سه شنبه 12 فروردين 1399 - 6 شعبان 1441 - 31 مارس 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بهداشت و سلامت مردم در اولويت 15 دولت قرار دارد

بهداشت و سلامت مردم در اولويت 15 دولت قرار دارد

خبرگزاري فارس: رئيس كل سازمان نظام پزشكي گفت: نگاه غلطي به سلامت وجود دارد و به جاي اينكه بهداشت و سلامت جزء 5 اولويت اول باشد در اولويت پانزدهم قرار دارد و وقتي نوبت به سلامت مي‌رسد مي‌گويند خبري از بودجه نيست.


 


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، شهاب‌الدين صدر در مراسم افتتاح سيزدهمين همايش پزشكان عمومي سراسر كشور اظهار داشت: برگزاري اين همايش براي ارتقاي اطلاعات علمي همكاران پزشك داخلي كه بيشترين بار سلامت بر دوش آنهاست از اولويت‌هاي اول سازمان نظام پزشكي است.

وي افزود: سعي داريم طي برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته و با برگزاري همايش و سمينارهاي مختلف اطلاعات روز دنيا به پزشكان انتقال داده شود.

وي اظهار داشت: يكي از مسائلي كه ما با آن روبه‌رو هستيم مباحث اقتصادي درمان است مانند تعرفه درمان. اتفاقات مهمي كه براي تعرفه‌ها در سال گذشته افتاد و با سر و صداي زيادي هم در رسانه‌ها مواجه شد اين بود كه تعرفه‌ها واقعي‌ نيست و نكته ديگر اينكه نگاه غلطي است كه به حوزه سلامت وجود دارد.

وي در ادامه افزود: نگاه غلطي به سلامت وجود دارد و به جاي اينكه بهداشت و سلامت جزء 5 اولويت اول باشد در اولويت پانزدهم قرار دارد و وقتي نوبت به سلامت مي‌رسد مي‌گويند خبري از بودجه نيست.

وي ادامه داد: ما كشور فقيري نيستيم بلكه سياستگذاري‌ها غلط است و كشور با تامين بودجه چند هزار ميلياردي لنگ نيست.

رئيس سازمان نظام پزشكي گفت: امسال اعتبارات حدود 60 درصد در حوزه سلامت نسبت به سال 89 بيشتر شده است. يعني حدود 16 هزارميليارد تومان شده است و اين اتفاق مهمي است براي حل مشكلات اقتصادي بخش درمان.

وي اضافه كرد: اكنون فرصت مناسبي است كه وزارت بهداشت براي حل مشكلات اقدام كند. بايد سلامت را جزو اولويت‌هاي اول كشور بدانيم براي اينكه اگر هر كاري در كشور صورت بگيرد اين مردم هستند كه بايد سالم و شاداب باشند و نبايد به سرمايه‌گذاري در بخش بهداشت و سلامت به عنوان سرمايه‌گذاري پرت نگاه شود بلكه سرمايه‌گذاري زيربنايي است.

صدر در بخش ديگري از سخنان خود گفت:‌ اميدواريم سرانه درمان از 8500 تومان سال گذشته به 15 تا 20 هزار تومان اصلاح شود. ما اگر ساز و كار گذشته را داشتيم و بيمارستانهاي خصوصي و دولتي با اعتبارات دولتي اداره مي‌شد مردم با هر وضعيتي كه مراجعه مي‌كردند دغدغه مالي نداشتند اما اكنون اين طور نيست. حتي در داخل بعضي از بيمارستانهاي دولتي بخش خصوصي دائر شده است.

وي اذعان كرد: ما مخالف سرمايه‌گذاري بخش خصوصي نيستيم بلكه رويكردها و كارشناسي‌ها بايد اصلاح شود.

صدر گفت: دولت بايد موانع را در راستاي ارتقاي سلامت بردارد نه اينكه مانع ايجاد كند. كسري بودجه بيمارستانهاي دولتي در سال گذشته 2 تا 3 هزار ميليارد تومان بوده است. نمي‌شود با يكسري اعلام‌هاي غيرواقعي جلوي سرمايه‌گذاري را گرفت.

* با دست خودمان مجوز تخلف پزشكان را صادر نكنيم

رئيس سازمان نظام پزشكي اظهار داشت:‌اگر محاسبات حوزه سلامت سالم نباشد ما در حقيقت با دست خودمان مجوز تخلف را صادر مي‌كنيم. جامعه پزشكي پرونده پرافتخاري در خدمت و دلسوزي هستند مانند دوران دفاع مقدس.

وي گفت: پزشكي ما در سطح بسيار بالايي قرار دارد و اگر غلو نكنيم بسياري از كارهاي تحقيقاتي كه در كشورهاي ديگر اتفاق مي‌افتد در كشور ما هم رخ داده است.

وي اظهار داشت: وزارت بهداشت مسئول است و بايد براي انجام هر كاري ابتدا كارشناسي كند و بعد نتيجه را اعلام كند نه اينكه با اظهار نظر«يك فرد خاص» تصميم‌گيري شود. ما كار كارشناسي خود را انجام مي‌دهيم و تابع قانون هم هستيم همان طور كه مبناي تعرفه سال 90 كه دولت اعلام كرد و طبق همان تعرفه‌هايي است كه سال گذشته سازمان نظام‌پزشكي اعلام كرده بود. البته افزايش آن هم درست نيست و ملاحظات هم بايد در نظر گرفته شود.

رئيس سازمان نظام پزشكي از ايجاد مجمع درمانگران داوطلب سازمان نظام پزشكي طي چند ماهه اخير خبر داد و گفت: همكاران متخصص در رشته‌هاي مختلف به عنوان نخستين گروه به بازفت چهارمحال و بختياري اعزام شدند و طي چند روز معاينات اساسي خوبي صورت گرفت. همچنين تيم ديگري اواخر تير به منطقه زيركوه خراسان جنوبي اعزام شدند و در آنجا نزديك 3 هزار و 300 معاينات تخصصي و غيرتخصصي صورت گرفت و حدود 40 جراحي اورژانس انجام شد.

صدر گفت: دو خبر ديگري كه به نظر مي‌رسد براي پزشكان سازمان مفيد باشد اين است كه توافقنامه‌اي بين صندوق رفاه با بيمه‌هاي مكمل امضا شده تا همكاران بدون اينكه فرانشيزي بپردازند از مزاياي بيمه‌هاي تكميلي استفاده كند. همچنين پيش از اين در حكم‌هاي استخدامي از پزشكان عمومي به عنوان كارشناسان ارشد درج مي‌شد كه اكنون با همان عنوان پزشك درج مي‌شود.تعداد بازديد:920 آخرين تغييرات:90/05/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر