سه شنبه 24 تير 1399 - 22 ذي القعده 1441 - 14 ژولاي 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

سوره ی «نصر» (یاری دهنده)

سوره ي «نصر» (ياري دهنده)

يکصد و دهمين سوره ي قرآن مجيد، سوره ي «نصر» است.

وداع خداوند و جبرئيل با پيامبر(ص)

 

يکصد و دهمين سوره ي قرآن مجيد، سوره ي «نصر» است. اين سوره 3 آيه و 19 کلمه دارد و يکصد و چهاردهمين (آخرين) سوره ي قرآن است که در شهر مدينه بر پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم) نازل شده است. نام اين سوره از اولين آيه ي آن گرفته شده است. اين سوره دو نام ديگر نيز دارد: «اذا جاء» و «توديع» (وداع کردن)؛ زيرا با نازل شدن اين سوره خداوند و جبرئيل با پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) وداع و خداحافظي کرده و وحي قرآن پايان يافته است و نيز درگذشت پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) نزديک شده است.
محتواي سوره
همان طور که خوانديد اين سوره در شهر مدينه و در سال هاي آخر عمر پيامبر اسلام (صلي الله عليه واله وسلم) نازل شده است. خداوند در اين سوره مژده ي بزرگي به پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) مي دهد. آن مژده  اين است که پيروزي خيلي بزرگي براي پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) پيش مي آيد و به دنبال آن مردم گروه گروه مسلمان مي شوند. خداوند براي شکرگزاري اين نعمت بزرگ به پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) دستور مي دهد که خداوند را حمد و سپاس بگويد و از او بخشش بخواهد.
در دوره ي زندگي پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم)، مسلمانان پيروزي هاي بزرگي به دست آوردند؛ امّا پيروزي بزرگي که به دنبال آن همه ي مردم مسلمان شدند، همان «فتح مکّه» است. آخر خيلي از عرب ها فکر مي کردند اگر پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) توانست شهر مکه را فتح کند دليل اين است که او بر حق است و از طرف خدا پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) شده است؛ زيرا اگر بر حق نباشد، خدا نمي گذارد که مکّه را فتح کند. همان طور که لشگر بزرگ «ابرهه» را نابود کرد.
گروهي از دانشمندان گفته اند: «اين سوره بعد از «صلح حديبيه» در سال ششم هجرت و دو سال قبل از فتح شهر مکه نازل شده است.»
همان طور که خوانديد نام ديگر اين سوره «توديع» است. در روايتي گفته شده است وقتي اين سوره نازل شد پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) آن را براي ياران خود تلاوت کرد و آن ها خيلي خوشحال شدند؛ ولي «عباس» عموي پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) وقتي آن را شنيد گريه کرد. پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) فرمودند: «چرا گريه مي کني؟» او گفت: «گمان کنم خبر درگذشت شما در اين سوره به ما داده شده است.»  پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) فرمودند: «همين طور است که تو مي گويي.»
دانشمندان گفته اند: «گرچه در اين سوره خبر شادي بخش فتح و پيروزي آمده است، اين که همه ي مردم مسلمان مي شوند، معنايش اين است که پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) کار خودش را به خوبي انجا داده و وظيفه ي او تمام شده است. معلوم است که مسلمانان بايد منتظر رفتن او از اين دنيا باشند.»
ثواب خواندن
وداع خداوند و جبرئيل با پيامبر(ص)
پيامبر اسلام (صلي الله عليه واله وسلم) فرموده اند: « کسي که اين سوره را بخواند مانند اين است که در فتح مکه همراه پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) بوده است.»
 
امام صادق (عليه السلام) نيز فرموده اند: «کسي که اين سوره را در نماز مستحبي يا نماز واجب بخواند خداوند او را بر تمام دشمنانش پيروز مي کند و در روز قيامت خداوند نامه اي به او مي دهد که اين نامه با او سخن مي گويد. خداوند از داخل قبر اين نامه را به او داده است. اين نامه، برگه ي آزادي او از آتش جهنم است.»
پوپک
تنظيم:نعيمه درويشي_تصوير:مهديه زمردکار
مطالب مرتبط 
تعداد بازديد:7026 آخرين تغييرات:90/01/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر