چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

سیمای عبادی فاطمه(سلام‌الله‌علیها)

سيماي عبادي فاطمه(سلام‌الله‌عليها)

قصه نيايش زهرا(سلام‌الله‌عليها)در آينه عبارت نگنجد.


فروغ فرشتگان
راوي مي‌گويد: «سالت عن اباعبدالله(ع) عن فاطمة لم سميت الزهرا؟ فقال: لانها کانت اذا قامت في محراب‌ها و هو نورها لاهل السماء کما تزهر - تزهو - نورالکواکب لاهل الارض» (علل الشرايع، ج 1: ص 215).
از حضرت صادق(ع) علت نامگذاري حضرت فاطمه(سلام‌الله‌عليها) را به - زهرا - پرسيدم. فرمود: چون وقتي که در محراب عبادتش به نماز مي‌ايستاد فروغ نورش براي ساکنان آسمان مي‌درخشيد همانگونه که نور ستارگان آسمان براي زمينيان مي‌درخشد.
 

دلداده حق

«سميت فاطمة بالبتول لانقطاعها الي عبادة الله تعالي» (مستدرک عوالم، ج 1: ص 80-81).
حضرت فاطمه(سلام‌الله‌عليها) به اين جهت «بتول » ناميده شد که از همه بريده و دل به خدا بسته بود.
 

تنديس عبادت

حسن بصري مي‌گويد: «ما کان في هذه الامة اعبد من فاطمة(سلام‌الله‌عليها)کانت تقوم حتي تورم قدماها». (مناقب، ج 3: ص 341).
در ميان امت اسلام، کسي خداپرست‌تر از فاطمه نبود. آنقدر در نماز مي‌ايستاد که قدم‌هايش ورم مي‌کرد.
 

نياز نماز

«کانت فاطمة(سلام‌الله‌عليها)تنهج في صلات‌ها من خوف الله تعالي» (ارشاد القلوب: 105).
حضرت فاطمه(سلام‌الله‌عليها) در نمازش از ترس خدا نفس نفس مي‌زد و - گريه در گلويش مي‌شکست .
 

قدرشناس قدر

حضرت علي(ع) فرمود: « و کانت فاطمة(سلام‌الله‌عليها)لا تدع احدا من اهل‌ها ينام تلک الليلة - ليلة القدر - و تداويهم بقلة الطعام و تتاهب لها من النهار و تقول: محروم من حرم خيرها»(دعائم الاسلام، ج 1: 282).
فاطمه(سلام‌الله‌عليها) نمي‌گذاشت کسي از اهل خانه در شب‌هاي قدر به خواب رود به آنان غذاي کم مي‌داد و از روز قبل براي احياي شب قدر آماده مي‌شد و مي‌فرمود: محروم کسي است که از برکات اين شب محروم باشد.
پيامبر(ص) فرمود: غروب روز جمعه ساعتي است که هر کس آن را مراقبت کند و در آن لحظه دعا کند دعايش مستجاب شود. - حضرت زهرا - براي درک آن ساعت - به خدمتکارش مي‌گفت: بر فراز بلندي برو و هر گاه ديدي نيمه خورشيد غروب نمود مرا خبر کن تا دعا کنم

نثار و ايثار

حضرت موسي بن جعفر از پدرانش نقل مي‌کند: «کانت فاطمة(سلام‌الله‌عليها)اذا دعت تدعوا للمؤمنين و المؤمنات و لا تدعوا لنفسها فقيل لها يا بنت رسول الله(ص) انک تدعين للناس و لا تدعين لنفسک فقالت: الجار ثم الدار»(علل الشرايع، ج 1:216).
هرگاه حضرت فاطمه(سلام‌الله‌عليها)دعا مي‌کرد براي زنان و مردان مؤمن دعا مي‌کرد و براي خود دعا نمي‌کرد، به او گفته شد: چرا شما براي مردم دعا مي‌کنيد اما براي خودتان دعا نمي‌کنيد؟ فرمود: اول همسايه آنگاه خانه.
 

وقت دعا

حضرت فاطمه(سلام‌الله‌عليها)گويد: «سمعت النبي(ص) يقول: ان في الجمعة لساعة لا يراقبها رجل مسلم يسال الله عز و جل فيها خيرا الا اعطاه ... و قال هي اذا تدلي نصف عين الشمس للغروب ... و کانت فاطمة(سلام‌الله‌عليها)تقول لغلامهااصعد علي الضراب - الظراب - فاذا رايت عين الشمس قد تدلي للغروب فاعلمني حتي ادعو(معاني الاخبار:399) شنيدم پيامبر(ص) فرمود: غروب روز جمعه ساعتي است که هر کس آن را مراقبت کند و در آن لحظه دعا کند دعايش مستجاب شود. - حضرت زهرا - براي درک آن ساعت - به خدمتکارش مي‌گفت: بر فراز بلندي برو و هر گاه ديدي نيمه خورشيد غروب نمود مرا خبر کن تا دعا کنم.
 
دو رکعت نماز
امام صادق(ع) فرمود: «کان لامي فاطمة صلاة تصليها علم‌ها جبرئيل، رکعتان تقرء في الاولي: الحمد مرة و: انا انزلناه في ليلة القدر، ماة مرة و في الثانية: الحمد مرة و ماة مرة: قل هو الله احد، فاذا سلمت سبحت تسبيح الطاهرة علي‌ها السلام»(جمال الاسبوع:173)
مادرم فاطمه(سلام‌الله‌عليها)همواره دو رکعت نماز را مي‌خواند که جبرئيل به او آموخته بود، در رکعت اول آن پس از حمد صد بار سوره قدر و در رکعت دوم پس از حمد صد بار سوره توحيد را مي‌خواني، و پس از سلام نماز تسبيحات حضرتش را نيز مي‌گويي.
حضرت فاطمه زهرا (ع)
هديه بي نظير
در کنز العمال آمده« ان علي بن ابيطالب(ع) امر فاطمة(سلام‌الله‌عليها)تستخدم رسول الله(ص) فقالت: يا رسول الله انه قد شق علي الرحي - و ارته اثرا في يدي‌ها من اثر الرحي - فسالته ان يخدمها خادما، فقال: اولا اعلمک خيرا من الدنيا و ما فيها؟ اذا آويت الي فراشک فکبري اربعا و ثلاثين تکبيرة و ثلاثا و ثلاثين تحميدة و ثلاثا و ثلاثين تسبيحة» (کنزالعمال 2:57)ترجمه: اميرالمؤمنين(ع) به حضرت زهرا گفت تا برود و از پيامبر خادمي بخواهد، او نيز رفت و ضمن نشان دادن پينه‌هاي دستش گفت: آسياب کردن مرا به زحمت انداخته است و آنگاه درخواست خادمي کرد. پيامبر در پاسخ فرمود: آيا نمي‌خواهي - به جاي خادم - هديه‌اي به تو دهم که از همه دنيا ارزشمندتر باشد؟ هنگامي که براي خواب آماده شدي سي و چهار بار «الله اکبر» و سي و سه بار «الحمدلله » و سي و سه بار «سبحان الله » بگو.
 
تسبيح تربت
امام صادق(ع) فرمود: «ان فاطمة بنت رسول الله کانت مسبحتها من خيوط صوف مفتل معقود عليه عدد التکبيرات فکانت عليهاالسلام تديرها بيدها تکبر و تسبح اليان قتل حمزة بن عبدالمطلب فاستعملت تربته و عملت التسابيح فاستعملها الناس».(وسائل الشيعه، ج 4:1033)
تسبيح حضرت فاطمه(ع) نخي بود که بر آن به تعداد تکبيرات - 34 عدد گره زده بود و آن را در دستش مي‌چرخانيد و تکبير و تسبيح مي‌گفت تا وقتي که حمزه شهيد شد تسبيحي از تربت او ساخت. و از آن پس ساختن تسبيح در ميان مردم رواج يافت.
 
جايگاه حضرت زهرا در قيامت
فاطمه اين مجلله عظيم الشان هم نام حضرت زهرا(س)و فاطمه يافاطمه کبري ناميده شده است. در روايتي درباره مقام والا و عظمتشان حضرت زهرا(س)و علت ناميده شدن ايشان به فاطمه آمده است: محمد بن مسلم گفت: از ابوجعفر امام باقر(ع) شنيدم که فرمود: فاطمه داراي جايگاهي کنار در جهنم است. وقتي روز قيامت مي‌شود،ميان دو چشم هر نفر، مومن ياکافر نگاشته مي‌شود. آنگاه به کسي که دوستدار اهل بيت است و گناهان فراواني دارد، دستور داده مي‌شود به آتش افکنده گردد.
وقتي حضرت فاطمه آن شخص را مي‌بيند،مي‌گويد: بارالها! مولاي من! مرا فاطمه نام نهادي و به واسطه من مي‌خواستي از کساني که دوستدار من و ذريه ام هستند، درگذري وعده‌ات حق است و تو از وعده‌ات تخلف نمي‌کني. در آن زمان خداوند عزيز و والامرتبه مي‌فرمايد: درست گفتي، تورا فاطمه نام نهادم و مي‌خواستم به خاطرتو از کسي که دوستت دارد، و پيرو توست و به خاندانت علاقمند و پيرو آنان است،درگذرم. پيمانم حق است و من خلف وعده نمي‌کنم; به اين سبب به بنده‌ام فرمان داخل شدن در آتش را دادم تاتو درباره او شفاعت کني. تو را شفيع قرار دادم تا براي ملائکه و پيامبران وفرستادگانم و صاحبان اين توقفگاه، جايگاه و منزلتت درپيشگاه من مشخص شود. هرکس را که ديدي ميان دو چشمش کلمه مومن است، مي‌گيري و داخل بهشت مي‌کني.
بخش عترت و سيره تبيان

منبع : ماهنامه کوثر شماره 8 ، مقاله: حديث عبادت زهرا(س)، نوشته: محمود لطيفي 
تعداد بازديد:1143 آخرين تغييرات:90/01/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر