سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 - 8 شعبان 1439 - 24 آپريل 2018
صفحه اصلي/پزشكي

لیزر، درمان قطعی موهای زائد نیست

ليزر، درمان قطعي موهاي زائد نيست

ريشه و پياز مو خاصيتي دارد که مي‌تواند موهاي جديد را ايجاد يا بازسازي کند. به دليل خاصيت بازسازي مو، ليزر درمان قطعي به شمار نمي‌آيد، چرا که ممکن است در کنار پياز مويي که از بين رفته است، ريشه جديد ايجاد شود.

 

 

ليرز مو
دکتر ثريا عالمي، جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان درباره مشکل پرمويي و موهاي زائد در خانم‌ها مي گويد:
هيرسوتيسم به معني وجود موهاي زائد، خشن، ضخيم و تيره تر از حد معمول در نقاط خاصي از بدن است. اين بيماري يکي از مشکلات شايع در زنان است که به طور متوسط در 5 درصد زنان ديده مي‌شود و اغلب به دليل ظاهر نازيبايي که دارد، بيمار را دچار ناراحتي جسمي و روحي مي‌کند.
اگر پرمويي در زنان به صورت ناگهاني و شديد بروز کند، به خصوص اگر با علائم ديگري مثل کلفت شدن صدا، عضلاني شدن بدن يا تغيير اندام‌ها به شکل مردانه همراه باشد، بايد هر چه سريع‌تر به پزشک مراجعه کرد.
 
مهم‌ترين علت هيرسوتيسم بيماري‌هايي هستند که موجب افزايش هورمون مردانه يا تستوسترون در بدن مي‌شوند. اين حالت به دليل بيماري‌هايي مثل تنبلي تخمدان، کم‌کاري تيروئيد، چاقي، کوشينگ، توده‌هاي غده فوق کليه و تخمدان، بالا بودن هورمون شير (هورمون پرولاکتين)، بالا رفتن هورمون انسولين يا هورمون رشد و مصرف برخي داروها مثل دانازول، کورتون يا پروژسترون‌هاي خاص به وجود مي‌آيد. از علت‌هاي ديگر اين مشکل، بيماري ارثي است که با آزمايشات معمولي قابل اثبات نيست و مثل انواع ديگر هيرسوتيسم درمان مي‌شود.
 
مثل هر مشکل ديگري، در اين بيماري نيز بايد به کمک معاينه و آزمايش علت آن را يافت و سعي در از بين بردن آن نمود. اما همان طور که گفته شد در بيشتر موارد اين مشکل جنبه ژنتيکي يا مزمن دارد و به رغم درمان مناسب، امکان عود وجود دارد.
داروهاي خوراکي متعددي براي درمان هيرسوتيسم وجود دارد که کارايي مناسبي دارند، اما اغلب اين داروها عوارضي دارند که در برخي بيماران قابل تحمل نيست. از طرفي همه اين داروها بايد به مدت طولاني (مثلاً يک سال) استفاده شوند تا حداکثر اثر را داشته باشند. اين داروها براي داشتن حداقل اثر، بايد سه ماه مصرف شوند.
 
در کنار داروهاي خوراکي، داروهايي به شکل کرم و لوسيون براي درمان موضعي وجود دارد که خوشبختانه عوارض کمتري دارند، ولي پس از قطع درمان امکان عود سريع وجود دارد. پس از درمان مناسب دارويي که مانع از تشکيل مجدد موهاي زائد مي‌شود، براي از بين بردن موهاي زائد قديمي مي‌توان از روش الکتروليز استفاده کرد. البته از روش‌هاي ديگر معمول مثل موم، کرم‌هاي موبر، تيغ و... هم مي‌توان استفاده کرد که هر کدام مزايا و معايب خود را دارند.
 
بر خلاف تصور عمومي، موهاي تيره و خشن و فراوان در نواحي ديگري مثل ساق پا، ساعد و تنه معمولاً مربوط به نژاد و ارث است و به ندرت برخي بيماري‌ها مثل پرکاري تيروئيد مي‌تواند علت آن باشد. همين‌طور مصرف برخي داروها مثل فني‌توئين، کورتون‌ها، اينترفرون‌ها و... مي‌توانند موجب اين نوع از پرمويي شوند.
 
ليزردرماني، موهاي زائد را صددرصد برطرف نمي‌کند
مسعود داوودي، متخصص پوست و مو، و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله با بيان اينکه درمان قطعي براي از بين بردن موهاي زائد وجود ندارد، گفت:
ليزر، درمان قطعي براي از بين بردن موهاي زائد به شمار نمي‌رود. افرادي که موهاي زائد دارند، در آينده مستعد رويش مو در خارج از محدوده ليزر هستند. گاهي انرژي و حرارت ليزر به رويش مو در محيط‌هاي اطراف پوستي که ليزر شده، منجر مي‌شود.
ريشه و پياز مو خاصيتي دارد که مي‌تواند موهاي جديد را ايجاد يا بازسازي کند. به دليل خاصيت بازسازي مو، ليزر درمان قطعي به شمار نمي‌آيد، چرا که ممکن است در کنار پياز مويي که از بين رفته است، ريشه جديد ايجاد شود.
به بيماراني که ليزر درماني شده‌اند، توصيه مي‌شود بعد از اتمام دوره ليزر که عموماً شش جلسه (هر ماه يک بار) است، سالي يک يا دو بار تحت ليزر درماني قرار گيرند. يک يا دو جلسه ليزر درماني در طول يک سال، سبب مي‌شود تا موها مثل گذشته رشد نداشته باشند، يا موهاي جديد کمتر رشد کنند
دکتر امير هوشنگ احساني، متخصص پوست و مو، و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران نيز در اين باره گفت:
ليزر درماني باعث کاهش حجم موهاي زائد مي‌شود و اگر بيمار مشکل هورموني داشته باشد، بايد در کنار ليزر، دارو نيز مصرف کند.
يکي از علل مهم رشد موي زائد، تخمدان پلي‌کيستيک يا PCO است، يعني تخمدان‌هاي چند کيستي، هورمون مردانه توليد مي‌کند و اين افزايش هورمون مردانه در خانم‌ها باعث پرمويي از نوع مردانه، ريزش موي مردانه، جوش شديد و بي‌نظمي قاعدگي مي‌شود.
پرکاري غدد فوق‌کليوي، مصرف يک سري داروها و زمينه‌هاي ژنتيکي به علاوه پرمويي با دليل ناشناخته، قسمت عمده‌اي از علل هيرسوتيسم را به خود اختصاص مي‌دهند.
يکسري کرم‌هاي موضعي گران‌قيمت با تبليغات زياد عرضه مي‌شوند، اما اين کرم‌ها وقتي به صورت موضعي استفاده مي‌شوند تنها اثر موقت چند ماهه دارند و برگشت‌پذيرند.
درمان غير دارويي شامل دو روش الکتروليز و ليزر است. در الکتروليز با کمک جريان برق و سوزن ظريفي، فوليکول مو سوزانده مي‌شود. اين روش بايد چند بار انجام شود و بسيار وقت‌گير و دردناک است و ممکن است به پوست صدمه وارد کند.
در روش ليزر درماني، ليزر گرماي زياد توليد مي‌کند و گرما رنگ‌دانه مو را تخريب مي‌کند و مو را از بين مي‌برد، اما ممکن است يک سري از موها از بين نروند که اين روش نياز به تکرار دارد.تعداد بازديد:2975 آخرين تغييرات:90/04/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر