پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

آموزش حسابداری خانگی

آموزش حسابداري خانگي

مي ‌خواهيد هر چه را مي ‌توانيد و در توان داريد، براي آنها فراهم كنيد، طوري كه آنها در آرزوي چيزي نباشند.


همه پدر و مادرها آرزو دارند كه زندگي خوب و ايده‌ آلي براي فرزندانشان فراهم كنند؛ يك زندگي بدون دغدغه. البته تعريف زندگي خوب و همين طور بي‌ دغدغه براي افراد مختلف، متفاوت است، چرا كه نظر مردم در مورد خوب و كامل بودن يك زندگي با هم تفاوت دارد، اما تعريف شما از اين زندگي هر چه باشد، حتما مي ‌خواهيد بچه‌ ها يك زندگي بدون مشكلات و دشواري را تجربه كنند.


 
مي ‌خواهيد هر چه را مي ‌توانيد و در توان داريد، براي آنها فراهم كنيد، طوري كه آنها در آرزوي چيزي نباشند.
اين رويايي قابل تحسين است، اما رسيدن به آن شايد غيرممكن باشد. هر قدر سعي و تلاش كنيم تا فرزندانمان نيازي برآورده نشده نداشته باشند، باز هم نمي‌ توانيم اين خواسته را برآورده كنيم. البته متخصصان بارها تاكيد كرده ‌اند كه اين كار از لحاظ تربيتي نيز براي آنها مفيد نيست. به همين دليل در كل بهتر است زياد به فكر رفع تمام نيازهاي آنها نباشيم. اما هر پدر و مادري بايد بتواند نيازهاي اوليه فرزندان خود را فراهم كند. براي دست يافتن به اين هدف نيز داشتن برنامه‌ اي دقيق و حساب شده در مورد مسائل مالي خانواده مهم و حياتي است.
 
تصور كنيد اگر پدر و مادر هر دو بخواهند تمام سعي و تلاش خود را انجام دهند تا فرزند از لحاظ مالي دغدغه ‌اي نداشته باشد، ولي در نهايت در كنار انبوهي از وسايل و لوازم مورد نياز، مادر و پدري خسته، بي‌ انرژي و بي‌ حوصله داشته باشد، آيا شما به هدف خود رسيده‌ ايد؟
با اين روش، آنها ياد مي‌ گيرند تنها راه نشان دادن عشق و علاقه، بخشيدن هداياست و نه اختصاص دادن زمان و انرژي براي آن كه دوستش داريم. تصور كنيد اگر كودكي با اين طرز فكر بزرگ شود، چه اتفاقي در آينده براي او خواهد افتاد؟ فراموش نكنيد كه بچه‌ ها بيشتر دوست دارند يا بهتر است بگوييم نياز دارند كنار شما باشند و دقايقي را با شما بگذرانند. شرايط مالي را بهانه‌ اي براي دور شدن از آنها قرار ندهيد.بدانيد با چه مسائل و مشكلات مالي درگير هستيد.
پول
با خود فكر كنيد مديريت دقيق شرايط مالي خانواده چه مشكلات ذهني براي شما ايجاد مي ‌كند؟ شما هر روز با چه مشكلاتي درگير هستيد؟ فكر مي‌ كنيد همسرتان بيش از اندازه پول خرج مي‌ كند؟ قبض‌ هاي پرداخت نشده داريد؟ و در كل هميشه فكر مي ‌كنيد براي گذران زندگي پول كافي نداريد؟
شايد هم اوضاع برخلاف چنين تصوراتي باشد. به اين معني كه شما پول زيادي داريد و حالا مشكل ديگري رهايتان نمي ‌كند چون اعضاي خانواده ديگر از داشتن لوازم جديد و دلخواه احساس لذت نمي‌ كنند.
در هر صورت وقتي كه پولي به دست مي‌ آوريد، نحوه خرج كردن آن براي خانواده، بر روابط شما با فرزندان، همسر و دوستانتان تاثير دارد. علاوه بر اين، سلامت شما هم تا حد زيادي به نحوه كار كردن براي درآمد بيشتر و شيوه خرج كردن آن بستگي دارد.
در همه نقاط جهان، يكي از مهم ‌ترين و عمده ‌ترين دلايل طلاق و جدايي در خانواده ‌ها مشكلات مالي است. بنابراين درست نيست كه اين موضوع مهم را ناديده بگيريم. به طور حتم شما هم از بحث و مشاجراتي كه در خانواده ‌ها و در مورد موضوعات مالي مطرح مي‌ شود، آگاه هستيد؛ بحث‌ هايي در مورد كم يا زياد خرج كردن پول، قرض‌ هاي پرداخت نشده خانواده، لوازمي كه بايد خريداري شوند ولي هنوز هزينه آن تامين نشده و... .
گاهي هم خانواده ‌ها راهي بدتر را انتخاب مي ‌كنند؛ سكوت در مورد اين مسائل و صحبت نكردن با همسر و شريك زندگي. غافل از اين كه اين سكوت نه ‌تنها مشكلات را حل نمي‌ كند، بلكه شرايط را بدتر هم خواهد كرد.
به همين دليل برخي محققان معتقدند كه ناآگاهي خانواده ‌ها از شيوه‌ هاي مديريت و كنترل مخارج خانوادگي، زمينه ‌ساز بروز مشكلات متعددي مي ‌شود.
بچه ‌ها در مدرسه درسي به عنوان كنترل و مديريت شرايط مالي ندارند. پس اين ماييم كه بايد به آنها بياموزيم چگونه پول خود را خرج كنند. اين هم يكي از وظايف پدر و مادر است كه نبايد آن را ناديده گرفت. آنها بايد براي زندگي واقعي آماده شوند
 
خريد

اولين قدم در كنترل موفق شرايط مالي

اگر شما اولين قدم براي مديريت شرايط مالي خود را درست برداريد، مي ‌توانيد مطمئن باشيد كه گام بلندي براي بهبود شرايط مالي و عاطفي خود برداشته‌ ايد.
همچنين به اين نكته مهم هم دقت داشته باشيد كه بچه ‌ها در مدرسه درسي به عنوان كنترل و مديريت شرايط مالي ندارند. پس اين ماييم كه بايد به آنها بياموزيم چگونه پول خود را خرج كنند. اين هم يكي از وظايف پدر و مادر است كه نبايد آن را ناديده گرفت. آنها بايد براي زندگي واقعي آماده شوند. بنابراين بايد به آنها نحوه مديريت براي خرج كردن پول را نيز بياموزيم.
اين كار وقتي بچه پول كمتري دارد و همچنين توقعاتي اندك، راحت‌تر از زماني است كه بزرگ شده و نيازهايش بيشتر شده‌ اند.

پول زن يا پول شوهر

هميشه از مادربزرگ ‌ها شنيده‌ ايم كه پول زن و شوهر ندارد. شايد قديمي‌ ها بيشتر به اين موضوع اعتقاد داشتند. امروز كمي تعريف همسران نسبت به گذشته تفاوت كرده است، اما اين سوال را خيلي از زنان و مردان مي‌ پرسند كه چه شيوه ‌اي موفقيت‌ ‌آميزتر است؟
روان‌ شناسان اعتقاد دارند مردم در مورد بسياري از نكات زندگي صحبت مي‌ كنند. گاهي حتي قبل از ازدواج، اما صحبت و تبادل نظر در مورد پول و شرايط مالي خانواده هميشه ناديده گرفته مي‌ شود. چرا براي ما صحبت در مورد پول و مسائل مربوط به آن سخت است؟ شايد يكي از دلايلش اين باشد كه پول براي افراد مختلف معاني مختلفي دارد؛ مفاهيمي چون قدرت، كنترل، امنيت يا حتي عشق!
پول
اما مهم است كه زن و مرد اين نكته و تعريف يكديگر از شرايط مالي را از همان روزهاي اول ازدواج و شايد قبل از آن بدانند. با اين ‌كه مي ‌گويند مسائل مالي يكي از عوامل طلاق است، اما روان ‌شناسان بسياري مي‌ گويند مي ‌توان شاد و راضي زندگي كرد تنها به اين شرط كه نگذاريد پول و مسائل مربوط به آن روابط شما را درگير خود كند. پس تا حد امكان در چند مورد ‌ با همسرتان صحبت كنيد.
 
در زمان مناسب صحبت كنيد
وقتي همسرتان از مسائل مالي خسته و عصباني است يا مشكلي در اين رابطه دارد، شرايط را بدتر نكنيد. هدف ما اين است كه بحثي آرام و راحت داشته باشيم كه به نتيجه برسد.
 
پيشقدم شويد
در مورد يك موضوع مالي داوطلب صحبت شويد. اين كار همسرتان را هم تشويق به صحبت مي‌ كند. اگر رابطه‌ تان اولين اولويت است، هر دو نفر شما بايد مايل به بحث و مذاكره باشيد. احساسات، تجارب و اهداف خود را در مورد مسائل مالي با هم به اشتراك بگذاريد. به همسرتان توضيح دهيد والدين شما چگونه با پول و مسائل مالي برخورد مي ‌كردند و نظر شما در مورد آن شيوه چيست.
با خودتان روراست باشيد‌: در مورد آنچه فكر مي‌ كنيد و آن طور كه فكر مي‌ كنيد با خودتان روراست باشيد. اگر شما همواره در موارد مالي مستقل بوده‌ ايد، اين ‌كه شخص ديگري براي شما برنامه ‌ريزي كند، ممكن است به نظر غيرقابل تحمل باشد. بنابراين هميشه با خودتان صادقانه برخورد كنيد تا بتوانيد با همسرتان هم همين طور باشيد.
سخن آخر:‌
بايد بدانيد از زندگي خود چه مي‌ خواهيد و نيز بدانيد براي رسيدن به هدف خود بايد برنامه‌ ريزي دقيقي براي مخارج و هزينه‌ هاي زندگي داشته باشيد.
 
بخش خانواده ايراني تبيان
منبع : چهارديواري
 
مقالات مرتبط : 
تعداد بازديد:1373 آخرين تغييرات:90/02/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر