درمان جايگزيني نيکوتين
- اشخاصي که حداقل ده عدد سيگار در روز مصرف مي ‌کنند.
- اشخاصي که در اثر مصرف نکردن سيگار و ديگر انواع دخانيات دچار علايم محروميت از نيکوتين به طور جدي و غيرقابل تحمل مي ‌شوند (بروز 4 مورد يا بيشتر از علايم).
- اشخاصي که به سيگار پُک ‌هاي عميق مي‌ زنند.
- اشخاصي که صبح ‌ها به محض بر خواستن از خواب به استعمال دخانيات مبادرت مي ‌کنند (به خصوص نيم ساعت اول).
- اشخاصي که در موارد بدون مصرف نيکوتين در گذشته با شکست در ترک مواجه شده‌ اند.
- اشخاصي که در مکان‌ هايي که سيگار کشيدن در آن ممنوع است دچار مشکل مي ‌شوند.
- اشخاصي که حتي در زمان بيماري شديد نيز به استعمال دخانيات مبادرت مي ‌ورزند.
- بهترين سن درمان جايگزين نيکوتين 20 تا 60 سال است.
آدامس نيکوتين

آدامس نيکوتين

اولين نوع درمان جايگزين که توسط سازمان غذا و دارو تاييد شده آدامس نيکوتين است که داراي ويژگي‌هاي زير است:
- در مصرف نوع 2 ميلي ‌گرمي آن، سطح خوني نيکوتين به کمتر از نصف حالت سيگار کشي مي ‌رسد.
- دو نوع 2 و 4 ميلي ‌گرمي در بازار موجود است.
عوارض احتمالي: مزه تند و بد، التهاب گلو، امکان عادت به آن، تهوع، احساس ناراحتي در فک و دهان، التهاب گلو، ايجاد ناراحتي و اختلال در معده و روده.
فوايد: ارزاني و آساني دسترسي، امکان استفاده براي افرادي که مشغوليت دهان بعد از ترک در آنان اهميت دارد، امکان استفاده در زمان وسوسه به سيگار و مصرف قابل تغيير و مطابق نياز بيمار در هر شرايطي.
معايب:امکان نداشتن مصرف آدامس در همه جا و همه شرايط و ديد عموم. امکان وابستگي به آدامس نيکوتين. تاثير مواد غذايي که محيط بدن را بر جذب نيکوتين اسيدي مي ‌کنند. ‌اطلاع نداشتن مصرف کننده از تکنيک خاص جويدن.
چسب پوستي حاوي نيکوتين

چسب پوستي حاوي نيکوتين

پچ‌ هاي پوستي ابداعي از صنعت داروسازي است که با توليد چسب‌ هاي پوستي به ياري افرادي که مي ‌خواهند سيگار را ترک نمايند آمده است. با اين روش در افراد در حال ترک دخانيات، احتمال موفقيت دو برابر مي‌‌ شود. استفاده از چسب ‌هاي پوستي حاوي ماده نيکوتين باعث مي ‌‌شود تا يک سطح خوني يک نواخت از ماده نيکوتين در بدن فراهم شده و به علت يکنواخت بودن اين سطح، احتمال اعتياد به آن کمتر است.
اين روش جايگزيني نيکوتين در مردان طرفداران بيشتري داشته و زن‌ ها بسيار سخت‌ تر آن را قبول کرده و بدن شان مقاومت بيش تري نشان مي ‌دهد. کاربرد چسب از آدامس راحت تر بوده و در نتيجه اثر بخشي بيشتري انتظار مي‌ رود.
معايب: شايع ‌ترين عارضه جانبي چسب، اختلال در خواب، ديدن روياهاي ناهنجار و عوارض پوستي آن به ‌صورت تحريک، قرمزي و خارش است. همچنين ميزان ثابت نيکوتين تا حدي دخالت مصرف کننده را در کم يا زياد کردن مقدار در صورت وسوسه‌هاي گذرا محدود مي‌ کند.
مزايا: استفاده آسان و امکان کاربرد مناسب آن در مکان‌هاي عمومي، با مهيا کردن يک غلظت خوني ثابت در خون جهت آمادگي بيشتر در برابر علايم ترک و نيز خطر کمتر اعتياد به نيکوتين جايگزين، از مزيت‌هاي چسب نيکوتين است. به طور کلي چسب در مقايسه با آدامس نيکوتين داراي کاربري آسان ‌تر و اثر بخشي بيش تر است.
در آدامس‌هاي نيکوتين کم اثري به دليل پايين بودن نيکوتين گزارش شده و در مواردي که حساسيت يا امکان نداشتن مصرف برچسب وجود دارد و نيز مصرف هم ‌زمان با برچسب براي بالا بردن مقدار مصرف و موارد پيشگيري از عود، توصيه مي ‌شود.

افشانه(اسپري) نيکوتين

در سيگاري ‌هاي قهار بيشتر کاربرد دارد. به دليل امکان اعتياد به روش استفاده از اين نوع افشانه‌ ها، استفاده طولاني مدت و نيز استفاده در افرادي که امکان اعتياد آنان زياد است توصيه نمي ‌شود و در افراد عادي حداکثر بعد از سه ماه مصرف کم شود.
منع مصرف: اين روش در افراد دچار آسم، آلرژي يا بيماري ‌هاي ريوي توصيه نمي ‌شود.
قرص‌ هاي مکيدني نيکوتين
با مصرف اين قرص ‌ها بعد از 15 تا 20 دقيقه آثار مشخص مي ‌شود، که درمقايسه با سيگار و افشانه و چسب نيکوتين، فرد کاهش اشتياق به نيکوتين را ديرتر به دست مي ‌آورد. لذا توصيه مي‌‌ شود فرد، منتظر شروع علايم نباشد و آن را به طور منظم استفاده کند. معمولا تعداد 8 تا 10 عدد در روز کفايت کرده و به فرد تذکر داده شود که قرص را به آرامي مصرف کند تا غلظت مناسبي براي او مهيا گردد.
ارزاني و در دسترس بودن اين قرص‌ ها از مزاياي آن است. وليکن اثر بخشي در مقايسه با آدامس و چسب و افشانه کمتر است.
دکتر آرش نيک ‌خلق
هفته نامه سلامت
اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.
براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 

 
*مطالب مرتبط:

لذات ترك سيگار (قسمت اول) و (قسمت دوم)
بخش تغذيه و سلامت تبيان 
تعداد بازديد:3637 آخرين تغييرات:90/01/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر