پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

حساب بانکی خود را خالی کنید!

حساب بانکي خود را خالي کنيد!

خداوند در قرآن، به همه مقاطع زماني سوگند ياد کرده است.


انجام دهنده کار خوب بهتر از خود کار خير است. يعني مؤمن از کار خير و بهشت خيلي بهتر است و کسي که کار شري را مي‌کند از خود کار شر بدتر است. يعني کافر که جهنم را مي‌سازد از خود جهنم هم بدتر است.

 
وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْر.
خداوند در قرآن، به همه مقاطع زماني سوگند ياد کرده است. فجر, صبح, روز, شب, چاشت, سحر, عصر. گرچه به سحر چند بار سوگند ياد کرده است.
1- دوران تاريخ بشر، ارزش دارد و خداوند به آن سوگند ياد کرده است. پس از عبرت‌هاي آن پند بگيريم. "والعصر"
2- انسان از هر سو در خسارت است. "لفي خسر"
3) تنها راه جلوگيري از خسارت، ايمان و عمل است. "امنوا و عملوا الصالحات"
به طور مسلم همه انسان‌ها در زيانند (ان الانسان لفي خسر). سرمايه‌هاي وجودي خود را چه بخواهند يا نخواهند از دست مي‌دهند، ساعات و ايام و ماه‌ها و سال‌هاي عمر به سرعت مي‌گذرد، نيروهاي معنوي و مادي تحليل مي‌رود، و توان و قدرت کاسته مي‌شود. آري انسان، همانند کسي است که سرمايه عظيمي در اختيار داشته باشد، و بي آنکه بخواهد هر روز بخشي از آن سرمايه‌ها را از او بگيرند، اين طبيعت زندگي دنيا است.
تصور کنيد حساب بانکي داريد که در آن هر روز صبح 86400 تومان به حساب شما واريز مي‌گردد و شما فقط تا آخر شب فرصت داريد تا همه پول‌ها را خرج کنيد چون آخر وقت حساب شما خود به خود خالي مي‌شود. در اين صورت شما چه خواهيد کرد؟ البته سعي مي‌کنيد تا آخرين ريال را خرج کنيد!
در روز قيامت پرونده عمر انسان را که باز مي کنن ،ساعتي هست که در آن ساعت اطاعت خدا را انجام داده و کار خيري انجام داده است. وقتي آن مرحله را بررسي مي کنند؛ آن قدر به اين بنده خوشي و راحتي و لذت دست مي دهد که قابل مقايسه با هيچ سروري در اين عالم نيست

ارزش لحظات را چه کسي مي داند؟

هر يک از ما يک چنين حساب بانکي داريم؛ حساب بانکي زمان! هر روز صبح در بانک زمان شما 86400 ثانيه واريز و تا پايان شب به پايان مي‌رسد. هيچ برگشتي در کار نيست و هيچ مقداري از اين زمان به فردا اضافه نمي‌شود.
ارزش يک سال را دانش آموزي که مردود شده ، مي‌داند.
ارزش يک ماه را مادري که فرزند نارس به دنيا آورده ، مي‌داند.
ارزش يک هفته را سردبير يک هفته نامه مي‌داند.
ارزش يک ساعت را عاشقي که انتظار معشوق را مي‌کشد.
ارزش يک دقيقه را شخصي که از قطار جا مانده مي‌داند و ارزش يک ثانيه را آن که از تصادفي مرگبار جان به در برده ، مي‌داند .
باور کنيد هر لحظه گنج بزرگي است !
گنجتان را آسان از دست ندهيد!
از اين 86400 ثانيه چند ثانيه به ياد خداوند هستيم و چند ثانيه با او راز و نياز مي‌کنيم؟
اگر روزانه فقط 10 صفحه مطالعه کنيم که چند دقيقه بيشتر وقت نمي‌گيرد در ماه ما 3600 صفحه کتاب خونديم.
اگر روزي يک آيه قرآن بخوانيم در ماه ما 360 آيه از قرآن رو قرائت کرديم.
و بسياري از کارهاي مفيد ديگر...
آيا تا به حال اين گونه انديشيده‌ايم و براي ساعات و لحظات عمر و گنجينه‌ي وجوديمان برنامه ريزي کرده‌ايم ؟!
به قول شاعر که مي‌گويد :
اين قافله عمر عجب مي‌گذرد
     درياب دمي که با طرب مي‌گذرد
ساقي غم فرداي حريفان چه خوري
     پيش آر پياله را که شب مي‌گذرد
هوا گرمتر؛ بازار کتاب سردتر!
اينجاست که وقتي در سخن‌هاي بزرگان و معصومين کمي تأمل مي‌کنيم ، اهميت اين گنجينه‌ي عظيم را خواهيم ديد .
 

عمر سريع خواهد گذشت

در روايت آمده در روز قيامت پرونده عمر انسان را که باز مي کنند ،ساعتي هست که در آن ساعت اطاعت خدا را انجام داده و کار خيري انجام داده است. وقتي آن مرحله را بررسي مي کنند؛ آن قدر به اين بنده خوشي و راحتي و لذت دست مي دهد که قابل مقايسه با هيچ سروري در اين عالم نيست.
وقت، غنيمت دان هر قدر که بتواني حاصل از حيات اي جان تا داني 
اميرالمؤمنين عليه‌السلام فرمودند: من يک ساعت عمر دنيا را با آخرت عوض نمي‌کنم چون در دنيا محل کاشت است و در آخرت محل برداشت است. «فَإِنَّ الْيَوْمَ عَمَلٌ وَ لَاحِسَابَ وَ غَداً حِسَابٌ وَ لَاعَمَل»(بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار عليهم السلام / مجلسي / ج 74 / 419 / باب 15 مواعظ أمير المؤمنين عليه السلام و خطبه أيضا و حكمه... /ص 378)
مؤمن از کار خير و بهشت خيلي بهتر است و کسي که کار شري را مي‌کند از خود کار شر بدتر است. يعني کافر که جهنم را مي‌سازد از خود جهنم هم بدتر است
ايشان در جاي ديگري مي‌فرمايد: براي من نشستن در مسجد بهتر از نشستن در بهشت است. چون مسجد بهشت ساز است. اصلاً مؤمن و کار مؤمن از بهشت مهم‌تر است چون کار اوست که بهشت را مي‌سازد. «فَاعِلُ الْخَيْرِ خَيْرٌ مِنْهُ وَ فَاعِلُ الشَّرِّ شَرٌّ مِنْه»( بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار عليهم السلام/ مجلسي/ ج 68 / 217/ باب 66 الاقتصاد في العبادة و المداومة عليها و فعل الخير و تعجيله و فضل التوسط في جميع الأمور و استواء العمل... /ص 209)
به عبارتي انجام دهنده کار خوب بهتر از خود کار خير است. يعني مؤمن از کار خير و بهشت خيلي بهتر است و کسي که کار شري را مي‌کند از خود کار شر بدتر است. يعني کافر که جهنم را مي‌سازد از خود جهنم هم بدتر است.
روايت مي‌فرمايد خداوند متعال هزاران آدم و هزاران عالم خلق کرده است که قبل از فرزندان حضرت آدم عليه‌السلام بوده‌اند و بعد از ما هم فراوان خواهند آمد و به جز کره خاکي ما در جاهاي ديگر هم خدا بندگان و عوالمي دارد. روايت مي‌فرمايد در آسمان‌ها «مُدُنٌ کَمُدُنکم». يعني شهرها و موجوداتي در عالم هست که مانند شما آن‌ها هم زندگي مي‌کنند و آن‌ها از شما بيشتر حرف‌هاي ما را گوش مي‌دهند. عالم خلقت خيلي گسترده است ما که در محضر خدا کوچکيم.
پس در اين دنياي عظيم از موجودات ديگر عقب نمانيم و عمر خود را درست و به جا مصرف کنيم که روزي که همه ي انسان ها انگشت خود را به نشان پشيماني مي گزند ، سربلند و سرفراز به پيشگاه خداوند حاضر شويم .
 
فرآوري : زهرا اجلال
بخش قرآن تبيان

منابع :
سايت صد سؤال ،صد پاسخ
سايت واعظون 
تعداد بازديد:969 آخرين تغييرات:90/05/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر