چهارشنبه 7 اسفند 1398 - 2 رجب 1441 - 26 فوريه 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

درخواست کمک امريکا از ايران

رئيس هيئت ايراني شرکت کننده در کميته مشترک فني سه جانبه ايران، عراق و امريکا اعلام کرد: هيئت امريکايي در مذاکرات امروز شرايط موجود عراق را دشوار و چالش برانگيز خواند و براي خروج از اين شرايط خطرناک از جمهوري اسلامي ايران درخواست مساعدت کرد.

 

به گزارش واحد مرکزي خبر،حسين اميرعبداللهيان در جمع خبرنگاران افزود: در اين گفتگوها به هيئت امريکايي اعلام کرديم، تروريسم خوب و بد ندارد و نبايد به صورت گزينشي با آن برخورد شود، بلکه ملاک برخورد با تروريسم قطعنامه 1373 و ديگر قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد است که در آنها بر برخورد با تروريسم در همه اشکال و ابعادش تاکيد شده است.

وي با اشاره به اينکه در اين گفتگوها ريشه ها و علل توسعه تروريسم در دوره اشغال کشور عراق براي هيئت امريکايي تبيين شد تاکيد کرد: رفتار هاي مبهم و بعضا مشکوک امريکايي ها از جمله اقدامات سهل انگارانه و يا حساب شده آنها را در باز گذاشته شدن دست برخي گروههاي مخرب در عراق به نمايندگان امريکا يادآور شديم.

رئيس هيئت ايراني شرکت کننده در کميته مشترک فني سه جانبه ايران، عراق و امريکا با اشاره به اينکه در مذاکرات همچنين سياستهاي غلط اشغالگران را در عراق که تروريسم را تقويت کرده است به آنان يادآور شديم گفت: هيئت امريکايي در مذاکرات 2 و نيم ساعته امروز نتوانست استدلال قانع کننده اي در اين خصوص ارائه کند.

امير عبداللهيان افزود: طرف عراقي نيز با بيان ديدگاههاي خود از دو طرف ايراني و امريکايي خواست براي کمک به دولت و مردم عراق از هيچ کوششي دريغ نکنند و براي تامين امنيت در اين کشور کمک کنند.

وي اضافه کرد: نماينده عراق در اين کميته ادامه مذاکرات را در زمان مناسب و با درخواست عراقيها خواستار شد.

امير عبداللهيان در خصوص گشايش سفارت عربستان در عراق گفت: دولت عراق در نشست همسايگان اين کشور که در سطح وزرا برگزار شد خواستار گشايش سفارتخانه هاي خارجي در اين کشور بود.

رئيس هيئت ايراني شرکت کننده در کميته مشترک فني سه جانبه ايران، عراق و امريکا، بازگشايي سفارتخانه هاي خارجي در عراق را گام موثري در به حالت عادي بازگشتن اوضاع امنيتي عراق دانست.

وي با اشاره به اينکه سفراي ايران و امريکا در حاشيه اين گفتگوها ديدار کوتاهي داشتند افزود : قمي و کروکر در اين ديدار درباره چارچوب مذاکرات کارشناسي مورد بحث در گفتگو هاي سه جانبه بحث و تبادل نظر کردند .

اميرعبداللهيان با اشاره به اينکه درباره گروه تروريستي خاصي در عراق بحث نشد گفت: ما نگراني هاي خود را درباره تروريسم در عراق مطرح کرديم.

وي اضافه کرد: در اين گفتگوها تلاش مي کنيم در موضوعات مبارزه با تروريسم و کمک به امنيت عراق به چارچوب مشترکي که آرامش را به مردم عراق بازگرداند دست يابيم.

امير عبداللهيان همچنين با اشاره به بازداشت نمايندگان کنسولي ايران در اربيل افزود: در مرحله دوم گفتگو ها اين موضوع به تفصيل مطرح شد و مغاير بودن اقدام امريکاييها را با کنوانسيون وين به آنها گوشزد کرديم.

تعداد بازديد:1040 آخرين تغييرات:86/05/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر