سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441 - 15 اكتبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

به اشتراک گذاشتن اینترنت

به اشتراک گذاشتن اينترنت

به گزارش نيوساينتيست، پيتر اکرسلي از EFT، موسسه خيريه‌اي که خود را وقف حمايت از حقوق ديجيتالي کرده، با درخواست يک «جنبش بي‌سيم آزاد» سعي در تشويق مردم براي پذيرفتن «مسووليت اجتماعي» خود و به اشتراک گذاشتن اتصال‌هاي اينترنتي‌شان دارد.


به اشتراک گذاشتن ارتباط اينترنتي و دسترسي به شبکه جهاني، اين روزها چندان مورد استقبال قرار نمي‌گيرد! اما چه کار مي‌توان کرد تا همه بتوانند آزادانه از اينترنت استفاده کنند؟

خيلي‌ها عادت ندارند در ورودي منزل‌شان را قفل کنند. همين موضوع در مورد شبکه واي‌فاي اين افراد هم صادق است! البته بعضي‌ها هم معتقدند جلوگيري از دسترسي به اينترنت بي‌سيم، به‌جاي سودمند بودن، بيشتر ضرر دارد!
به اشتراک گذاشتن اينترنت
اما به گزارش نيوساينتيست، پيتر اکرسلي از EFT، موسسه خيريه‌اي که خود را وقف حمايت از حقوق ديجيتالي کرده، با درخواست يک «جنبش بي‌سيم آزاد» سعي در تشويق مردم براي پذيرفتن «مسووليت اجتماعي» خود و به اشتراک گذاشتن اتصال‌هاي اينترنتي‌شان دارد.
اکرسلي شرايط فعلي شبکه‌هاي قفل شده را اين‌طور تشبيه کرده که: «تصور کنيد شما آفتاب سوخته و تشنه هستيد؛ در حالي‌که همه کساني که اطرافتان هستند، ليوان‌هاي بلند پر از آب يخ‌شان را مزه مزه مي‌کنند ...»
به گفته اکرسلي، اصولا همه ما به دو دليل، دسترسي به شبکه‌هايمان را محدود مي‌کنيم: اول اين‌که نگذاريم ديگران از پهناي باندمان استفاده کنند و دوم براي تضمين ايمني و حفظ حريم خود. اما مي‌توان با استفاده از روتري که تنها مقدار معيني از پهناي باند را به اشتراک مي‌گذارد و براي استفاده شخصي از اتصال اينترنتي، رمز تعيين مي‌کند، از بروز اين مشکلات جلوگيري کرد.  «با اين‌که چنين تکنولوژي‌هايي امروز هم وجود دارند، اما بيشتر مردم از آن‌ها استفاده نمي‌کنند.»
البته شايد هم مشکلات قانوني و حقوقي مانع اين امر خيرخواهانه مي‌شود، چراکه مسلما کاربران خانگي نمي‌خواهند مسئول فعاليت‌هاي ديگران در شبکه‌شان باشند! اين موضوع کاملا قابل درک است اما اکرسلي معتقد است که اين افراد هم مي‌توانند مانند ساير شرکت‌هايي که خدمات دسترسي به اينترنت را فراهم مي‌کنند، از حمايت قانون نيز برخوردار باشند؛ البته مشکلي که در اين زمينه وجود دارد اين است که مواد قانوني در اين حوزه چندان واضح نيست و در هر کشور، متفاوت است.
به اشتراک گذاشتن اينترنت
اکرسلي در پاورقي مقاله خود گفته که «شايد» قوانين ايالات متحده بتواند در اين زمينه حمايت‌هايي ارائه کند اما هفته گذشته مردي که شبکه خود را باز گذاشته بود، از سوي دادگاه متهم شناخته شد. دادگاه آلمان نيز قبلا قانوني وضع کرده که طبق آن افرادي‌که اجازه دهند کاربران غيرمجاز از طريق ارتباط آن‌ها به مطالب غيرقانوني دست يابند، جريمه خواهند شد. اين در حالي‌است که جار و جنجال‌هاي هفته گذشته در انگليس نسبت به تغيير قوانين، اين موضوع را در هاله‌اي از بهام فرو برده است!
البته شايد بتوان با بکار گرفتن مدل‌هاي نه‌چندان معمول، مشابه کشور استوني، بر اين نگراني‌هاي قانوني پيروز شد؛ کشوري که دسترسي به اينترنت را حق قانوني انسان‌ها مي‌داند. اين کشور تحت پوشش شبکه رايگان دسترسي به واي‌فاي در سراسر مکان‌هاي عمومي از جمله کافي‌شاپ و رستوران و ... است و به مردم اجازه مي‌دهد که خيلي راحت، در هر مکاني بتوانند آنلاين شوند.
 
بخش دانش و زندگي تبيان

به نقل از خبرآنلاين 
تعداد بازديد:1233 آخرين تغييرات:90/02/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر