چهارشنبه 18 تير 1399 - 16 ذي القعده 1441 - 8 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

سياست وزارت بهداشت ديكته كردن تعداد فرزند به خانواده‌ها نيست

سياست وزارت بهداشت ديكته كردن تعداد فرزند به خانواده‌ها نيست

خبرگزاري فارس: رئيس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت گفت: سياست وزارت بهداشت ديكته كردن تعداد فرزند به خانواده‌ها نيست بلكه انتخاب تعداد فرزند بايد از سوي خانواده و بر اساس 3 اصل آگاهي، آزادي و مسئوليت صورت بگيرد.


 


محمد اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش فارس مبني بر اينكه بهترين فاصله سني بين فرزندان چند سال است اظهار داشت: فاصله 3 تا 5 سال بهترين زمان براي بارداري مادران بين فرزند اول و دوم است.

وي افزود: پيش از اين فاصله سني 2 تا 3 سال را مطرح مي‌كرديم چرا كه حداقل زماني كه ممكن است مادر بتواند تمام توانايي‌هاي لازم خود را بازيابي كند و فرزند اول خود را شير دهد دو سال است، اين چيزي است كه هم در آيات قران آمده و هم از لحاظ علمي ثابت شده است كه مادر بايد دو سال شير بدهد كه شش ماهه اول تغذيه انحصاري و يك سال و نيم بعد هم از لحاظ عاطفي به كودك كمك مي‌كند و هم در رشد او تاثيرگذار است.

رئيس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت اضافه كرد: سه سالگي دوران بسيار حساسي است دوراني كه بايد به كودك بها داده شود تا بقيه عمرش بهترين رشد روحي و رواني را داشته باشد و اگر مادر قبل از سه سال باردار شود نمي‌تواند وقت لازم را براي كودك اول بگذارد بنابراين سن 3 تا 5 سال را بين فرزند اول و دوم توصيه مي‌كنيم نه كمتر.

اسلامي افزود: در اين راستا با توجه به اطلاعات آماري كه وجود دارد ديده شده وقتي مادري مي‌خواهد فرزند بعدي را به دنيا بياورد اگر فاصله سني بيش از 5 سال باشد ريسك حاملگي دوم مانند حاملگي اول پرخطر است. زيرا تا قبل از 5 سال بدن حالت‌ها و آمادگي‌هايي را كه در بارداري اول كسب كرده در خود دارد و واكنش كمتري نشان مي‌دهد اما پس از 5 سال به حالت اول برگشته و همچنين بدن مسن‌تر شده است كه طبيعتاً سخت‌تر خواهد بود.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا سياست دو فرزند كافي است هنوز در وزارت بهداشت پيگيري مي‌شود گفت: سياست ما ديكته كردن تعداد فرزند به خانواده‌ها نيست. اين سياست جديد به سال 1994 ميلادي يعني سال 1373 شمسي در كنفرانس بين‌المللي جمعيت كه در كشور مصر و شهر قاهره برگزار شد بر مي‌گردد كه از ايران هم يك هيئت 10 نفره به سرپرستي آيت‌الله تسخيري در اين كنفرانس شركت كردند.

وي گفت: از مصوبات اين كنفرانس اين بود كه دولت‌ها نبايد تعداد فرزند‌ان خانواده‌ها را به آنها ديكته كنند بلكه انتخاب تعداد فرزند بايد از سوي خانواده و براساس سه اصل آگاهي، آزادي و مسئوليت صورت بگيرد. چرا كه خانواده با مسئوليتي كه در قبال جامعه، آموزش و تربيت فرزند دارد بايد تصميم بگيرد كه چه تعداد فرزند و با چه فاصله سني داشته باشد.

وي اذعان داشت: از سال 73 اين موضوع در دستور كار وزارت بهداشت قرار گرفت و هر 5 سال گزارشي مبني بر اينكه چقدر توانسته‌ايم در اين راستا حركت كنيم منتشر مي‌كنيم.

وي در پاسخ به اين پرسش كه در حال حاضر وزارت بهداشت چه برنامه‌اي براي تنظيم خانواده دارد گفت: در يك مقطع زماني طي سال‌هاي 68 بحث كميت جمعيت را داشتيم كه با 36 درصد حاملگي ناخواسته روبه‌رو بوديم اما اكنون با بحث كيفيت روبه‌رو هستيم و سعي مي‌كنيم روي كيفيت بارداري‌ها كار كنيم.

وي اظهار داشت: اينكه گيرنده خدمات دچار مشكل يا بارداري ناخواسته نشود از اهداف ماست. وقتي مي‌توانيم ادعا كنيم كيفيت بهتري داريم كه تنوع بيشتري در روش‌هاي پيشگيري از بارداري داشته باشيم و در مقاطع مختلف روش‌هاي نوين ارائه كنيم كه فرد بهتر بتواند انتخاب كند.

اسلامي ادامه داد: به عنوان مثال از ابتداي سال 89 سعي كرده‌ايم راهنماهاي بهتري را براي مادران به كار گيريم كه دقيقاً گام به گام و قدم به قدم آموزش مي‌دهند و راهنمايي‌هاي جديد و با كيفيت ‌را به مردم ارائه مي‌كنند. همچنين براي اطلاع رساني از كانال‌هاي مختلف مانند رسانه‌هاي تصويري خبرگزاري‌ها و روزنامه‌ها اطلاع‌رساني كرده‌ايم.

وي گفت: سالانه يك ميليون و 800 هزار نفر در كشور ازدواج مي‌كنند كه خواستار سلامت خانواده چه از نظر جسمي، روحي، رواني، اجتماعي، معنوي براي آنها هستيم و سعي مي‌كنيم با آموزش‌هاي قبل از ازدواج زندگي بهتري را براي آنها به وجود بياوريم.تعداد بازديد:1084 آخرين تغييرات:90/05/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر