سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441 - 15 اكتبر 2019
صفحه اصلي/خانواده

نوجوانی با طعم اوقات فراغت

نوجواني با طعم اوقات فراغت

اوقات فراغت مجموعه فعاليت هايي را در بر مي گيرد كه شخص به ميل و انگيزه دروني خود خواه براي استراحت و سلامتي خواه براي تفريح و بازي، خواه براي گسترش اعتقادات، دانش و ذوق با مشاركت آزاد اجتماعي يا بروز خلاقيت و توانايي در زماني فارغ از تعهدات و الزامات شغلي، خانوادگي، اجتماعي، انجام دهد.


اگر از اوقات فراغت به درستي استفاده شود و محتواي برنامه هاي ارائه شده براي اوقات فراغت سالم باشد در سلامت رواني و اخلاقي و ديني نوجوانان بسيار مؤثر بوده و از پايه هاي سعادت فرد، خانواده و جامعه به شمار مي رود. براي داشتن جامعه اي سالم بايد به اوقات فراغت جوانان بها داد در غير اينصورت بهداشت رواني آنان دچار مشکل مي شود.

 اوقات فراغت مجموعه فعاليت هايي را در بر مي گيرد كه شخص به ميل و انگيزه دروني خود خواه براي استراحت و سلامتي خواه براي تفريح و بازي، خواه براي گسترش اعتقادات، دانش و ذوق با مشاركت آزاد اجتماعي يا بروز خلاقيت و توانايي در زماني فارغ از تعهدات و الزامات شغلي، خانوادگي، اجتماعي، انجام دهد.
 
ساعات فراغت در طول سال از زمان گذشته تا كنون مورد توجه جوامع بشري بوده و افراد فارغ از كار آن را به شكل هاي گوناگون و با انجام كارهاي متفاوت مي گذرانند. برخي  از اوقات فراغت بهره هاي عقلاني و انساني و همچنين فوايد مادي و معنوي برده و برخي بر اثر كارهاي ناروايي كه در اوقات فراغت مرتكب مي شوند چيزي جز ضررهاي مادي و معنوي و زيان هاي جسماني و روحي عايدشان نمي گردد. اوقات فراغت اگر در مجاري صحيح به كار گرفته شود موجب نشاط و مايه نيرومندي در ساير فعاليت هاست و اگر در كارهاي نادرست و گناهان صرف شوند مي تواند خطرات بزرگ و مفاسد غير قابل جبراني به بار آورد. به گفته جامعه شناسان بيشتر جرايم و جناياتي كه در دنيا به وقع پيوسته به دست افراد سالم و در اوقات فراغتشان واقع شده است. از اين رو پيامبر بزرگ اسلام (ص) براي آگاه سازي پيروان خود اين مهم را تذكر داده تا در ساعات فراغت راه انحرافي در پيش نگيرند و خويشتن را گرفتار فتنه و بلا ننمايند.
برخي از اوقات فراغت بهره هاي عقلاني و انساني و همچنين فوايد مادي و معنوي برده و برخي بر اثر كارهاي ناروايي كه در اوقات فراغت مرتكب مي شوند چيزي جز ضررهاي مادي و معنوي و زيان هاي جسماني و روحي عايدشان نمي گردد
.
اوقات فراغت نوجوانان در تابستان
ورزش به عنوان يكي از روش هاي گذراندن اوقات فراغت در تمام دوران زندگي به ويژه دوران نوجواني نقش مهمي دارد. ورزش علاوه بر آن كه موجب مي شود فرد مكان مناسبي براي گذراندن اوقات فراغت خود داشته باشد در تأمين سلامت رواني و جسماني او نيز مؤثر بوده و بسياري از آثار نامطلوب محيط اجتماعي، اقتصادي را مي توان از طريق ورزش كاهش داد. مكتب اسلام به ورزش توجه داشته است تا هم سلامت فرد حفظ شود و هم از ورزش در راه كسب عزت و عظمت مسلمانان و دفاع از مرزهاي كشور اسلامي بهره جويند. اسلام به منظور آمادگي جسماني مسلمانان برخي از ورزش ها را مورد تأكيد قرار داده است.
امام علي (ع) مي فرمايد:  به فرزندان خود شنا كردن و تيراندازي را آموزش دهيد (1)
 
بسياري از مردم اوقات فراغت خويش را به گردشگري مي گذرانند. پژوهش ها نشان مي دهد كه سفر به عنوان يك فعاليت جدي گذران اوقات فراغت تلقي مي گردد. مكتب اسلام سفر كردن و گردش در جهان طبيعت را مورد تأكيد قرار داده و براي آن آدابي بر شمرده است. در اسلام جهانگردي وجود دارد به آن اهميت زيادي داده شده و چندين آيه در قرآن در اين رابطه آمده است، که افراد را تشويق به سفر مي کند البته از سفر نتيجه گيري در نظر دارد و آن  بهره وري جسمي و رواني از طبيعت و تحقيق و بررسي آثار و سرنوشت پيشينيان و مشاهده آثار عظمت خداوند در نقاط گوناگون جهان و عبرت گيري از همه اين ها.
اوقات فراغت نوجوانان در تابستان
قرآن كريم در سوره (حج/46) مي فرمايند: « افلم سييروا في الارض فتكون لهم قلوب يعقلون بها ».
« آيا آنان در زمين سير نكردند تا دل هايي داشته باشد كه حقيقت را با آن درك كنند. »
يكي از مصاديق استفاده از اوقات فراغت رفتن به زيارتگاه ها مي باشد اين امر در ميان مسلمانان و به ويژه شيعيان از اهميت ويژه اي برخوردار است.
 
 
 
 پس به طور كلي اوقات فراغت را مي توان مهم ترين و دل پذيرترين اوقات بشر دانست. براي مؤمنان لحظه هاي نيايش يا معبود، براي دانشمندان ساعات توفيق و تفكر و براي هنرمندان زمان ساختن و ابداع و ابتكارات مي باشد و در عين حال براي عده اي نيز اين اوقات ملال آورترين لحظات است. اهميت يافتن فراغت در جامعه امروز آن چنان محسوس و ملموس است كه با اندك توجهي به انتظارات و روحيات مردم مي توان پي برد فرصت ها چونان ابر بهاري در آسمان عمر ظاهر مي گردند و به سرعت مي گذرند آن كس كه از اين فرصت ها استفاده نكند جز افسوس بهره اي نخواهد داشت.
 
 
 
زهرا يوسفي مصري
بخش خانواده ايراني تبيان

پي نوشت ها:

1- وسايل الشيعه. ج 15، ص 194، ح 2
 
مقالات مرتبط : 
تعداد بازديد:1821 آخرين تغييرات:90/03/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر