پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

اسهال و استفراغ شايع‌ترين مشكل بهداشتي كودكان در تابستان است

اسهال و استفراغ شايع‌ترين مشكل بهداشتي كودكان در تابستان است

خبرگزاري فارس: رئيس بخش اطفال بيمارستان ميلاد گفت: فصل تابستان اوج شيوع بيماري‌هاي عفوني كودكان است؛ اين عفونت‌ها به صورت اسهال و استفراغ تظاهر مي‌كنند.


 


محمدحسين بهزاد مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبري فارس «توانا» اسهال و استفراغ را از شايع‌ترين بيماري‌هاي فصل تابستان در بين كودكان دانست و افزود: فصل تابستان اوج شيوع بيماري‌هاي عفوني در بين كودكان است كه اين عفونت‌ها به صورت اسهال و استفراغ خود را نشان مي‌دهد و با آنتي بيوتيك درمان مي‌شود.

وي نوشيدن آب آلوده، خوردن ميوه و سبزي‌هاي شسته نشده و رعايت نكردن بهداشت عمومي را از مهمترين عوامل بروز بيماري‌هاي عفوني روده‌اي در كودكان معرفي كرد و گفت: ضد عفوني نكردن سبزي‌هايي از قبيل كاهو و سبزي خوردن به بروز اين بيماري‌ها در فصل تابستان منتهي مي‌شود.

رئيس بخش اطفال بيمارستان ميلاد، اسهال و استفراغ‌ها را به دو دسته تقسيم كرد و گفت: دسته اول ميكروبي است كه از طريق آلودگي‌هاي مواد غذايي و آب آلوده به كودكان منتقل مي‌شود و دسته دوم به واسطه بيماري‌هاي ويروسي مخصوص تابستان مي‌تواند كودك را درگير كند.

وي افزود: اسهال حاد آبكي به طور ناگهاني شروع شده و معمولاً حدود 7 روز يا كمتر به طول مي‌انجامد و شامل دفع شل يا آبكي با دفعات زياد است و ممكن است همراه با تب و استفراغ باشد؛ همچنين در صورت بي‌توجهي منجر به كم آبي و سوء تغذيه مي‌شود؛ در اين موارد والدين بايد آرامش خود را حفظ كنند، از درمان‌هاي خودسرانه پرهيز كنند و حتماً به پزشك مراجعه كنند.

بهزاد مقدم با رد كردن اين باور غلط كه «مادران شيرخوارشان را در اينگونه موارد از خوردن شير محروم مي‌كنند»، تأكيد كرد: در اين موارد به دليل اينكه حجم مايعات بدن كودك به سرعت از دست مي‌رود و بدن كودك دچار كم آبي مي‌شود، والدين بايد با بهره‌گيري از پودر ORS و عدم مصرف شيريني‌ها و چربي‌ها نسبت به جبران آب بدن فرزندنشان اقدام كنند همچنين در شيرخوارگاران نبايد مصرف شيرمادر قطع شود.

وي اسهال شيگلايي را از بيماري‌هاي عفوني رايج كودكان در فصل تابستان دانست و افرود: اين بيماري عفوني روده‌اي با علائم ظاهري اسهال خوني و تب همراه است و گاهي به تشنج، گرفتگي مغزي و حتي نارسايي كليه منتهي مي‌شود؛ اين تشنج ناشي از سم توليد شده از طريق ميكروب شيگلايي است و نياز به توجه ويژه و درمان با‌ آنتي بيوتيك دارد.

رئيس بخش اطفال بيمارستان ميلاد، تصريح كرد: درصدي از موارد اسهال‌هاي شيگلايي، كودك را به سمت بد حالي مي‌برد؛ در صورت نياز ممكن است نياز به بستري شدن و تحت نظر گرفتن كودك بيمار در بيمارستان و مصرف آنتي‌بيوتيك داخل رگي و وريدي باشد.

وي رژيم غذايي مناسب را در اين نوع از اسهال مهم دانست و ادامه داد: باتوجه به تحليل آب بدن، تأمين مايعات بدن بايد از طريق خوردن غذاهايي مانند پودر «او آر اس» كه ميزان مصرفش بسته به سن و وزن كودك متفاوت است لعاب برنج و آب ميوه‌هاي كم شيرين و كم چرب كه اين كمبود را جبران مي‌كند، صورت گيرد.تعداد بازديد:1988 آخرين تغييرات:90/05/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر