پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

چاقو رفیق همیشگی من!

چاقو رفيق هميشگي من!

به طور كلي هر نوع سلاحي كه براي دفاع يا تهاجم مورد استفاده قرار بگيرد و از حيطه باروت، شليك و انفجار گلوله خارج باشد، در زمره سلاح سرد قرار دارد.


سنين نوجواني و جواني كه سال‌هاي بسيار پرشوري در سال‌هاي زندگي قلمداد مي‌شود، به طور معمول دستخوش تاثير هم‌سن و سالان ‌ شده و چه بسيار نوجواناني كه به اين تاثيرات منفي، چراغ سبز نشان داده و آلوده مي‌شوند. يكي از اين معضلات حمل و نگهداري سلاح سرد به وسيله نوجوانان و جوانان است كه باعث آسيب هاي اجتماعي و جراحات غير قابل جبراني به طرفين درگير مي شود.

 
به طور كلي هر نوع سلاحي كه براي دفاع يا تهاجم مورد استفاده قرار بگيرد و از حيطه باروت، شليك و انفجار گلوله خارج باشد، در زمره سلاح سرد قرار دارد. بنابراين چاقو، زنجير، پنجه بوكس، قمه، نيمچه، انواع تيزي، چوب، شمشير، نانچكو (نانچيكو)‌، تونفا و... از مصاديق سلاح سرد هستند.
گاهي سلاح‌هاي سرد در هنرهاي رزمي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و آموزش آنان نوعي هنر محسوب مي‌شود كه استفاده صحيح از اين لوازم نيز به وسيله استادان هنرهاي رزمي به هنرجو آموزش داده مي‌شود. به عنوان مثال آموزش نانچكو (نانچيكو)‌ در هنرهاي رزمي شرقي با آموزش شمشير در ووشو و... به نوعي بخشي از آموزش رزمي بوده و هنرجو به دليل استفاده هنرگونه از اين لوازم، آنان را به چشم يك ابزار و آلت مورد استفاده در دعوا و نزاع‌هاي خياباني نگاه نمي‌كند؛ اما روي سخن ما آن دسته از سلاح‌هاي سرد است كه توسط نوجوانان و جوانان، به طور غيرصحيح و نامتعارف در درگيري‌ها و نزاع‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه معمولا استفاده‌كنندگان از اين آلات ، ورزشكاران نيستند.
استفاده از چاقو و سلاح‌هاي سرد در درگيري‌ها پديده نوظهوري نيست و سابقه طولاني دارد اما شدت يافتن آن در سال‌هاي اخير با دلايل متعددي از جمله ممنوع بودن استفاده از سلاح گرم قابل‌توضيح است.
معاون پزشكي و آزمايشگاهي سازمان پزشكي قانوني كشور گفت: تعداد مراجعان نزاع در سال گذشته با افزايش 6/7 درصدي نسبت به سال قبل از آن، به رقم 629 هزار و 36 نفر رسيد.
در واقع بايد اين فرهنگ ميان مردم شکل بگيرد که ديگر زمان هاي قديم و عهد دقيانوس نيست که هر فرد به منظور دادخواهي و دفاع از خود لشکري جنگجو و آماده را براي نزاع و جنگ و خونريزي به سوي طرف ديگر دعوا ببرد بلكه هم اکنون باب قانون و قانونمداري در كشور مفتوح بوده و سيستم قضايي، وظيفه رسيدگي به جرايم را خواهد داشت
شايد ايجاد رعب و وحشت نخستين بهره‌اي است که اوباش از سلاح سرد مي‌برند، به عبارتي تيغ زير گلوي مردم گذاشتن روشي است که معمولا براي اخاذي و هتک حرمت به‌کار مي‌برند و مردم عموما در برخورد با اينگونه افراد راهي جز اطاعت پيش رو ندارند؛ چرا که در غيراين صورت ‌بايد صدمات تحمل‌ناپذير جسمي ناشي از برخورد سلاح سرد را متحمل شوند . فراواني اين جرم را مي‌توان در محله‌هاي شلوغ، پرتردد، جرم‌خيز، مجرم‌پرور، آلوده و شهرهاي كوچك و شهرك‌هاي حاشيه‌اي شهرهاي بزرگ جستجو كرد كه آن هم بسته به نوع محل داراي درصد فراواني متفاوت بوده و هر چه محله جرم‌خيزتر و آلوده‌تر باشد، آمار نوجوانان و جواناني كه مرتكب اين جرم مي‌شوند، بيشتر خواهد بود، بخصوص در محله‌هايي كه نزاع‌ها و درگيري‌هاي دسته جمعي بيشتر رخ مي‌دهد. حاملان اين سلاح‌ها نيز درصد بالايي از گروه سني نوجوانان و جوانان را به خود اختصاص مي‌دهند.
چاقو رفيق هميشگي من!
در بسياري از درگيري‌هاي خياباني بي‌آنکه قصد و نقشه قبلي براي قتل وجود داشته باشد، در اثر استفاده از سلاح‌هاي سرد که نوجوان يا جوان با خودبه همراه دارد منجر به قتل يا ايجاد جرح‌هاي جدي در طرفين درگير خواهدشد.داشتن چاقو و انواع سلاح سرد در جيب يا کيف نوجوانان يا جوانان سبب مي‌شود تا به محض درگير شدن با فرد ديگر، دست به چاقو شوند، زيرا در اين زمان جوانان و نوجوانان فقط به فکر پيروز شدن و برنده بودن هستند و در نتيجه تحت تاثير جو پيرامون خود قرار گرفته و از همه مهم‌تر تمامي نگاه‌ها را معطوف به خود ديده و همه را در انتظار برتري خود در اين نزاع مي‌بيند و بسيار ناشيانه، عجولانه و از روي عمد و به قصد مغلوب كردن رقيب، ضربه يا ضرباتي را به طرف ديگر درگيري وارد آورده که عواقب و نتايج مرگباري را به دنبال دارد و نتيجتا مي بايست يک عمر در پيچ و خم دادگاه ها در پي کسب رضايت از شاکيان باشند.
در واقع بايد اين فرهنگ ميان مردم شکل بگيرد که ديگر زمان هاي قديم و عهد دقيانوس نيست که هر فرد به منظور دادخواهي و دفاع از خود لشکري جنگجو و آماده را براي نزاع و جنگ و خونريزي به سوي طرف ديگر دعوا ببرد بلكه هم اکنون باب قانون و قانونمداري در كشور مفتوح بوده و سيستم قضايي، وظيفه رسيدگي به جرايم را خواهد داشت و دوره مسووليت فردي در حقوق جزا، قرن‌هاست كه به پايان رسيده و در حقيقت دستگاه قضايي مسئول رسيدگي به شكايات شاكيان و مجازات مجرمان است و افراد مسئوليتي در مجازات كردن مجرمان به طور شخصي ندارند.
آيت الله آملي لاريجاني در اين باره فرمود:موضوعي که اشرار بايد بدانند اين است که به آنان اخطار مي دهيم که در صورت ارتکاب جرم و اخافه مردم با سلاح سرد که در قانون عين سلاح گرم است به عنوان محارب يا مفسد في الارض قطعا حکمشان اعدام است .
در اين زمينه دولت هم موظف است به توليد و نمايش كليپ‌هاي آموزشي با موضوعات تبيين جرايم و مجازات‌هاي حمل سلاح سرد و عواقب و پيامدهاي آن بپردازد .هم چنين اقدام به احداث سالن‌هاي ورزشي دولتي در اماكن مختلف شهرها و ثبت‌ نام کم هزينه تر نوجوانان و جوانان در رشته‌هاي ورزشي خاص به منظور پر كردن اوقات فراغت اين رده سني بپردازد؛ زيرا بي‌برنامگي روزانه اين گروه سني، خطرناك بوده و آنان را به سهولت در دام افراد خلافكار اسير خواهد كرد.
وي ادامه داد: در اين جهت هيچ اهمالي به خرج نخواهيم داد ،مصالحه و مسامحه نخواهيم کرد و حتما بدانند که قطعا مجازات خواهند شد.هم چنين اگر کسي را با سلاح سرد هنگام ارتکاب جرم بگيرند در اجراي قانون هيچ ترديدي نمي کنيم ، اينکه فکر کنند فقط چاقو به گردن طرف گرفته اند و کاري نکرده اند اين تصور غلط است و آنچه که مهم است نفس به کار بردن چاقوست.
براي كمرنگ كردن يا حذف اين معضل اجتماعي بايد با نوجوانان و جواناني که به اين نوع از خلاف آلوده نشده و جرايمي را مرتكب نشده اند و هم چنين آن هايي که در زمره اين طيف از خلافكاران قرار دارند، مقابله شود تا فساد خود را به ساير همسالان سالم خود سرايت ندهند.
در پيشبرد اين هدف در گام نخست مهم ترين نقش بر دوش خانواده هاست که جوانان و نوجوانان خود را در نحوه دوست يابي راهنمايي کرده و بر زمان و مکان رفت و آمدهايشان نظارت داشته باشند .هم چنين از دادن آزادي هاي بي قيد و شرط و نامحدود به فرزندان که ثمره اش جز تباهي نوجوانان و آسيب ها و وقايع ناگوار نيست بپرهيزند .البته رسيدن به اين مهم کاري نيست که يک شبه اتفاق بيفتد بلکه نيازمند تربيت صحيح و نظارت و کنترل همان اوان کودکي مي باشد.
چاقو رفيق هميشگي من!
در اين زمينه دولت هم موظف است به توليد و نمايش كليپ‌هاي آموزشي با موضوعات تبيين جرايم و مجازات‌هاي حمل سلاح سرد و عواقب و پيامدهاي آن بپردازد .هم چنين اقدام به احداث سالن‌هاي ورزشي دولتي در اماكن مختلف شهرها و ثبت‌ نام کم هزينه تر نوجوانان و جوانان در رشته‌هاي ورزشي خاص به منظور پر كردن اوقات فراغت اين رده سني بپردازد؛ زيرا بي‌برنامگي روزانه اين گروه سني، خطرناك بوده و آنان را به سهولت در دام افراد خلافكار اسير خواهد كرد.
هرچند تلاش‌هاي دستگاه قضايي، سازمان تربيت بدني، سازمان بهزيستي و ساير سازمان‌ها و نهادها در سال‌هاي اخير رشد چشمگيري داشته است، وليكن تا حذف اين معضل، هنوز راه زيادي باقي بوده و اين موضوع نيازمند توجه وافر و نيز تخصيص بودجه و اعتبارات خاص و تدوين و تصويب برنامه‌هاي ويژه است. به اميد ايجاد جامعه‌اي سالم و عاري از هرگونه بزه و جرم.
فرآوري: فاطمه برادران
بخش اجتماعي تبيان

منابع: ايسنا / دنياي اقتصاد / همشهري
لينک هاي مرتبط
چرا تجرد را انتخاب مي کنيم؟

حل بحران جواني از دريچه اي نو
شرخرهاي مدل 2011


 
تعداد بازديد:3080 آخرين تغييرات:90/02/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر