یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

چرا نماز می خوانیم؟

چرا نماز مي خوانيم؟

و نماز بهترين راه براي رسيدن به آرامش است.

نماز

آرامش دل

تا حالا شده تو خيابون يا توي پارک بچه اي را ببينيد که گم شده و به دنبال مادرش مي گرده و وقتي که به کمک مردم مادرش را پيدا مي‏كنه در آغوش مادرش مي‏پره و آرام مي‏شه. ما آدم‏ها هم مثل کودک گمشده‏اي هستيم كه در طول زندگي به دنبال کسي يا چيزي مي گرديم که با آن آرامش پيدا کنيم. اون چيز نمي تواند پول، مقام، قدرت، زيبائي و....باشد، چون بعضي از آدم اينها را دارند، اما باز هم آرامش ندارند و هميشه مضطرب و نگران هستند.
در قرآن کريم آمده است: (( آگاه باشيد که دل ها با ياد خدا آرامش پيدا مي‏کند.))
و نماز بهترين راه براي رسيدن به آرامش است.

تشکر از خدا

در اطراف هر کدام از ما آدم‏هاي زيادي هستند که به ما محبت مي‏کنند، مثل بابا، مامان، معلم و خيلي‏هاي ديگه و ما دوست داريم از آنها به خاطر محبتي که به ما مي‏کنند تشکر کنيم. مثل وقتي كه مي‏خواهيم از خداي مهربان تشكر كنيم و نماز مي‏خوانيم.
او کسي است که صدها و هزارها نعمت به ما هديه داده و لحظه به لحظه مواظب و مراقب ماست. تمام کساني که به ما محبت مي‏کنند هم، خدا به ما هديه داده است. پس ما با نماز مي‏توانيم از خداي مهربان به خاطر اين همه نعمت و مهرباني که به ما هديه مي‏کند تنها يك کمي تشکر کنيم.

چشمه آب

وقتي که بدن ما کثيف شده است بايد آن را با آب بشوئيم تا تميز شود و آن وقت احساس خوشايندي مي‏کنيم ،چون پاکيزه و تميز مي‏شويم . روزي پيامبر مهربان اسلام رو به يارانشان کردند و گفتند: (( فرض کنيد در جلوي خانه‏ي شما، چشمه‏اي جاري است و شما هر روز پنج بار در آن خود را مي‏شوييد. آيا به تن شما آلودگي باقي مي‏ماند ؟))
ياران گفتند : ((خير! ))
پيامبر دوباره گفتند : (( بله نمازهاي پنج‏گانه همين اثر را دارند. با پنج نماز در شبانه روز خداوند، بدي‏ها و گناهان را از آدمي مي‏زدايد و او را پاکيزه مي‏کند.

دوست داشتن واقعي

اگر ما کسي را دوست داشته باشيم دوست داريم با او حرف بزنيم. کسي که نماز مي‏خواند، خدا را دوست دارد و دلش مي خواهد با او حرف بزند. البته نبايد تند تند و با عجله با خدا صحبت کرد. بايد آرام حرف زد.
نماز
انسان اگر کسي را دوست داشته باشد، عجله نمي‏کند و آرام با او صحبت مي‏کند. بنابراين بايد با آرامش نماز خواند. وقتي که شما کسي را واقعاً دوست داشته باشيد آن طور رفتار مي‏کنيد که او مي‏خواهد. خداي بزرگ ما را خلق کرده است و ما را خيلي زياد دوست دارد و بسيار بسيار از ما داناتر است از ما خواسته است که به اين صورت نماز بخوانيم که او مي‏خواهد. پس ما آن گونه رفتار مي‏کنيم که خداي مهربان مي خواهد تا از دست ما راضي وخشنود باشد.
 
 
بخش کودک و نوجوان تبيان

منبع:مرکز جهاني آل بيت (ع) 
تعداد بازديد:2841 آخرين تغييرات:90/02/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر