دوشنبه 25 آذر 1398 - 19 ربيع الثاني 1441 - 16 دسامبر 2019
صفحه اصلي/قرآن

فضیلت و خواص سوره کافرون

فضيلت و خواص سوره کافرون

هر كس سوره كافرون و اخلاص را در نمازهاي واجب خود بخواند خداوند او و پدر و مادر و فرزندانش را مي آمردزد و اگر از اشقيا باشد نامش در فهرست سعادتمندان قرار مي گيرد و خداوند او را خوشبخت زنده مي دارد و شهيد مي ميراند و شهيد محشور مي كند.

 

يكصد و نهمين سوره قرآن «كافرون»  در مكه نازل شده است و داراي 6 آيه دارد.اين سوره را «جحد»(1) نيز مي گويند.
سوره «كافرون» چنان فضيلتي دارد كه قرائت آن در زمان ها و مكان ها و حالت هاي مختلف سفارش شده است. معاوية بن عمار مي گويد: امام صادق عليه السلام به من فرمود: سوره كافرون را در نمازهاي واجب و غير آن قرائت كن. (2)
همچنين از ايشان نقل كرده اند در دو ركعت نماز پيش از فجر و دو ركعت زوال و دو ركعت بعد از مغرب و دو ركعت اول نماز شب و سوره كافرون را قرائت كن.(3)
اهلبيت عليهم السلام در مازهاي روزانه خود سوره كافرون را قرائت مي كردند و به قرائت آن در نمازهاي روزانه سفارش مي كردند. از امام صادق عليه السلام نقل شده است: در دو ركعت نماز صبح، هر سوره اي را كه دوست داري بخوان. ولي من دوست دارم سوره اخلاص و كافرون را بخوانم.(4)
از امام صادق عليه السلام روايت شده است كه ثواب تلاوت اين سوره برابر با تلاوت يک چهارم قرآن است. هر كس سوره كافرون و اخلاص را در نمازهاي واجب خود بخواند خداوند او و پدر و مادر و فرزندانش را مي آمرزد و اگر از اشقيا باشد نامش در فهرست سعادتمندان قرار مي گيرد و خداوند او را خوشبخت زنده مي دارد و شهيد مي ميراند و شهيد محشور مي كند. (5)
و نيز از ايشان روايت شده است: هر كس در هنگام خواب سوره كافرون و اخلاص را بخواند خداوند براي او امان نامه از شرک مي نويسد.(6)
رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم فرمود: هر كس سوره كافرون را تلاوت نمايد شياطين از او دور شده و از سختي هاي بزرگ روز قيامت در عافيت مي باشد
فضيلت اين سوره به قدري است كه بازگشت از اين سوره در نماز به سوره ي ديگر روا نيست
از رسول اكرم صلي الله عليه وآله وسلم نقل شده است: كه شخصي به ايشان گفت: به من چيزي بياموز كه هنگام خواب بگويم. حضرت فرمودند: هر گاه بخواهي بخوابي سوره كافرون را بخوان و بخواب كه آن مايه ايمني از شرك است.(7)
 

آثار و بركات سوره

1) ديدن رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم در خواب
از امام جعفر صادق عليه السلام نقل شده است: هر كس اين سوره را در شب جمعه صد مرتبه قرائت نمايد رسول خدا صلي الله عليه و اله وسلم را در خواب خواهد ديد.(8)
2) دور شدن شيطان از قاري اين سوره
رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم فرمود: هر كس سوره كافرون را تلاوت نمايد شياطين از او دور شده و از سختي هاي بزرگ روز قيامت در عافيت مي باشد.(9)
3) استجابت دعا
رسول خدا صلي الله عليه واله وسلم فرمودند: هر كس هنگام طلوع خورشيد ده مرتبه اين سوره را بخواند وآنگاه دعا کند دعايش مستجاب مي شود.(10)
 
پي نوشت ها :
(1) درمان با قرآن،ص 167
(2) مستدرک الوسائل، ج4، ص191
(3) الکافي، ج3، ص316
(4) تهذيب الاحکام، ج2، ص136
(5) ثواب الاعمال، ص127
(6) الکافي، ج2، ص626
(7) مجمع البيان، ج10، ص550
(8) مستدرک الوسائل، ج6، ص371
(9) مجمع البيان، ج10، ص552
(10) المصباح کفعمي، ص461
بخش قرآن تبيان

منبع :
پايگاه اينترنتي انهار 
تعداد بازديد:6585 آخرين تغييرات:90/02/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر