پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/مقاله مدير كل استان

به بهانه سالروز تاسيس سازمان تبليغات اسلامي

به بهانه سالروز تاسيس سازمان تبليغات اسلامي

 

 

رسالت تبليغي مبلغين ديني


اهميت تبليغ و رسالت مبلغين ديني آنگاه جلوه گري خواهد نمود كه توجه داشته باشيم به اين موضوع كه در دنيا ،اسلام به عنوان يك مكتب مطابق فطرت بشر و تامين كننده سعادت انسان در دنياي مادي و سراي آخرت عالي ترين دستور العمل را داراست و توانسته در عالم حماسه جاويد و ماندگار انسان سازي را ايجاد كند بدين معني كه دين اسلام جغرافياي زماني و مكاني را پشت سر گذاشته و با ديدگاه تربيت انسان مهذب تعليم و تربيت را در دستور كار خود قرار داده است و براي همه مخاطبان از گهواره  تا گور دستورالعمل زندگي و پيمودن راه كمال را تبيين كرده است و به جهت اثبات ادعاي حقانيت خويش الگوهاي شايسته اي  را به بشريت عرضه  داشته است ،نمونه عالي آن شخص پيامبر اسلام(ص) است كه اسوه حسنه عالميان است و پس ازآن حضرات ائمه هدي رسالت بر دوشان موفق و نمونه هاي عالي ،نظري و عملي انسانيت مي باشند البته حادثه كربلا يك صحنه تمام نماي خاندان رسالت محور و تكليف مدار است كه براي  رساندن پيام نبوت و ديانت از همه چيز در جهت بقاء دين بهره جسته اند حتي شيره خواره با زبان بي زباني رسالت نبوي را تبليغ نموده است.
 
آنچه كه در موقعيت فعلي اجراي رسالت تبليغي بايد بدان توجه كنيم موقعيت شناسي تبليغي و اولويت بندي نمودن مباحث مورد تبليغ است در دنياي فعلي دو نگاه عمده و دو جلوي خاص بايد مورد توجه باشدنگاه اول اصل دفاع از اسلام و حقانيت اسلام است بدين معني كه  با عنايت به ستيز استكبار جهاني با اسلام و تخريب چهره كل اسلام از ناحيه دشمنان و تخريب وجهه و چهره شخص  پيامبر اسلام با انواع  ابزار مدرن امروزي و حتي موج اسلام  هراسي جديد  واز طرفي  تلاش در جهت مقابله دين با دين و مذهب با مذهب كه از ناحيه قدرتهاي سلطه صورت مي گيرد مبلغين را وا مي دارد كه نسبت به اساس اسلام  و حقانيت آن فعاليت هاي تهاجمي و مقابله اي را با بهترين اسلوب انجام دهند و از حيثيت كلي  اسلام دفاع نمايند.
 
نگاه دوم توجه خاص به معارف اسلامي  يعني پرداختن به دستورات اسلامي از زواياي گوناگون اخلاقي احكامي سياسي اجتماعي و غيره مي باشد بنابراين با ديد تخصصي و كارشناسي فني بايد معارف  حقه  را تبليغ  كرد بدين جهت لازم است رشته هاي خاص رسالت و تبليغ دين ايجاد گردد ومبلغين خوش سليقه وخوش ذوق با استفاده از آخرين روش پيام رساني وظيفه تبليغي را به انجام برسانند و به تعبير ديگر از كلي گويي بپرهيزند و براي تفهيم معارف الهي مصداقي و تخصصي وفوق تخصصي وحتي اگر لازم بود چهره به چهره و نفر به نفر فعاليت مستمر انجام دهند.
 
البته ناگفته پيداست كه قبل از هر اقدام تبليغي داشتن اخلاق تبليغي و آراستگي به زيور ادب و تهذيب نفساني ضروري است زيرا نور علم اول بايد اندرون وجود مبلغ را منور كند آنگاه تابش آن ديگران را از ظلمت برهاند.
 
بايسته هاي تبليغ:
 
شناخت توطئه هاي برنامه ريزي شده دنياي غرب عليه اسلام ،تهيه ابزار مناسب رسانه اي براي رساندن پيام وفرهنگ اسلامي وديني به دنياي غرب و شرق و روشنگري ميان اقشار مختلف به ويژه كساني كه در خارج از جهان اسلامي زندگي مي كنند از ديگر نكاتي است كه بايد مورد توجه باشد تا بتوانيم هويت ديني و انساني خود را آن طور كه هست تبليغ كنيم.
 
شركت اقشار جامعه در مجالس مذهبي مي تواند يكي از معيارهاي مناسب دينداري و مقابله با تهديدات نرم و خزنده دنياي غرب باشد.
 
اگر مردم جامعه اسلامي بتوانند در رفتارهاي اجتماعي در همه عرصه هاي زندگي بر اساس معيارهاي اسلامي و فرهنگ ديني عمل كنند،مي توان گفت كه تهديدات نرم اجانب خنثي خواهد شد.
 
بهره مندي از فضاهاي ديني و حضور اقشار مردم به ويژه جوانان در محافل ديني و مجالس مذهبي مي تواند راهي مطمئن براي دريافت معارف مذهبي وبيمه شدن در برابر هجوم فكري و فرهنگي غرب باشد.
 
طرح امنيت اخلاقي و اجتماعي چنانچه بتواند به مقيد كردن افراد به مباني ارزشي به ويژه امور اخلاق خانوادگي و رعايت حدود الهي در اجتماع برسد ،طرح قابل قبول و مطلوبي خواهد بود.
 
با بررسي همه جانبه وداشتن امكانات  مناسب تقويت مباني اخلاقي و ديني بايد در راس همه امور قرار گيرد ،چرا كه برخوردهاي فيزيكي موقت در يك برهه خاص نتايج لازم را در بر نخواهد داشت.
 
مبلغان ديني بايد به تجهيزات مناسب مانند ابزار علمي مسلح باشند كه اين ابزار در بخش روان شناختي ،امور مذهبي و اجتماعي ،در تبليغ فرهنگ اسلامي و مقابله با هجمه هاي فرهنگي موثر خواهد بود .
مبلغان ديني به همان اندازه كه نياز به تزكيه ،صداقت در ايمان ،عمل و رفتار و ...دارند،نيازمند اطلاعات دقيق روان شناختي و علمي براي تاثير گذاري بر مخاطبانشان از اقشار گوناگون مردم هستند.
 
مبلغان
 
در شرايط كنوني تضاد منافع غرب با دنياي اسلام سه كار مهم و اساسي از ناحيه مبلغين مذهبي بايد صورت گيرد.
 
الف:تبيين صحيح با اسلوب جديد و روان مباني ديني واعتقادي براي جامعه خصوصا" نسل جديد تحصيل كرده در دانشگاهها
ب:اولويت بندي مباحث ديني و اخلاقي و ورود تخصصي در موضوعات
 
ج:كاربردي نمودن معارف ديني و تنظيم بصورت فرمولهاي عملياتي بويژه پردازش به اخلاق عملي جهت اصلاح رفتار اجتماعي....
 
- از موضوعات قابل توجه آنست كه جهت تشريح اعتقادات و مباحث نظري و كلامي نبايد به آنچه كه در كتب درسي مدارس ابتدائي و راهنمايي و غيره وجود دارد اكتفا نمود به يقين تفهيم براي جوانان اسلوب كلاسيك لازم دارد ليكن مبلغين و خانواده هاي گرامي اهل ايمان نبايد به همين مقدار اكتفا كنند بلكه رجوع به كتابهاي مفصل و مرجع ضروري است بنابراين توجه به مطالعه بيشتر و تحقيق موضوعي بايد در دستور كار مبلغين گيرد .
 
- در پايان اين نوشتار تاكيد مي نمايم كه مبلغين ديني ضرورتا" بايد آراستگي ظاهري را حفظ نمايند و از ژوليدگي پرهيز نموده تلاش نمايند كه جاذبه ديداري و شنيداري در مخاطبان ايجاد نمايند.
 
 
 
تهيه و تنظيم : حجت الاسلام صفر قربانپور
 مدير كل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان 
تعداد بازديد:3610 آخرين تغييرات:90/03/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر