پنج شنبه 2 اسفند 1397 - 16 جمادي الثاني 1440 - 21 فوريه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

ثبت 4 هزار مرگ مغزي در كشور

ثبت 4 هزار مرگ مغزي در كشور

خبرگزاري فارس: مسئول پيوند اعضاي بيمارستان امام خميني (ره) تهران و كارشناس بانك اعضاي پيوندي ايران گفت: سال گذشته 4 هزار مرگ مغزي در مراكز درماني كشور گزارش شده است.به گزارش خبرگزاري فارس از سنندج، عباس خدادادي در كارگاه آموزشي فراهم آوري پيوند اعضا در سنندج، با اشاره به اينكه كمتر از 20 درصد از موارد مرگ مغزي اتفاق افتاده در كشور رضايت به اهداي عضو دارند، گفت: سال گذشته 4 هزار مرگ مغزي در مراكز درماني كشور گزارش شده است كه تنها 300 مورد از خانواده‌ها به پيوند اعضا رضايت دادند.

وي نقش رسانه‌ها و روحانيت در افزايش تعداد موارد اهداي اعضا را بسيار مهم ارزيابي كرد و گفت: خانواده‌ها نيز در اين راستا نقش به سزايي دارند.

كارشناس بانك اعضاي پيوندي ايران واحد شناسايي و فراهم‌آوري پيوند اعضاي كردستان را از واحدهاي فعال و پويا در سطح كشور عنوان و از تلاش‌هاي كاركنان تيم فراهم‌آوري پيوند اعضاي استان قدرداني كرد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي كردستان نيز در اين برنامه بر نهادينه كردن فرهنگ اهداي اعضا بيماران مرگ مغزي در جامعه تأكيد كرد.

طيب قديمي اظهار داشت: اهداي اعضاي بيماران مرگ مغزي اقدامي فرهنگي و معنوي است وتيم پزشكي در اين فرآيند از اركان اساسي هستند و وظيفه خطيري برعهده دارند.

وي افزود: ايجاد فرهنگ اهداي اعضا در افراد وظيفه مهمي است كه همه آحاد جامعه، نهادهاي اجتماعي، فرهنگي، رسانه‌ها، روحانيت و تيم‌هاي پزشكي در اطلاع رساني و نهادينه كردن اين فرهنگ نقش به سزايي دارند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي كردستان در ادامه همچنين ايجاد فرهنگ صحيح نگهداري و سلامت اعضا در افراد جامعه و توجه به سلامت را يادآور شد و بيان داشت: هر فردي بايد در سلامت اعضا خود با كمك متوليان سلامت اهتمام ويژه داشته باشد كه اگر اين امر محقق شود نياز به گرفتن و دريافت اعضاي پيوندي در جامعه به حداقل مي‌‌‌رسد.

كارگاه آموزشي فراهم‌آوري پيوند اعضا با همكاري دفتر خدمات پرستاري مركز پزشكي، آموزشي و درماني بعثت سنندج و با حضور متخصصان واعضاي تيم فراهم‌آوري پيوند اعضا استان در ستاد مركزي دانشگاه علوم پزشكي كردستان در سنندج برگزار شد. 
تعداد بازديد:1079 آخرين تغييرات:90/05/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر