جمعه 30 فروردين 1398 - 13 شعبان 1440 - 19 آپريل 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

تغذیه از نظر قرآن کریم

تغذيه از نظر قرآن کريم

آدمي بايد به غذايش، خوراکش و به آنچه مي خورد توجه داشته باشد که از هر نظر پاک و تميز ، حلال، مباح و قابل خوردن باشد و از نظر بهداشت و سلامتي بايستي دقت کافي مبذول دارد که آنچه مي خورد سالم باشد و چه از نظر ظاهر و چه از نظر باطن آلوده نباشد.
خداوند کريم در قرآن مجيد براي بهتر و سالم ماندن جسم انسان ها دستوراتي فرموده و بوسيله پيامبر گرامي اش محمد مصطفي (ص) به بشريت ارزاني شده است.
قرآن کريم در سوره عبس آيه 24 چنين مي فرمايد:
« فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ »
يعني آدمي بايد به غذايش، خوراکش و به آنچه مي خورد توجه داشته باشد که از هر نظر پاک و تميز ، حلال، مباح و قابل خوردن باشد و از نظر بهداشت و سلامتي بايستي دقت کافي مبذول دارد که آنچه مي خورد سالم باشد و چه از نظر ظاهر و چه از نظر باطن آلوده نباشد. حق کسي را نخورد و توجه داشته باشد که چه مي خورد و به اندازه کافي بخورد و آيا آنچه مي خورد، خوردني است؟
و نيز بنگرد که آفرينش چقدر در به وجود آمدن اين غذا از عناصر و عوامل مختلف استفاده کرده است و چه نيروهايي بکار رفته تا اين غذا به صورت کنوني درآمده است.
و نيز در سوره اعراف آيه 31 مي فرمايد:
« يَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ »
اي فرزندان آدم زينت و آرايش خود را نزد هر مسجدي (در هر نمازي) فرا گيريد (بهترين و پاکيزه ترين جامه هاي خود را بپوشيد) و بخوريد و بياشاميد و در خوردن و آشاميدن زياده روي نکنيد که خدا آنان را که اسراف و زياده روي مي کنند دوست ندارد.
باز قرآن کريم براي برقراري بهداشت و محيط سالم در آيه 168 سوره بقره چنين مي فرمايد:
« يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُواْ مِمَّا فِي الأَرْضِ حَلاَلاً طَيِّباً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ»
اي مردم از آنچه خدا در روي زمين از حلال ها و پاکيزه ها آفريده، بخوريد و از گام ها (آثار و نشانه ها)ي شيطان پيروي نکنيد.
در آيه 172 سوره بقره باز چنين مي فرمايد:
« يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُلُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُواْ لِلّهِ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ »
اين آيه نيز دستور مي دهد که از غذاهاي پاک و پاکيزه و حلال ها و قابل خوردني ها استفاده کنيد و شکر نعمت هاي خدا را به جاي آوريد.
آيات قرآني انسان را از تصرف خائنانه در غذاها، خراب کردن مواد غذايي مردم و آلوده کردن آنها، مواد خوب و بد را مخلوط کردن براي سودجويي شخصي، گران فروشي و ظلم و ستم بر مردم بازداشته و نهي فرموده است و آن را از زشتي ها و پليدي ها مي داند که در اين باره آيه 81 سوره طه چنين مي فرمايد:
« كُلُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَلَا تَطْغَوْا فِيهِ فَيَحِلَّ عَلَيْكُمْ غَضَبِي وَمَن يَحْلِلْ عَلَيْهِ غَضَبِي فَقَدْ هَوَى»
يعني از غذاهاي پاکيزه که روزي اتان کرديم بخوريد و در آن طغيان نکنيد و از حد و اندازه تجاوز ننماييد (حلال آن را به حرام مبدل نکنيد). سپاس گزار باشيد و اسراف و زياده روي نکنيد که غضب و خشم من بر شما فرود مي آيد و غضب و خشم من بر هر که فرود آيد محققاً هلاک و تباه خواهد شد.
براي به دست آوردن غذاهاي پاکيزه و براي بدست آوردن سالم ترين غذاها در محل سکونت انسان ها (هم از نظر پاکي ظاهري و هم از نظر پاکي معنوي) آيه 19 سوره کهف چنين مي فرمايد:
«... فَابْعَثُوا أَحَدَكُم بِوَرِقِكُمْ هَذِهِ إِلَى الْمَدِينَةِ فَلْيَنظُرْ أَيُّهَا أَزْكَى طَعَامًا فَلْيَأْتِكُم بِرِزْقٍ مِّنْهُ...»
يعني با اين پول هايتان که داريد، يکي را از ميان خود به شهر بفرستيد تا دقت کند و خوب بنگرد که غذاي کداميک از فروشندگان پاکيزه تر است و از آن غذاي پاکيزه براي شما بياورد.
از اين آيات قرآني چنين بر مي آيد که خداوند متعال و اسلام مبين براي بهداشت و سلامتي آدميان دستورات بس گرانبهايي داده و خاطر نشان ساخته است که انسان ها بايستي از آلودگي هاي غذايي ، خوراکي، زندگي، آموزشي و به طور کلي از همه زشتي ها و پليدي ها دوري گزينند و دور ناروايي ها نگردند.
از رسول گرامي و ائمه اطهار دستورات بهداشتي زيادي رسيده است. از جمله کتاب هاي بهداشتي پزشکي ائمه، کتاب طب النبي، طب الصادق و طب الرضا را مي توان نام برد.

*مطالب مرتبط:

طب غذا از منظر امام صادق (ع)
آداب غذا خوردن در اسلام
آداب و اوقات طعام خوردن
موضوع غذا خوردن در قرآن
تغذيه در قرآن و حديث (1) و (2)
آداب خوردن گوشت در اسلام
تأثير تغذيه بر اخلاق 
تعداد بازديد:1072 آخرين تغييرات:90/01/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر