چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/خانواده

یادداشتی برای زوجین بی توجه

يادداشتي براي زوجين بي توجه

يکي از ارزشمندترين و اساسي ترين نياز بشر در زندگي «ارتباط » است و حتي از ملزومات و ضروريات زندگي، بالاخص زندگي مشترک، قلمداد مي شود.


يادداشتي براي زوجين بي توجه
تا به حال فکر کرده ايد ريشه اکثر اختلافات خانوادگي از کجاست و چگونه مي توان بر مشکلات و مشاجرات در زندگي مشترک فائق آمد؟ يکي از دلايل مهم و حتي به جرات مي توان گفت علت عمده مشاجرات خانوادگي، عدم آگاهي زوجين از اهميت ارتباط صحيح است. روان شناسان و مشاوران خانواده معتقدند شيوه برقراري ارتباط زن و شوهر با يکديگر نقش به سزايي در حيات و تدوام زندگي زوجين دارد، لذا زوجين مي توانند با به کارگيري روش هاي ارتباط صحيح از بروز مسايل و مشکلات پيش گيري کنند و يا آنها را حل نمايند.
اکثريت قريب به اتفاق روان شناسان و درمانگران، بالخص زوج درمانگران، بر صحت و درستي اين ادعا صحه گذاشته اند و اميدوارند با تصحيح اصول ارتباطي زوجين و آموزش شيوه هاي ارتباطي درست، بتوانند گامي بلند در جهت رفع اين معضل اساسي که متاسفانه بسياري از زوجين و خانواده هاي جامعه ما را درگير خود نموده است، بردارند. 

يکي از ارزشمندترين و اساسي ترين نياز بشر در زندگي «ارتباط » است و حتي از ملزومات و ضروريات زندگي، بالاخص زندگي مشترک، قلمداد مي شود. با يک نگاه کاملا گذرا و سطحي، اهميت ارتباط براي شما محرز مي گردد و ديدگاه و برداشت  شما، چنين خواهد بود که نمي توان روابط انساني را از زندگي حذف کرد. فضاي خانواده و ارتباطات موجود در آن، براي رشد و بالندگي تک تک اعضاء به خصوص مهره هاي اصلي خانواده به عبارتي براي زوجين بسيار مهم و حياتي است. فضاي ارتباطي مغشوش و درهم ريخته في مابين زن و شوهر، مشکلات عديده اي را در زندگي زوجين فراهم خواهد آورد که متعاقب آن فرزندان نيز از پيامدهاي ناگوار اين شکست و ناکامي بي نصيب نخواهند ماند. بدين ترتيب مي توان چنين ادعا کرد که با کوشش ثمربخش در«شناخت» موانع ارتباطي و يافتن راه هاي موثراصلاح اين رفتارهاي نامناسب، گامي در جهت حل مشکلات و تصحيح حرکت در مسير درست و کاهش مشکلات بعدي و بهبود روابط زناشويي برداشت.
يکي از اين مشکلات که بسياري از زن و شوهرها در زندگي زناشويي با آن روبرو مي شوند و زمينه اي براي درگيري و مشاجره زوجين محسوب مي گردد، کم توجهي همسر است.
کوشش ثمربخش در«شناخت» موانع ارتباطي و يافتن راه هاي موثراصلاح اين رفتارهاي نامناسب، گامي در جهت حل مشکلات و تصحيح حرکت در مسير درست و کاهش مشکلات بعدي و بهبود روابط زناشويي برداشت
بسياري از خانم ها از اين که شوهرشان ساعاتي را به خانواده اش اختصاص نمي دهد و به بودن در کنار آنها بي توجه اند، احساس ناراحتي و دلخوري مي کنند و به کرات، زبان به اعتراض گشوده و مي گويند من به خود او و وجود او در خانه نياز دارم نه به پول و کارش. در مقابل بسياري از مردان معتقدند که از صبح تا شب کار مي کنند تا با افزايش درآمد، بتوانند آسايش بيشتري را براي زن و فرزندانشان فراهم آورند، اما خانواده شان اين فداکاري و مشقت آنان را قدر نمي دانند. به ديگر سخن، مردان تنها به نيازهاي مادي زن و فرزندانشان توجه دارند، در حالي که زنان بيشتر خواستار حضور فيزيکي همسر و رفع نيازهاي روحي و رواني مي باشند. اين ناآگاهي و بي اطلاعي از خواسته ها، انديشه و اهداف موجب ناراحتي و اعتراض افراد خانواده مي شود. مشکل مطرح شده در فوق و مشکلاتي از اين قبيل تحت عنوان«بي توجهي به من» در برخي از ارتباطات زناشويي نمود فراواني دارد. در ادامه اين مقاله ابتدا به بيان علت و يا علت هاي احتمالي اين مساله خواهيم پرداخت و سپس راهکارهاي حل و فصل آن و از همه مهمتر راهبردهاي اجتناب از بروز اين مشکل، اشاره مي نمائيم.
 
علل بي توجهي مردان
 
- چشم وهم چشمي بانوان، يکي از دلايل اصلي بي توجهي مردان است. برخي از خانم ها به خاطر حسادت مفرط خود، مطالبات غيرمعقولي ازهمسر مي کنند و يا گاها لوازمي خريداري مي کنند که به هيچ وجه در وسع مردشان نيست و با وضعيت اقتصادي همسرشان تناسب نداشته، که اين خود، موجبات زحمت مرد را فراهم مي سازد و مرد را مجبور به کار بيشتر در ساعاتي بيشتر مي کند و يا قرض گرفتن، گرفتن وام و... اختصاص زمانهاي بيشتري براي کسب درآمد، زمينه اي براي تنش و دوري از يکديگر مي شود.
يادداشتي براي زوجين بي توجه
-
برخي از آقايان درک و شناخت درستي از نيازها و خواسته هاي همسرشان ندارند و از روحيات و دلبستگي هاي همسرشان فرسنگ ها فاصله دارند.
 
- متاسفانه برخي از آقايان، زندگي مي کنند تا کار کنند. اشتغال مرد و اختصاص بيش از حد زمان به کار و شغل خود و ارزشگذاري و ارج نهادن مفرط به شغل بيش از خانواده، يکي از دلايل اصلي غفلت از همسر و خانواده است.
 
- عدم مديريت صحيح شرايط زندگي و عدم آگاهي از فنون همسرداري، موجب مي شود، مرد خانواده دائما به دنبال کسب در آمد بيشتر باشد تا بتواند از عهده خرج خانه و زندگي برآيد.
 
- عدم مسئوليت پذيري و متاسفانه بي بند و باري برخي از آقايان بستري مهم براي بي توجهي شان محسوب مي شود.
 
- گاهي مردان از حربه بي توجهي و بي احترامي به همسر، براي تنبيه و تاديب همسر و حتي حصول خواسته هاي بجا يا حتي نابجا استفاده مي کنند.
 
- برخي از خانم ها محيط مناسب و آرام بخشي را در منزل براي همسرشان فراهم نمي کنند و خانه براي اين مردان، به منزله صحنه نبرد و بازپرسي و رسيدگي است. لذا چنين مرداني بيشتر ترجيح مي دهند، تا آنجايي که امکان دارد بيشتر اوقات خود را بيرون از خانه سپري کنند. خانه براي آنان تنها محلي براي خواب و خورد و خوراک است که اين خود يکي ديگر از علتهاي  مهم بي توجهي است. 
 
علل بي توجهي زنان
يادداشتي براي زوجين بي توجه
*زنان بنا بر طبيعت فطريشان، نيازمند وخواهان جلب توجه محبت وعلاقه همسرشان هستند. عدم توجه مردان به اين نوع خاص از احساسات و عواطف همسرشان، به مرور زمان و به طور تدريجي موجبات دلسردي و بي توجهي زنان به زندگي و همسر را فراهم خواهد آورد و آنان مجبور به ارضاء اين حس به طرق ديگر خواهند بود. 
 
*خشونت و بي احترامي مرد به زن، باعث تکدر خاطر زن مي شود و زمينه اي را براي تشويق و ترغيب وي براي جستجو و يافتن روشي براي مقابله و جبران و حتي گاها تقابل به مثل با رفتار مرد  فراهم مي سازد و او را به سمت لجبازي و انتقام از رفتارهاي مرد سوق مي دهد که بي توجهي يکي از آن تدابير است.
 
 * مسئوليت ناپذيري و عدم پذيرش تعهد زن نسبت به همسر و زندگي، يکي ديگر از دلايل بي توجهي زن به مرد است.
 
در مقاله بعدي تحت عنوان " با بي توجهي همسرم چه کنم؟" به ارائه راهکارهايي براي مواجه با اين مشکل خواهيم پرداخت.
 
نسرين صفري
بخش خانواده ايراني سايت تبيان

مقالات مرتبط
 
تعداد بازديد:2028 آخرين تغييرات:90/01/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر