جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اقتصاد كشور بايد شفاف باشد

اقتصاد كشور بايد شفاف باشد

خبرگزاري فارس: رئيس‌جمهور با بيان اينكه بايد به جايي برسيم كه اقتصاد كشور شفاف، روشن و روان باشد، گفت: فعاليت دستگاه‌هاي نظارتي در مقابل حركت سازندگي در كشور نيست بلكه فعاليت‌هايشان همراهي، مساعدت و رفع موانع است.

 به گزارش خبرگزاري فارس از بناب، محمود احمدي‌نژاد ظهر امروز در مراسم افتتاح دو واحد توليد فولاد در عجب‌شير و بناب همچنين طرح‌هاي صنعتي آذربايجان‌شرقي ساختن ايران را كاري انقلابي و جهادي ارزيابي كرد و اظهار داشت: آناني كه براي اين هدف مقدس حركت‌ مي‌كنند را به حق بايد مجاهد ناميد و كساني كه در اين مسير سنگ‌اندازي مي‌كنند به قطع و يقين در مسير دشمنان نظام حركت مي‌كنند.
وي گفت: داشتن ايراني آباد ماموريتي الهي است و فرهنگ متعالي حاكم در آن نيز برافراشتن پرچم عدالت و توحيد است.
احمدي‌نژاد افزود: هرگاه مكتبي نتواند در زندگي مردم پيشرفت و سعادت به ارمغان آورد هرگز نخواهد توانست در عرصه‌هاي جهاني نيز از جايگاه خود دفاع كند از اين رو روند رو به رشد ما بايد تا جايي پيش برود كه به جهانيان ثابت شود رسيدن به اوج پيشرفت و كمال در سايه عدالت و توحيد بوده است.
وي تاكيد كرد: در كشوري كه به حق داعيه‌دار كمال بوده، عيب است كه يك عده‌اي داراي استعدادهاي درخشان باشند اما براي آنها شغلي وجود نداشته باشد.


*داشتن جوان بيكار زيبنده ايران نيست

رئيس جمهور در ادامه با اشاره به فقر، تبعيض، بي‌عدالتي و بيكاري كه پديده‌هاي زشت در جامعه اسلامي هستند، تاكيد كرد: ادعاي توحيد و عدالت با وجود فقر، فساد و تبعيض سازگار نيست و براي ايران اسلامي به هيچ‌وجه زيبنده نيست كه جوان بيكار داشته باشد و يا مردم برخي نقاط آن با مشكل تامين معاش و نيازهاي حياتي خود مواجه باشند.
وي گفت: عملكرد ما بايد به گونه‌اي باشد كه ديگران از ما الگوبرداري كنند و ايران و ايراني مرجع علمي و فكري جهانيان باشد كه اين افتحاري بزرگ براي ماست كه اگر بخواهيم حتما موفق خواهيم بود.
احمدي‌نژاد افزود: دشمني نظام سلطه و غرب با ايران اسلامي از همين منظر است يعني اينكه اگر كشورمان عقب مانده، فقير و مشكل‌دار بود اصلا كاري به كار ما نداشتند، حرف اينجاست كه آنها از پيشرفت ايران و الگو شدن آن براي جهان سخت در هراسند.
وي گفت: دشمن به دنيال نابودي سرچشمه جوشان عدالت و پيشرفت ايران است و همين امر باعث شده تا خبرهاي مربوط به توسعه، آباداني و توانمندي ايران آنان را سخت عصباني كرده و به واكنش وادارد.
رئيس‌جمهور افزود: دشمن بايد بداند هرگاه خواستيم توانستيم و ايران امروز در چشم جهانيان كشوري پيشرفته و تاثيرگذار در منطقه و جهان است و هرگز نمي‌توان آن را ناديده گرفت.


* فرصت‌ها محدود است نبايد از دست داد

احمدي‌نژاد گفت: دشمن طي ساليان پس از انقلاب از ترفندهاي گوناگون تحريم، صدور قطعنامه و هزاران حيله و دسيسه استفاده كرده تا بتواند به جايگاه آن در دنيا لطمه بزند اما ملت هوشيار و هميشه در صحنه ايران اين اجازه را به آنان نداده است.
وي تصريح كرد: امروز به حمدالهي تمام زمينه‌هاي جهش ايران به سمت پيشرفت مهياست اما بايد توجه داشت فرصت‌ها محدود است و نبايد از دست داد.
رئيس‌جمهور در ادامه افتتاح طرح‌هاي امروز آذربايجان‌شرقي را ابتكاري و پرسود خواند و افزود: همواره توانمندي و ظرفيت‌هاي بكر آذربايجان‌شرقي را شاهد بوده‌ايم و بر همين اساس برخود وظيفه مي‌دانم از تلاشگران عرصه صنعت و طرح‌هاي بزرگ و ماندگار استان قدرداني كنم.
وي در ادامه با اشاره به افتتاح مجتمع كشت و صنعت استان همچنين مجتمع فولاد سهند و توسعه فولاد بناب گفت: سرعت برپايي اين صنايع نشان داد ايراني اگر اراده كند آن را به تحقق مي‌رساند و واقعيت اين را هميشه ثابت كرده است.
احمدي‌نژاد، آذربايجان را مهدي غيورمردان تاثيرگذار كشور دانست و افزود: اين منطقه داراي معادن، جاذبه‌هاي طبيعي و مردمي بي‌نظير است كه آن را سرآمد ديگر استان‌ها كرده است.
وي گفت: در شرايط فعلي همه نخبه‌ها، كارآفرينان و صنعتگران بايد وراد عرصه جهاد و كار شده و در اين بين مثل هميشه آذربايجان مي‌تواند و بايد پيشگام باشد.


* سرمايه‌گذاري به دست كارآفرينان آذربايجاني

وي، با تمجيد از مردم آذربايجان براي تلاش‌هاي گسترده‌ در پيشرفت كشور اظهار داشت: اگر مي‌شد قانوني تصويب كنيم كه سرمايه‌گذاري در كشور را به دست كارآفرينان آذربايجاني بدهيم من اين كار را مي‌كردم چون مطمئن بودم كشور آباد مي‌شد.
رئيس‌‌جمهور همچنين گفت: بايد به جايي برسيم كه اقتصاد كشور شفاف، روشن و روان باشد، فعاليت دستگاه‌هاي نظارتي در مقابل حركت سازندگي در كشور نيست بلكه فعاليت‌هايشان همراهي، مساعدت و رفع موانع است.
احمدي‌نژاد همچنين درباره صادرات غيرنفتي كشور گفت: در سال 1383 به ميزان 7ميليارد و 200 ميليون دلار صادرات غيرنفتي داشتيم و واردات نيز در اين سال 36 ميليون دلار بود در حاليكه صادرات غيرنفتي در سال گذشته به 32 ميليارد و 600 ميليون دلار رسيد كه نسبت صادرات به واردات 50 درصد شده است.
وي افزود: آمار سه ماهه اول امسال نيز نشان مي‌دهد حدود 48 درصد صادرات غيرنفتي داشته‌ايم.
احمدي‌نژاد گفت: امسال قرار گذاشته‌ايم ميزان صادرات غيرنفتي را به بالاي 45 ميليارد دلار برسانيم.
وي با اشاره به صادرات غيرنفتي آذربايجان كه دو و نيم ميليارد دلار در سال است، افزود: هم اكنون آذربايجان در رتبه دوم صادرات غيرنفتي در ميان استان‌هاي كشور قرار دارد كه مي‌توان آن را به 5 ميليارد دلار رساند. 
تعداد بازديد:1075 آخرين تغييرات:90/04/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر