یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

"چشم‌وهم چشمي " مسابقه‌اي كه برنده ندارد

"چشم‌وهم چشمي " مسابقه‌اي كه برنده نداردخبرگزاري فارس: يكي از عمده عوامل ايجاد توقعات نابجا و تأخير در ازدواج جوانان چشم و هم‌چشمي است؛ آنجايي كه در رقابتي كوركورانه با ديگران درصدد ساختن زندگي خود هستيم غافل از اينكه هركسي بايد به اندازه جيب خود خرج كند.


 


به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس«توانا»، همواره در تحليل‌هاي آماري مواردي مانند اشتغال، مسكن، افزايش هزينه ازدواج و... به عنوان علت تجرد و تأخير ازدواج جوانان مطرح مي‌شود و هميشه سعي كرده‌ايم جامعه به ويژه مديران و دست اندركاران امر ازدواج را به عنوان مقصر اصلي قلمداد كنيم در حالي كه با نگاهي منصفانه و منطقي به اين موضوع متوجه مي‌شويم كه مشكلات ايجاد شده در راه ازدواج جوانان فقط به جامعه و عوامل اجتماعي و اقتصادي برنمي‌گردد.

به بياني ديگر رواج فرهنگ‌ و باورهاي غلط از جمله روي آوردن به زندگي مدرن، گريز از ارزش‌هاي سنتي و مهاجرت فرهنگي سبب شده است تا با توقعات نابجاي خود مانعي بزرگ بر سر راه ازدواج ايجاد كنيم.

يكي از عمده عوامل ايجاد توقعات نابجا و تأخير در ازدواج جوانان، چشم و هم‌چشمي است آنجايي كه در رقابتي كوركورانه با ديگران درصدد ساختن زندگي خود هستيم غافل از اينكه هركسي بايد به اندازه جيب خود خرج كند.

حتما زوج‌هاي جواني را ديده‌ايد كه در اين ورطه گرفتار شده‌اند و هرطور كه شده سعي مي‌كنند در اين مسابقه از ديگران عقب نيفتند. به طور مثال اگر فلان فاميلش در يكي از بهترين تالارهاي شمال شهر و با هزينه‌اي سرسام‌آور مراسم ازدواج برگزار كرده است، پس او هم بايد حداقل در تالاري همسطح آن مراسم خود را برگزار كند يا در تالاري بهتر، وگرنه آسمان به زمين مي‌آيد و مراسمش برگزار نمي‌شود.

اين موضوع درست است كه چشم و هم چشمي در همه شرايط و براي همه اشخاص و با هر شرايط مالي (چه دارا و چه ندار) مذموم و ناپسند است اما جالب اينجاست كه بعضي‌ها به قول معروف هشت‌شان گرو نُه‌شان است و به نان شب خود محتاجند اما همچنان به پُز دادن عشق مي‌ورزند.

چه زوج‌هاي جواني كه به واسطه همين تفكرات غلط تا خرخره در بدهي فرورفته‌اند و حالا حالاها نفس راحتي نمي كشند چرا؟ چون مي‌خواستند در مقابل دوستان و آشنايان اينگونه وانمود كنند كه كم نياورده‌اند و دستشان به دهانشان مي‌رسد.

به نظر مي‌رسد اين افراد از حس خودكم‌بيني رنج مي‌برند و دوست دارند در نظر ديگران بزرگ جلوه كنند براي همين دست به رقابت با ديگران زده تا بتوانند با استفاده از ابزار مادي و ظاهري اين حس خود را ارضاء ‌كنند؛ وگر نه كدام فرد عاقل است كه بدون توجه به درآمدهاي خود و تنها به خاطر رقابت با ديگران و بدون‌حساب هزينه كند؟

همانگونه كه در بالا ذكر شد چشم‌وهم‌چشمي براي همه اشخاص در هرشرايط مالي ناپسند است و يكي از دلايل تأخير ازدواج جوانان به شمار مي‌رود به ويژه افرادي كه توانايي پرداخت هزينه‌هاي تحميلي را ندارند زيرا يك ازدواج متوسط و معمولي خود هزينه‌هاي سرسام آوري مانند خريد حلقه ازدواج، اجاره تالار عروسي، هزينه آرايشگاه، هزينه عكاسي و فيلمبرداري، خريد عروسي، سفره عقد، لباس عروس و.. دارد كه همه به راحتي از پس آن برنمي‌آيند چه برسد به اينكه براي فراهم نمودن آنها آن هم از نوع بهترين و مجلل‌ترينش با ديگران مسابفه بگذاريم.

به هرحال خانواده نخستين و مهمترين نهادي است كه بايد با اين پديده برخورد كند زيرا پيامدهاي عدم برخورد به موقع و مناسب با اين موضوع ابتدا گريبان خود خانواده‌ها را مي‌گيرد همچنين مسئولان بايد فضاي جامعه را از رقابت‌هاي ناسالم و مادي پاك كنند تا افراد موفقيت هاي خود را در مسائل سطحي و مادي جستجو نكنند و درگير چشم و هم‌چشمي و رقابت ناسالم نشوند.تعداد بازديد:912 آخرين تغييرات:90/05/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر