دوشنبه 25 تير 1397 - 3 ذي القعده 1439 - 16 ژولاي 2018
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 










 


 












خروجي RSS

استیلی بیست و نهمین مربی تاریخ پرسپولیس

استيلي بيست و نهمين مربي تاريخ پرسپوليس

زننده گل تاريخي ايران به آمريکا در جام جهاني 1998 فرانسه در حالي به عنوان سرمربي جديد پرسپوليس انتخاب شد که بيست و نهمين مربي تاريخ و هفدهمين مربي ايراني اين تيم لقب گرفت.

 



تيم فوتبال پرسپوليس از سال 1347 و با پيوستن بازيکنان تيم شاهين به اين تيم، بصورت رسمي فعاليت خود را در ليگ منطقه‌اي ايران آغاز کرد و به عنواني تيمي مردمي در مسابقات داخلي و بين‌المللي حضور يافت.

سرخپوشان تهراني با توجه به ستاره‌هاي بزرگي که از همان ابتداي فعاليت تا به امروز در اختيار داشته‌اند، يکي از پرطرفدارترين و مردمي‌ترين تيم‌هاي فوتبال ايران بوده و هستند. پيش از ظهور تيم‌هايي همچون پاس تهران، سپاهان اصفهان و ذوب‌آهن اصفهان به همراه استقلال دو قطب اصلي فوتبال پايتخت و کشور بودند.

پرويز دهداري از روز 16 فرودين‌ماه 1347 به عنوان سرمربي تيم پرسپوليس انتخاب شد تا عنوان نخستين سرمربي رسمي تاريخ سرخپوشان تهراني را به خود اختصاص دهد، گرچه رجبعلي فرامرزي از سال 1342 تا 1346 به طور همزمان مربي تيم دسته دومي پرسپوليس و باشگاه بانک ملي بود اما آمارنويسان از وي به عنوان دومين مربي پرسپوليس نام برده و تاريخ آغاز فعاليت رسمي‌اش با اين تيم را سال 1348 عنوان کرده‌اند.

از زمان دهداري تاکنون کادرفني تيم فوتبال پرسپوليس 33 مرتبه دچار تغيير و تحول شده است. در اين بين 29 مربي هدايت سرخپوشان را برعهده داشته‌اند که 12 نفر از اين جمع مربيان خارجي بوده‌اند.

علي پروين به عنوان پرافتخارترين مربي تاريخ پرسپوليس، چهار مرتبه در سال‌هاي مختلف هدايت اين تيم را برعهده داشته و در 467 مسابقه که به عنوان سرمربي سرخپوشان را به ميدان فرستاده، 291 پيروزي، 128 تساوي، 48 باخت، 843 گل‌زده و 304 گل خورده را در کارنامه‌اش ثبت کرده است.

سرمربي پيشين تيم پرسپوليس که تجربه مديريت اين باشگاه را داشته است، در دوران 18 ساله مربيگري خود سه قهرماني ليگ، سه قهرماني جام حذفي، 6 قهرماني جام باشگاه‌هاي تهران، دو قهرماني جام حذفي تهران و يک جام برندگان جام باشگاه‌هاي آسيا بدست آورده است.

آلن راجرز (انگلستان)، ايوان کونوف (شوروي)، ولاديسلاو بگوويچ (کرواسي)، هانس يورگن گده (آلمان)، استانکو (کرواسي)، ايوان مت کوويچ (کرواسي)، وينگو بگوويچ (کرواسي)، راينر زوبل (آلمان)، آري هان (هلند)، مصطفي دنيزلي (ترکيه)، نلو وينگادا (پرتغال) و زلاتکو کرانچار (صربستان) هم مربيان خارجي تاريخ پرسپوليس بوده‌اند.

حميد استيلي که روز سه شنبه رسما به عنوان سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس انتخاب شد، متولد 12 فروردين 1346 در محله نازي آباد تهران است. استيلي سابقه بازي در تيم‌هاي استقلال جنوب، پاس تهران، پرسپوليس، بهمن کرج، القادسيه کويت، گيلانک سنگاپور را دارد و فعاليت مربيگري خود را در تيم پرسپوليس و در کنار مربياني چون علي پروين، رانير زوبل، آري هان، مصطفي دنيزلي و افشين قطبي آغاز کرده است.

اين مربي 44 ساله پيش از قبول مسئوليت سرمربيگري تيم پرسپوليس، هدايت تيم‌هايي چون استيل آذين و شاهين بوشهر را برعهده داشته است.

استيلي که يکي از محبوب ترين بازيکنان تاريخ پرسپوليس است، سابقه 84 بازي ملي را دارد و 12 گل براي اين تيم به ثمر رسانده است که يکي از آنها گل تاريخي به آمريکا در جام جهاني 1998 بود. از اين گل به عنوان گل قرن ياد مي شود.

مربيان تاريخ باشگاه پرسپوليس به شرح زير هستند:
1- پرويز دهداري: (نخستين سرمربي پس از پيوستن شاهيني‌ها به پرسپوليس)
از 16 فروردين 1347 تا 31 مرداد 1348

2- رجبعلي فرامرزي: (سرمربي پرسپوليس در دوران کوچ بازيکنان به پيکان)
 از اول دي 1348 تا 14 اسفند 1348

3- حسين فکري:
از 26 تير 1349 تا 19 دي 1350

4- آلن راجرز (انگلستان):
از 4 آذر 1350 تا 27 آذر 1353

5- همايون بهزادي:
از 15 اسفند 1353 تا 19 ارديبهشت 1354

6- بيوک وطنخواه: (جوان‌ترين مربي تاريخ پرسپوليس)
از 26 ارديبهشت 1354 تا اسفند 1354

7- ايوان کونوف (شوروي):
از پنجم فروردين 1355 تا 12 اسفند 1355

8- منصور اميرآصفي:
از 20 اسفند 1355 تا 23 ارديبهشت 1356

9- پرويز قليچ‌خاني:
از 30 ارديبهشت 1356 تا 8 خرداد 1356

10- محراب شاهرخي:
از 9 تير 1356 تا 18 بهمن 1360

11- علي پروين:(تنها مربي که چهار دوره مختلف در تيم پرسپوليس مربيگري کرده است)
از 23 بهمن 1360 تا 18 دي 1367
از دهم تير 1367 تا اواخر سال 1372
از پنجم مهر 1377 تا اول تير 1382 (در سال 1381 با پرسپوليس فاتح نخستين دوره ليگ برتر شد)
از پنجم تير 1384 تا 23 بهمن 1384

12- مسعود معيني: (نخستين مربي غيرپرسپوليسي که در سه بازي هدايت اين تيم را برعهده گرفت)
از 13خرداد 1367 تا 28 خرداد 1367

13- محمود خوردبين: (وي تنها در چهار مسابقه هدايت پرسپوليس را برعهده گرفت)
آبان سال 1372

14: محمد پنجعلي: (وي يکبار ديگر در 16 مرداد 1374 برابر آرارات مربيگري کرد)
از پنجم آذر 1372 تا 21 بهمن 1372

15: ولاديسلاو بگوويچ(کرواسي):
از 20 خرداد 1373 تا 9 تير 1373

16- حميد درخشان:
از 17 تير 1373 تا 30 دي 1373
از اول تير 1376 تا چهارم دي 1376

17- هانس يورگن گده(آلمان):
از 29 ارديبهشت 1374 تا مرداد 1374

18- استانکو پابلوکوويچ (کرواسي): (پرافتخارترين مربي خارجي پرسپوليس)
از 7 مهر 1374 تا 14 ارديبهشت 1376

19 - ايوان مت کوويچ (کرواسي):
از هشتم دي 1376 تا پنجم مهر 1375

20- وينگو بگوويچ (کرواسي):
از هفتم شهريور 1382 تا پايان سومين دوره ليگ برتر

21- راينر زوبل (آلمان):
از 24 شهريور 1383 تا 30 خرداد 1384

22- آري هان (هلند): (بدترين رتبه پايان فصل در تاريخ پرسپوليس)
از 27 بهمن 1384 تا 17 ارديبهشت 1385

23- مصطفي دنيزلي (ترکيه):
از 18 شهريور 1385 تا 11 خرداد 1386

24- افشين قطبي:
از 25 مرداد 1386 تا 30 آبان 1387

25- افشين پيرواني:
از اول آذر 1387 تا 18 بهمن 1387

26- نلو وينگادا: (پرتغال)
از 21 بهمن 1387 تا 6 خرداد 1388

27- زلاتکو کرانچار: (صربستان)
30 تير 1388 تا 6 دي 1388

28- علي دايي: (کسب دو عنوان قهرماني متوالي در جام حذفي در سال‌هاي 89 و 90)
از 7 دي 1388 تا 20 خرداد 1390

29- حميد استيلي:
از 31 خرداد 1390 تا ...



 
تعداد بازديد:1279 آخرين تغييرات:90/04/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر