شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

دختران معتاد نشوند

دختران معتاد نشوند

تمام پزشکان و پژوهشگران بر اين عقيده هستند که اعتياد زنان به مراتب تبعات خطرناک‌تري از اعتياد مردان دارد. اصلي‌ترين دليلي که اين پژوهشگران عنوان مي‌کنند، اولاً آسيب پذيري بيشتر روان و تن زنان نسبت به مردان و ثانياً دليل نقش مهم زنان در خانواده و جامعه است.


در دو دهه اخير به خصوص در تهران اعتياد زنان به مواد مخدر از قبيل سيگار، مشروب، كراك و شيشه افزايش يافته است كه عمده‌ترين دليل گرايش زنان به مواد مخدر ناكامي‌هاي آنان در ازدواج و در دسترس بودن مواد مخدر است.
معتاد-زنان-اعتياد
تمام پزشکان و پژوهشگران بر اين عقيده هستند که اعتياد زنان به مراتب تبعات خطرناک‌تري از اعتياد مردان دارد. اصلي‌ترين دليلي که اين پژوهشگران عنوان مي‌کنند، اولاً آسيب پذيري بيشتر روان و تن زنان نسبت به مردان و ثانياً دليل نقش مهم زنان در خانواده و جامعه است.
برخي از زناني كه به عنوان معتاد به مواد مخدر در جامعه شناخته مي‌شوند، دختراني هستند كه در سنين نوجواني و جواني آشنايي‌شان با مواد مخدر در گروه همسالان شكل گرفته است و به اين دليل از اين گروه‌ها با نام "گروه‌هاي پرخطر " ياد مي‌كنند چرا كه رفتارهاي پر خطر در اين گروه‌ها اثرات تخريبي نامطلوبي بر قشر جوان مي‌گذارد، زيرا از سويي اين افراد براي جلوگيري از قضاوت ديگران و حتي پزشکان، روي خود مسئله اعتياد سرپوش مي‌گذارند و اين مسئله مي‌تواند مشکلات خاصي را در دوره بارداري، زايمان و بعد از زايمان براي خود فرد، جنين و پزشک معالج ايجاد کند. در دوران بارداري، مصرف مواد مخدر مي‌تواند باعث سقط جنين، عدم رشد مناسب جنين، مسموميت بارداري، جدا شدن زود رس جفت و زايمان زود رس شود. با توجه به اينکه نوزاد طي بارداري با مواد مخدر مواجه بوده و بدن وي با ميزاني از مواد مخدر تطبيق يافته است بعد از زايمان و جدا شدن از منبع دريافت ماده ، نوزاد دچار علايمي مي‌شود که بعضاً اين علايم مي‌تواند باعث آزار و آسيب به نوزاد شود و از سوي ديگر آنچه آسيب پذيري زنان در برابر اعتياد را نسبت به مردان دو چندان مي‌کند، ناتواني زنان از تأمين هزينه‌هاي زندگي و اعتياد آن‌هاست.
در واقع فقدان رابطه مناسب بين والدين و فرزندان را مي‌توان يكي از علل گرايش دختران به مواد مخدر دانست . با توجه به اينكه مدارس فضاي مناسبي براي ارتباط مستمر، موثر و تخريبي نوجوانان و جوانان است، خانواده‌ها نقش پر رنگي در هدايت دختران دارند تا رفتارهاي فرزندان كه در گروه‌هاي هم‌سن و پرخطر شكل مي‌گيرد را پيش از نهادينه شدن، كنترل كنند.
معتاد به مواد مخدر، بيمار مجرمي است كه نبايد با نگاه دلسوزانه رها شود و بايد ضمن ياري رساندن به چنين بيماراني درصدد پيشگيري بنيادي مشكل مهم و ريشه‌اي اعتياد زنان به مواد مخدر باشيم تا چنين رفتارهايي در جامعه به صورت رفتاري عادي و طبيعي جلوه نكند
برخي زنان با توجه به مشکل درآمد و توانايي براي به دست آوردن مواد مخدر از راه‌هاي ديگر گاهي تن به کارهاي ضد اخلاقي مانند فحشا و خودفروشي مي‌دهند و به راحتي مورد استفاده سودجويان قرار مي‌گيرند که مسلماً اين باعث افزايش تخريب آن‌ها مي‌شود زيرا در نتيجه اين اعمال سلامت روح و جسم خود را از دست مي‌دهند و برگشت آن‌ها به زندگي سالم را سخت‌تر مي‌کند.
زيرا وابستگي به مواد مخدر دو بعد جسماني و رواني دارد كه با توجه به مدت و شدت مصرف مواد مخدر، تبعات متفاوتي خواهد داشت و به دليل دريافت نفوذ مواد تخريب كننده در سلول، درمان نيز با كيفيت و كميت متفاوتي صورت مي‌گيرد.
معتاد-زنان-اعتياد
با توجه به اين مسايل، به نظر مي‌رسد عدم توجه به ترک اعتياد زنان و رها کردن آن‌ها، باعث آسيب بيشتر زنان معتاد و به طبع آن جامعه خواهد شد. آسيبي که هر روز بيشتر مي‌شود ولي چون "نهان" است، کسي آن‌ها را "بحراني" نمي‌داند.
در حالي که معتاد به مواد مخدر، بيمار مجرمي است كه نبايد با نگاه دلسوزانه رها شود و بايد ضمن ياري رساندن به چنين بيماراني درصدد پيشگيري بنيادي مشكل مهم و ريشه‌اي اعتياد زنان به مواد مخدر باشيم تا چنين رفتارهايي در جامعه به صورت رفتاري عادي و طبيعي جلوه نكند. اعتياد زنان به مواد مخدر بخش مهم و قابل توجهي است چرا كه زن به عنوان مادر،‌ همسر و نقشي كه در خانواده و جامعه ايفا مي‌كند تأثير بسزايي در آينده جامعه خواهد داشت همچنين ديدگاه جامعه نسبت به زن به عنوان موجودي پاك و با عفت به گونه‌اي است كه انتظار مي‌رود رفتارهاي ناهنجار در او كمتر به چشم بخورد.
هم اکنون تبليغات منفي در زمينه مواد مخدر صنعتي از جمله اعتيادآور نبودن و رسيدن به آرامش با مصرف آن‌ها از عوامل مهم روي ‌آوردن جوانان به اين نوع از مواد مخدر است. هنوز بسياري از جوانان نمي‌دانند شيشه اعتيادآور است و اين مسئله براي دختران جوان ما فاجعه است زيرا عواقب مصرف موادي همچون شيشه در آنان به مراتب بيشتر از پسران است.
برخي زنان با توجه به مشکل درآمد و توانايي براي به دست آوردن مواد مخدر از راه‌هاي ديگر گاهي تن به کارهاي ضد اخلاقي مانند فحشا و خودفروشي مي‌دهند و به راحتي مورد استفاده سودجويان قرار مي‌گيرند که مسلماً اين باعث افزايش تخريب آن‌ها مي‌شود زيرا در نتيجه اين اعمال سلامت روح و جسم خود را از دست مي‌دهند و برگشت آن‌ها به زندگي سالم را سخت‌تر مي‌کند.
 در نتيجه مبارزه با مواد مخدر در جامعه بايد فرهنگ ‌سازي شود و زمينه‌هاي گرايش به اعتياد بايد در جامعه از بين برود و صدا و سيما نيز مي‌بايست به جاي ساختن فيلم‌هايي که هيچ اثر مثبتي در روند بهبود وضعيت جامعه ندارد ، فيلم‌هاي تاثير‌گذار،‌ براي آگاهي زنان جوان در خصوص مواد مخدر بسازد زيرا که اغلب زنان آسيب ‌ديده براي مرهم گذاشتن روي مشکلات و فراموشي آن به اعتياد روي مي‌آورند و پس از گرفتاري در دام اعتياد حمايت خانوادگي و اجتماعي از آنان ضعيف بوده و به آن‌ها به چشم خوبي نگاه نمي‌شود در حالي ‌که حمايت کامل از زنان معتاد، اراده آن‌ها را براي ترک اعتياد، صد چندان مي‌کند. در اکثر جوامع، زنان بسيار کمتر از مردان رفتار انحرافي و مجرمانه دارند، در ايران هم، نرخ اعتياد مردان بيش از زنان است. در نهايت پيشگيري و درمان، زماني امکان پذير است كه فرهنگ‌سازي شود؛ هر گاه افراد جامعه گرايشي به استفاده از مواد مخدر نداشته باشند و با تحقق اين امر يعني كاهش تقاضا، قاچاق و توليد مواد مخدر نيز كاهش مي‌يابد.
فرآوري: فاطمه برادران
بخش اجتماعي تبيان

منابع : جهان نيوز/ شيعه نيوز 
تعداد بازديد:932 آخرين تغييرات:90/05/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر