دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اظهارات محمد خاتمی درباره ولایت

اظهارات محمد خاتمي درباره ولايت

خبرنامه دانشجويان ايران :رئيس بنياد باران خانه نشيني اميرمومنان(ع) را علت روي كار آمدن استبداد در جوامع اسلامي دانست و گفت حضرت زهرا براي مقابله با اين مسئله از علي(ع) حمايت مي كرد.

به گزارش کيهان، محمد خاتمي گفته است: اگر زهرا(س) از علي(ع) حمايت مي كند بخاطر اين نيست كه شوهر اوست يا بستگي خويشاوندي دارد. او مي گويد كه اگر علي(ع) حكومت مي كرد، عدل را حاكم مي كرد، جايگاه جامعه را بالا مي برد، در مقابل بيداد و ستم مي ايستاد و مردم را در راه راست و پاك پيش مي برد. آنچه زهرا(س) مي خواهد چنين حكومتي است و از اينكه نيست، رنج مي برد و ملامت مي كند كه چرا از آنچه اسلام آورده بود و قرار بود پيروي شود، دوري شد.»
وي بلافاصله اضافه كرد: «در مورد پيش بيني حاكم شدن استبداد، ابن خلدون ظاهرا اولين كسي است كه اين موضوع را بيان كرده است كه 50 سال بعد از رحلت رسول الله(ص)، خلافت اسلامي به پادشاهي موروثي تبديل شده است.»
وي افزود: ديديم كه چه فاجعه اي رخ داد و جامعه اسلامي به چه روزي افتاد. وجود 3 خلافت درگير با يكديگر همزمان در شرق و غرب و شمال جهان اسلام، نشانه بحران مشروعيت بود.
خاتمي تصريح كرد: «من در كتاب «آيين و انديشه در دام خودكامگي» سعي كرده ام تا اين موضوع را در حد آگاهي اندك و توان متواضع خودم بيان كنم و بارها گفته ام مشكل ما استبدادزدگي تاريخي است كه تا درمان نشود، هر راهي و كاري كه پيشنهاد شود به بيراهه مي رود و دشواري ايجاد مي كند.»
در واقع خاتمي در اين سخنان، خروج از حاكميت ولايت را علت افتادن در قهقرا و استبداد تاريخي عنوان كرده است. بنابراين بايد از وي پرسيد چگونه به بي آبرويي همراهي با ديكتاتورها و فتنه گراني كه اصل ولايت و رهبري را در آشوب آفريني سال 88 مورد هدف قرار داده بودند، تن داد و حاضر شد مقابل قانون اساسي، جمهوريت و اسلاميت نظام بايستد و در صفي قرار گيرد كه بقاياي سلطنت پهلوي، ديكتاتورهاي فرقه منافقين و... نظاير آنها در آن صف ايستاده بودند؟

منبع : خبرنامه دانشجويان ايران

 

تعداد بازديد:1111 آخرين تغييرات:90/02/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر