یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

12 ایده‌ای که می‌توانند دنیا را تغییر دهند

12 ايده‌اي که مي‌توانند دنيا را تغيير دهند

به گزارش مهر، آيا تاکنون از خود پرسيده ايد که دنيا در سال 2020چگونه خواهد بود؟ مجله علمي "پاپ ساينس" با طبقه بندي 12 ايده نوآورانه اي که ظرف 11سال آينده مي توانند زندگي بشر را متحول کنند به اين سئوال پاسخ داده است.


برپايه اين پيش بيني، 2020سالي "فوق فناورانه" و غني از نوآوريها خواهد بود. البته اين سايت تاکيد مي کند که سال 2020تنها يک تاريخ نمادين در استفاده از فناوريهاي نوين فوق پيشرفته در آينده است.

مجله علمي "پاپ ساينس" به طبقه بندي 12 اختراع و نوآوري پرداخته است که تا سال 2020مي توانند به طور ريشه اي زندگي بشر را دستخوش تحول کنند برپايه اين پيش بيني، 2020سالي "فوق فناورانه" و غني از نوآوريها خواهد بود.
 
به گزارش مهر، آيا تاکنون از خود پرسيده ايد که دنيا در سال 2020چگونه خواهد بود؟ مجله علمي "پاپ ساينس" با طبقه بندي 12 ايده نوآورانه اي که ظرف 11سال آينده مي توانند زندگي بشر را متحول کنند به اين سئوال پاسخ داده است.
برپايه اين پيش بيني، 2020 سالي "فوق فناورانه" و غني از نوآوريها خواهد بود. البته اين سايت تاکيد مي کند که سال 2020 تنها يک تاريخ نمادين در استفاده از فناوريهاي نوين فوق پيشرفته در آينده است.
در اين خصوص "مايک ليبهولد"، عضو "موسسه آينده" توضيح داد: "اين نوآوريها مي توانند در سال 2019يا 2021به تحقق برسند اما استفاده از سال 2020تنها براي رُند کردن اين بازه زماني است."
 

پايگاهي بر روي ماه

12 ايده‌اي که مي‌توانند دنيا را تغيير دهند
در رتبه اول 12 نوآوري که آينده ما را تغيير خواهند داد ساخت پايگاه ژاپن بر روي ماه قرار گرفته است. به اعتقاد اين مجله علمي آمريکايي، پس از اينکه ژاپن آسيبهاي ناشي از زلزله و سونامي اخير را بازسازي کرد با استفاده از روباتها پايگاهي را براي اقامت روباتها بر روي ماه خواهد ساخت.
ژاپن اين پروژه را در برنامه دارد و بي شک هيچ کشوري در دنيا وجود ندارد که قادر باشد کاري تا اين حد پيچيده را انجام دهد.
 
 

ماشينهاي پرنده

12 ايده‌اي که مي‌توانند دنيا را تغيير دهند
برپايه پروژه عظيمي که براي سال 2020پيش بيني شده است يک راه آهن پر سرعت لندن را به پکن متصل خواهد کرد. اين راه آهن که از 17 کشور عبور خواهد کرد مي تواند اروپا را به آسيا متصل کند.
به اعتقاد دانشمندان، ساخت اين راه آهن از نظر فني ممکن است اما احتمالا تا سال 2020 آماده نخواهد شد. "مايک ليبهولد" توضيح داد: "به دلايل اقتصادي و سياسي فکر مي کنم که اين پروژه عظيم ظرف 10سال آينده آماده نخواهد شد."
همچنين از ديگر اختراعاتي که تا سال 2020 مي توانند زندگي بشر را متحول کنند مي توان به خودروهاي داراي خلبان خودکار و خودروهاي پرنده اشاره کرد. در مورد خودروهاي خودکار، دانشمندان براين باورند که دير يا زود اين فناوري به واقعيت بدل خواهد شد، اما هنوز به چندسالي زمان نياز است تا خودروها بتوانند "با هم" حرف بزنند.
اين درحالي است که در مورد دوم، احتمالا "دارپا" (آژانس تحقيقاتي وزارت دفاع آمريکا) تا سال 2015نمونه آزمايشي
خودروي پرنده را توسعه خواهد داد، اما تا زماني که اين خودروهاي پرنده بتوانند جايي در ميان مردم باز کنند هنوز به چند دهه اي زمان نياز است و در آنزمان "کنترل ترافيک هوايي" غيرقابل تحمل خواهد شد!
 

از سوختهاي زيستي تا مغز مصنوعي

12 ايده‌اي که مي‌توانند دنيا را تغيير دهند
سوختهاي زيستي در سال 2020 مي توانند جايگزين سوختهاي فسيلي شوند. آينده شناسان در اين مورد اطمينان کامل دارند و معتقدند که نيروهاي نظامي غربي به ويژه آمريکا که نمي خواهند براي تهيه سوخت به کشورهاي خاورميانه اي وابسته باشند دستيابي به اين سوختها را شتاب بخشيده اند.
از ديگر موارد ذکر شده در اين طبقه بندي، استفاده سيستماتيک از ريزتراشه هاي کاشته شده در مغز انسان به منظور کنترل دستگاههاي تلويزيون، تلفنهاي همراه هوشمند و رايانه ها از طريق امواج مغزي است. هرچند به نظر مي رسد که به دلايل اخلاقي تحقق اين پيش بيني غيرمحتمل باشد.
 

طبقه بندي 12نوآوري تا سال 2020

1. ژاپن يک پايگاه روباتيک بر روي ماه خواهد ساخت، عقيده پاپ ساينس: از نظر تئوري ممکن است اما از نظر اقتصادي به فاکتورهاي تصميم گيري نياز دارد.
2. چين از طريق يک راه آهن فوق سريع پکن را به لندن متصل خواهد کرد،  عقيده پاپ ساينس: ممکن اما غيرمتحمل.
3. خودروها خودشان را مي رانند، عقيده پاپ ساينس: به طور حتم امکانپذير است اما نه تا سال 2020 .
4. سوختهاي زيستي به قيمت قابل رقابت با سوختهاي فسيلي مي رسند و مي توانند جايگزين آنها شوند،  عقيده پاپ ساينس: عملي است.
5. خودروهاي پرنده در آسمان پرواز خواهند کرد، عقيده پاپ ساينس: احتمالا دارد تا سال 2015 نمونه آزمايشي آن را خواهد ساخت.
6. ما خواهيم توانست دستگاهها را از ريزتراشه هايي که در مغز ما کاشته خواهند شد دستگاههاي الکترونيکي را کنترل کنيم، عقيده پاپ ساينس: ممکن است که تا سال 2020تراشه هايي را در مغز خود داشته باشيم اما آنها کار زيادي انجام نخواهند داد.
7. تمام نمايشگرهاي جديد مي توانند از "ديودهاي ساطع کننده نور ارگانيکي" (OLED) فوق نازک ساخته شوند، عقيده پاپ ساينس: به احتمال بسيار قوي انجام شدني است.
12 ايده‌اي که مي‌توانند دنيا را تغيير دهند
8.  فضاي تجاري به ما اجازه مي دهد به ماه و اخترواره ها برويم و مواد معدني را استخراج کنيم،  عقيده پاپ ساينس: سفرهاي فضايي تجاري يک انديشه واقعي است اما سفر به ماه، اخترواره ها و ماموريتهاي استخراج مواد معدني اهداف غيرمتحملي تا سال 2020به نظر مي رسند.
9. يک رايانه هزار دلاري که نيروي پردازشي برابر با مغز انسان خواهد داشت، عقيده پاپ ساينس: احتمالا
10. ترجمه همگاني با دستگاههاي موبايل بسيار در دسترس خواهد بود، عقيده پاپ ساينس: احتمالا. اما دقت آنها به نوع زبان بستگي دارد.
11. ما سرانجام از عينکهاي ديجيتال استفاده خواهيم کرد، عقيده پاپ ساينس: در اين مورد ما تقريبا نيمه راه را رفته ايم.
12. ما مغز مصنوعي ايجاد خواهيم کرد، عقيده پاپ ساينس: ما سرانجام روزي به آن خواهيم رسيد.
 
بخش دانش و زندگي تبيان

منبع:
خبر گراري مهر 
تعداد بازديد:1072 آخرين تغييرات:90/02/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر