پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/كتاب هفته


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

غلبه بر وسواس

غلبه بر وسواس

وسواس يک ايده، فكر، تصور، احساس يا حركت مكرر يا مضر كه با نوعي احساس اجبار و ناچاري ذهني و علاقه به مقاومت در برابر آن همراه است ، اين واژه آشنا در آخرين طبقه بندي تشخيصي و آماري اختلالات رواني و رفتاري «اختلال وسواس- اجبار» ناميده شده است .


غلبه بر وسواس

 

کتاب مفيد و خواندني غلبه بر وسواس به قلم دکتر بائر در خصوص تشخيص درمان اختلال وسواس- اجبار براي بيماران و خانواده هايشان نگاشته شده است . بر خلاف اکثر متخصصان بهداشت روان، دکتر بائر خود را درگير مشاجرات نظري نمي کند بلکه بر پايه ي تجربه ي منحصر به فردي که در زمينه ي درمان بيماران مبتلا به اختلال وسواس- اجبار به دست آورده است، بينش هاي ارزشمندي را ارائه مي دهد. ارائه ي مثال هاي متعدد و استفاده از نوعي شيوه ي غير رسمي در نگارش کتاب به همراه مطالبي جامع در خصوص درمان هاي دارويي و رفتاري به اين کتاب هويت جامعي داده است.

ترتيب فصول مطالب اين کتاب به گونه اي است که پاسخ گوي نياز مخاطبين علمي و غيرعلمي مي باشد. اين کتاب در 10 فصل تدوين شده است. خواننده در فصل اول با شناخت اختلال وسواس - اجبار، علت بوجود آمدن وسواس و اشکال مختلف اين اختلال  آشنا مي شود.در فصل دوم اختلال وسواس- اجبار معرفي شده است. انواع درمان و اصول آن ها در ين فصل به زباني ساده براي خواننده تشريح شده است.

درفصل سوم مولف بخشي را در خصوص خودآزمايي تعريف کرده است که در آن مقياس بيل براون (افکار وسواسي) را تعريف مي کند و خواننده خود را مورد ارزيابي قرار مي‌‌‌دهد تا در صورتي که مشکل وسواس او جدي باشد در مورد آن اقدام کند. در فصل 4 و 5 اهداف درماني تعيين مي‌‌‌شود و در ادامه طريقه‌‌‌ي استفاده از رفتاردرماني براي غلبه بر وسواس و فنون آن آموزش داده مي‌‌‌شود. در فصل 5 براي انواع مختلف وسواس روش درماني معرفي شده است. در فصل 6 چگونگي تداوم جلسات توضيح داده مي‌‌‌شود. فصل 7 نيز به مشکلات مرتبط با وسواس تخصيص يافته است. براي مثال وسواس موکني يکي از اين موارد است که نويسنده روش درمان آن را به خوبي توضيح داده است. در فصل 8 دارودرماني براي وسواس، انواع داروهايي که براي درمان وسواس استفاده مي‌‌‌شوند و سوالهايي که در اين رابطه وجود دارد بحث شده است. فصل 9 به سوالهايي در مورد وسواس و درمان آن پاسخ گفته است و در فصل پاياني کتاب اطلاعاتي به خانواده و اطرافيان افراد مبتلا به وسواس ارائه مي‌‌‌دهد تا آنها نيز بتوانند در جريان درمان به درمانگر و فرد مبتلا کمک کنند.

مشخصات کتاب

نويسنده: لي بائر

مترجم: مسعود محمدي، محمد دهگانپور،ليلا کوهي

ناشر:انتشارات رشد

اين کتاب را از فروشگاه اينترنتي نيز مي توانيد تهيه کنيد.


  
تعداد بازديد:5347 آخرين تغييرات:90/03/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر