یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/پزشكي

سوالات رایج در جراحی چاقی(1)

سوالات رايج در جراحي چاقي(1)

عمل جراحي جايگزين رژيم غذايي سالم نيست و حتي اگر شما عمل هم بنماييد بايستي تغييرات لازم را در رژيم غذايي خود اعمال نماييد.

www.novindiet.com


خيلي از افرادي که از افزايش بي رويه ي وزن رنج مي برند گاها از رژيم گرفتن خسته شده و تصور مي نمايند که عمل جراحي تنها راه حل مشکل چاقي آنان است. اما واقعيت آن است که هر فرد چاقي نامزد خوبي براي استفاده از عمل جراحي نيست.
 
عمل جراحي جايگزين رژيم غذايي سالم نيست و حتي اگر شما عمل هم بنماييد بايستي تغييرات لازم را در رژيم غذايي خود اعمال نماييد. به همين دليل، قبل و بعد از عمل جراحي بايستي يک سري از اقدامات را داشته باشيد تا نتيجه مطلوب حاصل گردد. 
در ذيل سعي شده است به سوالات متداول درباره جراحي کاهش وزن جواب داده شود.
 

آيا جراحي کاهش وزن براي شما مناسب است؟

جراحي به منظور کاهش وزن براي همه کاربرد ندارد. قبل از انجام عمل جراحي حتما با پزشک متخصص تغذيه مشورت نماييد و ابتدا رفتارهاي غذايي سالم را با نظر متخصصين براي خود طراحي نماييد.
 
پزشکان عموما جراحي کاهش وزن را براي افرادي با شرايط زير مناسب مي دانند:
* داشتن يک نمايه توده بدني معادل 40 و يا بيشتر(در حدود 50 کيلوگرم اضافه وزن براي مردان و 40 کيلوگرم اضافه وزن براي زنان)
* داشتن نمايه توده بدني کمتر(35 تا 40) ولي به همراه عوارض جدي در سلامت که با چاقي مرتبط هستند از جمله: بيماري قلبي، ديابت نوع 2، کلسترول بالا، تنگي نفس شديد در خواب.
* سابقه ي تلاش ها و شکست هاي مکرر در کاهش دادن وزن با استفاده از روش هاي رايج غير جراحي(روش هايي نظير رژيم غذايي و فعاليت بدني و غيره).
* درک کامل خطرها و تمايل داشتن به عمل توسط بيمار
 

چگونه جراحي کاهش وزن به کاهش وزن من کمک خواهد کرد؟

دو شکل اصلي براي جراحي کاهش وزن وجود دارد. جراحي محدود کننده ي حجم و جراحي کاهش دهنده ي جذب غذا. که هر کدام از آن ها، وزن را به شيوه ي متفاوتي به شرح زير کاهش مي دهند:
banding
* جراحي کاهش وزن محدود کننده(تکنيک باندينگ يا حلقه گذاري معده يا gastric banding):
در اين روش به صورت فيزيکي سايز معده کاهش داده مي شود و مقدار غذاي جامدي که مي توانيد بخوريد کاهش مي يابد. يک معده ي طبيعي قبل از جراحي حدودا به ميزان 1400 سي سي گنجايش دارد و پس از جراحي به ميزان 100 تا 120 سي سي مي رسد. بديهي است وقتي حجم معده ي شما کوچک تر باشد کمتر هم غذا مي خوريد.
* عمل جراحي کاهش جذب(مانند عمل باي پس معده)
توسط تغيير دادن طول مسير جذب غذا، عمل مي کند. اين شکل از جراحي کاهش وزن، پيچيده تر است. جراح بخش هايي از روده ي شما را بر مي دارد و يک راه ميان بُر  براي هضم غذا باقي مي گذارد که بدين معناست که غذاي کمتري جذب بدن مي گردد. ترکيب جراحي سوء جذبي با جراحي محدود کننده، گنجايش کمتري را در معده ايجاد مي کند که در نتيجه مقدار غذايي که مي توانيد بخوريد کاهش مي يابد.
 

تاثير جراحي کاهش وزن بر سلامت عمومي بدن چگونه است؟

پس از جراحي کاهش وزن معمولا عوارض باليني مرتبط با چاقي، بهبود خواهند يافت که اين عوارض عموما عبارت هستند از:
* تنگي نفس در خواب
* ديابت نوع 2
* رفلکس مري معده(GERD)
* کلسترول بالا
عمل جراحي جايگزين رژيم غذايي سالم نيست و حتي اگر شما عمل هم بنماييد بايستي تغييرات لازم را در رژيم غذايي خود اعمال نماييد
* درد مفاصل دژنراتيو و يا عوارض ارتوپديک
* فشار خون بالا
* آسم
البته بايد متذکر شد که ادامه ي اين بهبودي منوط به داشتن رژيم غذايي سالم خواهد بود.
 

تاثير منفي جراحي کاهش وزن بر وضعيت تغذيه ي فرد چيست؟

پس از جراحي کاهش وزن، بدن در جذب برخي مواد مغذي به شرح زير مشکل خواهد داشت:
 
در هر حال، دريافت روزانه مولتي ويتامين به علاوه ديگر مکمل ها با نظر متخصصين تغذيه مي تواند در جهت پيشگيري و کاهش اين کمبودها موثر باشد.
 

پس از جراحي کاهش وزن، انجام کدام تغييرات در الگوي زندگي، مورد نياز است؟

bypass
با گذشت زمان برخي افراد علي رغم جراحي کاهش وزن، وزن اضافه مي کنند. برخي به جاي مصرف غذاهاي سالم، غذاهاي پُرکالري و پُرچرب را مکررا مي خورند و  برخي از افراد بر مصرف وعده ها و خوراکي هاي شيرين تکيه دارند(مواردي نظير: بستني، ميلک شيک ).
همچنين خود بدن ممکن است با گذشت زمان دستخوش تغييراتي گردد که مستعد افزايش وزن شود. براي مثال ممکن است دستگاه گوارش شروع به جذب کالري بيشتري کند. حتي سايز معده ي جراحي شده ي شما ممکن است با گذشت زمان تدريجا افزايش يابد.
لذا براي پايين نگه داشتن وزن تان، نياز داريد که اقدامات زير را  پس از جراحي به کار بنديد:
* مصرف وعده هاي غذايي بسيار کوچک(سازگار شدن با وعده هاي غذايي کوچک چالش بر انگيز است اما ضروري است):
مقادير کم غذا را به آهستگي بخوريد و به خوبي آن را بجويد و مقادير زيادي پروتئين دريافت نماييد.
* تغذيه را يک اولويت براي خود قرار دهيد:
شما مي بايست حساب مقدار غذايي که مي خوريد را داشته باشيد. تغذيه ي مناسب بسيار مهم است. شما مي بايست مکمل هاي صحيح را طبق تجويز پزشک معالج تان مصرف کنيد چرا که به راحتي مي توانيد به سوء تغذيه ي جدي دچار شويد. يک رژيم شناس مي تواند يک برنامه ي غذايي مناسب را براي شما ترتيب ببيند و از مشکلات تغذيه اي در امان بمانيد.
* ورزش و فعاليت بدني منظم:
بسياري از افراد چاق عادت به ورزش ندارند در حالي که ورزش و فعاليت بدني تنها راه موثر براي پيش گيري از اضافه وزن است. خبر خوب براي شما آن است که به موازات شروع کاهش وزن و کم شدن وزن تان، ورزش و فعاليت بدني براي شما راحت تر مي شود.
 

تغيير ظاهر پس از عمل جراحي کاهش وزن چگونه است؟

به موازات شروع کاهش وزن و تداوم آن، عموما افراد از ديدن ظاهر جديد خود هيجان زده مي شوند و از اندام جديد خود خوشحال خواهند شد. تنها نکته ي منفي آن است که: به موازات اين که سايز بدن تان کاهش مي يابد سايز پوست تان چندان کاهش نمي يابد و ممکن است شل و چروکيده به نظر آيد.
 

آيا زندگي اجتماعي و معاشرت فرد پس از جراحي کاهش وزن تغيير مي کند؟

در حقيقت ممکن است پس از جراحي کاهش وزن ارتباطات شما با دوستان يا خانواده تان، تغيير کند. براي بسياري از افراد چاق، غذاها و نوشيدني ها نقش اصلي را در زندگي(اعم از زندگي اجتماعي شان) ايفا مي کند و به عبارتي ديگر بخش اعظم تعاملات اجتماعي آن ها نيز بر پايه ي غذا خوردن، استوار مي گردد. لذا پس از جراحي کاهش وزن مي بايست راه هاي ديگري را براي ارتباط با اجتماع پيدا کنيد، راه هايي که بر غذا خوردن متمرکز نباشند.
علاوه بر آن به موازات کاهش وزن، نتايج آن در ظاهر شما آشکار خواهند شد و لذا  مردم نيز متوجه آن خواهند شد و از شما در مورد ظاهرتان سوال خواهند کرد و...  لذا مي بايست از قبل براي پاسخ به پرسش هاي احتمالي آماده باشيد و تفکر کنيد که چگونه مي خواهيد از عهده ي آن ها بر آييد.
براي مشاهده ي وب سايت دکتر فرشچي مي توانيد به آدرس اينترنتي www.novindiet.com مراجعه نماييد.
 
دکتر حميدرضا فرشچي - همکار تبيان
متخصص تغذيه - فوق تخصص ديابت و چاقي
بخش تغذيه تبيان

* مطالب مرتبط:

عوارض برداشتن چربي به روش ليپوساكشن 
تعداد بازديد:1651 آخرين تغييرات:90/01/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر