پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

تاثیر بهار بر زناشویی

تاثير بهار بر زناشويي

بهار، درس هايي آموزنده و زندگي ساز دارد


داشتن يک رابطه شاد و خوب کار سختي نيست! اگر در يک رابطه موفق باشيد يا حتي نباشيد، مي توانيد با ايجاد چند رفتار جديد و تغييرات کوچک در رابطه تان آن را براي هميشه همانطور حفظ کنيد يا حتي آنرا بهتر هم بکنيد.


بهار
بهار، درس هايي آموزنده و زندگي ساز دارد. از نکته هاي درس آموز بهار، ذيلاً به مواردي اشاره مي نماييم که مطابقت آن ها با خانواده متعادل، الهام بخش زوجين مي باشد:
 

تنوّع

در بهار، تنوع خاصي در رنگ ها و جلوه هاي طبيعت، درختان، گياهان و گل ها مشاهده مي شود. زندگي متعادل نيز بايد برخوردار از تنوع ويژه اي باشد. کار، استراحت، اوقات فراغت، مطالعه، ورزش، ارتباط با خدا و ... همگي عناصري از يک زندگي متنوع بوده و در جاي خود، مهم و با ارزش تلقي مي شوند.
 

شادابي
بهار، آکنده از شادابي و طراوت است، به گونه اي که معرف تحول و دگرگوني در تمامي طبيعت مي باشد. زندگي متعادل، نيز برخوردار از شادابي و سرزندگي است. بايد زوجين در زندگي مشترک خويش، مشوّق روح شادماني و مسرت باطني باشند و هر يک بر ديگري در اين امر، سبقت جويند.
 

 تعادل

از زيبايي هاي بهار، تعادل در هواست؛ نه آن چنان سرد است که گزنده و نه آن اندازه گرم که سوزنده باشد. هواي ملايم و نسيم فرح بخش بهار، جان ها را گرمي بخشد.
زوجين در زندگي متعادل، با الهام از مکتب بهار، در روابط متقابل خويش به دور از هر گونه افراط و تفريط، مناسباتي گرم و ثمربخش را پي ريزي مي کنند. روابط نه آن سان افراطي است که به وابستگي و اتکاي بيش از حد، بينجامد و نه سرد و قهرآميز است که بذرهاي محبت و عاطفه را از قلوب آنان برکند.
 
 

 تحوّل

طبيعت، پس از دوره افسردگي و خمودي خزان، در طراوت بهار به وجد مي آيد و دگرگوني هايي را در خود پذيرا مي شود. اندام خشکيده گياهان و درختان درگذر از رکود و رخوت زمستان به شور و جذبه بهار، جوانه هاي حيات را بر خود ظاهر مي سازد. چنين تغيير و تحولي در طبيعت، اين پيام را براي هر فردي در بر دارد: « حال که طبيعت، متحول شد، تنها انسان ها که برتر از طبيعتند و اشرف مخلوقات، بايد در اين دگرگوني ها بر طبيعت، سبقت جويند».
براي اينکه ازدواج پايدار بماند بايد به قانون پنج به يک توجه کرد. اين قانون مي‌گويد در مقابل هر تعامل منفي (اعتراض، غرغر، مخالفت يا جر و بحث) بايد حداقل پنج تعامل مثبت خلق شود (تحسين، لبخند، نوازش، خنده، اشاره به يک واقعه شادي‌آور يا ابراز قدرشناسي)
 
اعضاي هر خانواده، نيک بينديشند که هر يک نسبت به از دست دادن سرمايه عمر و سپري نمودن بهترين سال هاي زندگي، چه حاصلي اندوخته اند و با چنين سرمايه اي، دست به چه معامله اي زده اند؟ چنين انديشه اي، بارور و زاينده است و انسان را فراتر از پوچي و ابتذال، به رشد و تعالي مي خواند. از کلمات ارزشمند امام سجاد عليه السلام در دعاي مکارم الاخلاق، قسمتي را در ذيل نقل مي کنيم:
« خدايا به من عمر طولاني عطا فرما تا زماني که عمرم در راه اطاعت و بندگي ات صرف شود و اگر روزي برسد که سال هاي زندگي ام چراگاه شيطان گردد، مرا فرصت مده.*»
 

حيات آفريني

بهار، حيات است و حيات آفرين. آن گونه که نسيم بهاري بر روح ها و جان ها مي وزد، حياتي دوباره در
در زندگي متعادل، اين موضوع که هر يک از زوجين علاوه بر درک زندگي، زندگي ساز باشند، يک ضرورت است. طرح اين پرسش مهم، پاسخي را از عمق وجان آدمي مي طلبد و آن عبارت است از اينکه: « تا چه ميزان، در ساختن و ترميم زندگي ديگران، نقش ايفا مي کنيم؟ » و به عبارتي آيا شخصيت ما آن توان را دارد که علاوه بر مشکل زدايي از زندگي شخصي و خانوادگي، از زندگي ديگران نيز مشکلات را بزدايد؟
ازدواج
يک استاد روانشناسي معتقد است براي اينکه ازدواج پايدار بماند بايد به قانون پنج به يک توجه کرد. اين قانون مي‌گويد در مقابل هر تعامل منفي (اعتراض، غرغر، مخالفت يا جر و بحث) بايد حداقل پنج تعامل مثبت خلق شود (تحسين، لبخند، نوازش، خنده، اشاره به يک واقعه شادي‌آور يا ابراز قدرشناسي). او مي‌گويد: «اين لحظه‌هاي شاد نشان مي‌دهد که زن و شوهر سخت تلاش مي‌کنند به جاي خلق فضايي پر از انتقاد و خرده‌گيري، فضايي مملو از احترام و تحسين به وجود آورند. با ابراز محبت‌هايي چنين ساده زن و شوهر چيزي را خلق مي‌کنند که به آن«سرمايه عاطفي در بانک» مي‌گويند. اين سرمايه پولي است که مي‌تواند پس از تيره شدن رابطه، آن را از نو بازسازي کند. حتي زوج‌هايي که گاه به گاه با هم جر و بحث مي‌کنند هم مي‌توانند با هم خوشبخت باشند؛ به شرطي که تعاملات مثبت آنها همچنان بر تعاملات منفي سنگيني کند. راه‌هاي ساده‌اي هستند که شما با آنها مي‌توانيد همسرتان را شاد کنيد. مثلا هنگامي که صبح سر کار مي‌رويد، به گرمي از او خداحافظي کنيد، از يکديگر به خاطر انجام کارهاي ساده و عادي منزل تشکر کنيد، هر وقت او وارد اتاق مي‌شود سرتان را بلند کنيد و به او لبخند بزنيد و از کنار چيزهاي ساده بگذريد و اتفاقات ناراحت‌کننده‌اي را که قبلا بين شما افتاده و مي‌دانيد باعث خجالت و ناراحتي همسرتان مي‌شود، دوباره بازگو نکنيد.
 
پي نوشت:
*صحيفه سجاديه، دعاي مکارم الاخلاق، ترجمه صدر بلاغي، صفحه 228.
 
 
فرآوري : کهتري
بخش خانواده ايراني تبيان

 
منابع :
کتاب خانواده متعادل/نوشته دکتر محمد رضا شرفي
سايت مردمان
مجله دنياي زنان 
تعداد بازديد:1451 آخرين تغييرات:90/01/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر