جمعه 20 تير 1399 - 18 ذي القعده 1441 - 10 ژولاي 2020
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

ظهور خیلی هم نزدیک نیست!

ظهور خيلي هم نزديک نيست!

حرفهاي مهم رهبري درباره زمان ظهور، مدعيان ديدار با امام زمان و برخي تطبيق‌هاي علائم ظهور

 

 

ظهور نزديک است
 يکي از مسائل مهم سياسي و مذهبي روي داده در  ماه‌هاي انتهايي سال 89 و بهار 1390 به اوج رسيدن مباحث مربوط به نزديکي ظهور و علائم ظهور بود.  اگرچه از سال‌هاي مياني دهه 80 در ميان برخي گروه‌ها و حلقه‌ها زمزمه‌هايي مبني بر دادن بشارت ظهور در ايام بسيار نزديک از سوي برخي علما داده مي‌شد اما با طرح اين گونه آموزه‌ها در فضاي رسمي و سياسي کشور بر ابعاد اين ماجرا افزوده شد .  انتشار يک فيلم در قالب يک سي دي با مضمون نزديک بودن پايان انتظار و آشکار شدن علائم ظهور امام زمان (عج) در جامعه اوج طرح اين تفکر در جامعه بود. پس از مدتي کوتاه اين فيلم با حجمي انبوه و رايگان در جامعه توزيع گرديد و به بحث اول محافل مذهبي ،خانوادگي و سياسي مبدل شد. در اين فيلم ضمن اعلام آغاز عصر ظهور به بيان مشابهت‌هاي شرايط فعلي و نشانه‌هاي ظهور در برخي روايات اشاره شده است. در اين فيلم پس از آن که عنوان شده در حال حاضر دوره آخرالزمان است، چهره‌هاي معاصري به عنوان افرادي که در روايات از آن‌ها ياد شده نام برده مي‌شود و از قول افرادي به تشريح اين موضوع مي‌پردازد. بر پايه محتواي اين فيلم  حضرت آيت الله خامنه‌اي نفس زکيه با شهيد آيت الله محمد باقر حکيم که در نجف اشرف به شهادت رسيد، شعيب ابن صالح با محمود احمدي نژاد، سيد يماني با سيد حسن نصرالله ، سفياني با  ملک عبدالله پادشاه اردن و... تطبيق داده شده است. برخي بحران‌ها و مصائب طبيعي نيز به عنوان نشانه‌هاي عصر ظهور معرفي شده است. انتشار اين فيلم با واکنش مراجع تقليد و سياسيون به نام کشور روبرو شد. با آغاز انتقادات سازندگان اين فيلم کوشيدند اعتقادات خود را با برخي فرمايش‌هاي رهبر معظم انقلاب و ساير علماي بزرگ توجيه کنند. اما علمايي مانند آيت الله کوراني با رد تاييد اين فيلم از سوي خود نشان داد اين فيلم بيشتر با اهداف سياسي و انتخاباتي طراحي و ساخته شده است. با آغاز دستگيري‌هاي عوامل سازنده برخي نهادهاي امنيتي به برخي سرنخ‌ها از حمايت‌هاي برخي اشخاص درون دولت از اين جريان رسيدند که به اتهام مشارکت در توزيع و توليد اين فيلم و ترويج اين گونه عقايد انحرافي بازداشت شدند. البته تا صدور حکم صادره از سوي دادگاه نمي‌توان اين افراد را مجرم شمرد.
فرد منتظِر بايد همواره خصوصيات و ويژگي‌هاي لازم دوران مورد انتظار را در خود حفظ و تقويت کند و اين انتظار، به گونه‌اي است که از يک طرف، هيچ‌گاه نبايد آن را طولاني مدت تصور کرد و از طرف ديگر هيچ‌گاه نبايد آن را بسيار نزديک دانست
اما يکي از مسائل مهمي که براي افکار عمومي و متدينين داراي اهميت فراوان بود موضع مقام معظم رهبري به عنوان ولي فقيه و از مراجع تقليد بود که البته برخي تطبيق‌ها درباره ايشان نيز در اين فيلم انجام شده بود و در برخي افواه عمومي وجود داشت. .مقام معظم رهبري  طي سخنراني بسيار مهمي در جمع پژوهشگران عرصه مهدويت سخنان بسيار مهمي ايراد فرمودند که در واقع موضع نهايي نظام و مقام ولايت درباره اين گونه باورها بوده است. مهم‌ترين نکاتي که از سخنان ايشان در روز گذشته مي‌توان برداشت کرد عبارتند از:
1- نه باور به طولاني بودن انتظار صحيح است و نه اعتقاد به "خيلي نزديک بودن ظهور"
از نگاه رهبري مي‌بايست از افراط و تفريط درباره ظهور و انتظار پرهيز کرد. ايشان فرمودند :
 فرد منتظِر بايد همواره خصوصيات و ويژگي‌هاي لازم دوران مورد انتظار را در خود حفظ و تقويت کند و اين انتظار، به گونه‌اي است که از يک طرف، هيچ‌گاه نبايد آن را طولاني مدت تصور کرد و از طرف ديگر هيچ‌گاه نبايد آن را بسيار نزديک دانست.
بر اين مبنا ضمن اين که در جامعه همواره مي‌بايست آمادگي براي عصر ظهور فراهم باشد و افراد ضمن  افزايش بصيرت براي آماده کردن مقدمات حکومت جهاني امام زمان تلاش کنند اما نبايد به دام برخي عقايد افتاد که ضمن  تعيين وقت براي ظهور آن را خيلي نزديک مي‌دانند.
ظهور نزديک است
2-به مدعيان ديدار و انس با امام زمان اعتماد نکنيد 
در اين سال‌ها دکان‌هاي زيادي براي مدعيان شرفيابي به محضر امام زمان باز شده است. بسيار افراد ادعاهاي زيادي مي‌کنند. اين ادعاها نه تنها در سطح برخي عوام طرح و مورد پذيرش قرار مي‌گيرد که متأسفانه در سطح خواص نيز طرح و مورد قبول واقع مي‌شود. حضرت آيت الله خامنه‌اي درباره اين مسأله فرمودند:
در موضوع انُس با آن حضرت و توسل به ايشان نيز آنچه صحيح و مورد نظر است، توجه و توسل از دور است که حضرت مهدي(عج) انشاء الله آن را مي‌پذيرند اما برخي ادعاها و مطالب عاميانه در خصوص انُس با حضرت، از طريق ديدار حضوري، غالباً دروغ و يا تخيلات ذهني است
3-تطبيق برخي علائم ظهور بر اشخاص اقدامي غلط و انحرافي است
از اقدامات بسيار مخربي که در اين روزها باب شده تطبيق برخي چهره‌هاي سياسي و مذهبي با افرادي است که در برخي روايات به عنوان بازيگران عصر ظهور معرفي شده‌اند. در تاريخ معاصر ايران فتنه بابي و بهايي نيز بر پايه همين مشابهت سازي‌ها و تطبيق‌ها شکل گرفت . در واقع اين مشابهت سازي‌ها زمينه سو استفاده شيادان و منحرفان را فراهم مي‌سازد . مقام معظم رهبري در اين سخنراني مهم  با اشاره به مدعيان دروغيني که در طول تاريخ برخي علائم ظهور را بر خود يا ديگران تطبيق مي‌دادند، افزودند: همه اين موارد غلط و انحرافي است زيرا برخي مطالب درباره علائم ظهور، غيرقابل استناد و ضعيف است و مطالب معتبر را هم نمي‌توان به راحتي تطبيق داد.
اين نکته براي همه ما روشن مي‌سازد که صرف مراجعه به کتب روايي و تنظيم دلبخواهانه برخي احاديث و روايات بدون دانش روايي و حديثي کاري انحرافي و نادرست است. در اين باره حضرت آيت الله خامنه‌اي به لزوم ورود متخصصان علوم حديث و رجالي براي پالايش احاديث صحيح از ميان انبوه روايات تاکيد دارند و مي‌فرمايند:
البته کار عالمانه و مستند درباره موضوع مهدويت و انتظار نيز بر عهده اهل فن و متخصصاني است که علم حديث و رجال را به خوبي مي‌دانند و با مسائل و تفکرات فلسفي آشنايي کامل دارند.
يکي از خطرهاي بزرگ در موضوع مهدويت، کارهاي عاميانه، جاهلانه، غيرمستند و متکي بر تخيلات و توهمات است که زمينه ساز مدعيان دروغين و دوري مردم از حقيقت واقعي انتظار خواهد شد
 نتيجه گيري:
ورود برخي افراد غافل و غير مطلع و يا منحرف و داراي اغراض سياسي در سال‌هاي اخير به عرصه مهدويت باعث ايجاد شبهات و مسائلي در ميان افکار عمومي  شد  و  بر مبناي نگاه مقام معظم رهبري يکي از خطرهاي بزرگ در موضوع مهدويت، کارهاي عاميانه، جاهلانه، غيرمستند و متکي بر تخيلات و توهمات است که زمينه ساز مدعيان دروغين و دوري مردم از حقيقت واقعي انتظار خواهد شد.  لذا با توجه به رهنمودهاي ايشان ،برخي افراد و گروه‌ها که هم چنان بر باورهاي غلط خود باقي مانده‌اند مي‌بايست به اصلاح ديدگاه‌هاي خود اقدام نمايند و با توجه به ابعاد تخريبي اين گونه باورها  در اذهان توده‌ها و جوانان و احتمال به وجود آمدن شبهات به ويژه در باب توقيت(تعيين زمان و وقت ظهور امام عصر(عج) )و تطبيق و استفاده از روايات ضعيف، به نظر مي‌رسد، مي‌بايست اقدامات جبراني براي تنوير افکار عمومي انجام شده و نهادهايي مانند صدا و سيما ،سازمان تبليغات اسلامي و رسانه‌ها ميدان‌دار شوند. 
تعداد بازديد:1804 آخرين تغييرات:90/04/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر