چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

گزارش تحقیق وتفحص از عملکردایران در سازمانهای بین‌المللی 2ماه دیگر درمجلس

گزارش تحقيق وتفحص از عملکردايران در سازمانهاي بين‌المللي 2ماه ديگر درمجلس

رئيس کميته تحقيق و تفحص از عملکرد ايران در سازمان هاي بين المللي با اشاره به اينکه تاکنون گزارش 3000 صفحه اي از اين تحقيق و تفحص آماده شده است گفت: علت طولاني شدن روند اين تحقيق و تفحص عضويت ايران در حدود 400 سازمان و نهاد بين المللي و لزوم بررسي عملکرد ايران در همه اين سازمانها است.

  پرويز سروري در گفتگو با خبرنگار مهر تصريح کرد: کميته تحقيق و تفحص مدت زيادي را صرف مکاتبات با دستگاه هاي دولتي و نهادهاي بين المللي براي کسب اطلاعات دقيق در مورد عملکرد ايران در سازمان هاي بين المللي کرده است تا تصوير دقيقي از عملکرد ايران در اين سازمانها بدست آورد.

 نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد براينکه گزارشات کميته تحقيق وتفحص کامل شده است افزود: احکامي براي اعضاي کميته تحقيق و تفحص زده شده است تا به وزارتخانه ها و دستگاه هاي دولتي براي پايش اطلاعات  جمع آوري شده فرستاده شوند.

وي با تاکيد براينکه تا پايان گزارش اجازه انتشار اطلاعات را نداريم اظهار داشت: ايران در حدود400 سازمان ونهاد بين المللي عضو است و حق عضويت در اين سازمان ها از ارقام پايين تا بالاي يک ميليون دلار مي پردازد. 

وي افزود: پرداخت حق عضويت اشکالي ندارد اما اينکه اين حق عضويت ها و حضور در اين سازمان ها چه مقدار براي جمهوري اسلامي ايران در صحنه بين المللي سود بخش است مهم است .

وي تصريح کرد: گزار ش کميته تحقيق وتفحص از عضويت ايران در سازمان هاي بين المللي ظرف 2 ماه آينده به صحن علني مجلس ارسال خواهد شد.

همچنين سيد حسين نقوي حسيني عضو کميته تحقيق و تفحص از عملکرد ايران در سازمان هاي بين المللي در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: عضويت ايران در حدود400 نهاد بين المللي و پرداخت حق عضويت به اين سازمان ها و نهادها و شرکت نمايندگان ايران در نشست هاي سالانه و يا فصلي اين سازمان ها موجب تصويب طرح تحقيق و تفحص از عملکرد جمهوري اسلامي در سازمان ها و نهادهاي بين المللي در صحن علني مجلس شوراي اسلامي شد. 

نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي افزود: بخشي اين تحقيق و تفحص به پايان رسيده و در جلسات آينده موارد ديگر آن نيز بررسي خواهد شد. 

 به گزارش خبرنگار مهر طرح تحقيق و تفحص از عملکرد جمهوري اسلامي ايران در سازمانها و نهادهاي بين المللي خرداد ماه سال 1389 در صحن علني مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده با گذشت حدود 13 ماه از تصويب اين طرح هنوز گزارشي از آن در صحن علني مجلس شوراي اسلامي قرائت نشده است.

‌طبق ماده 199 آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي مهلت انجام تحقيق و تفحص به مدت شش ماه مي‌باشد و درصورت ضرورت، با درخواست هيأت تحقيق و تفحص و تصويب هيأت‌رئيسه مجلس حداکثر تا شش ماه ديگر قابل تمديد است.

 تا امروز 13 ماه از تصويب طرح تحقيق و تفحص از عملکرد ايران در سازمانهاي بين المللي سپري شده و رئيس کميته تحقيق و تفحص از ارائه آن ظرف 2 ماه آينده خبر مي دهد.

پرويز سروري از طراحان اصلي اين تقاضا و عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در جلسه بررسي گزارش  طرح اين تحقيق و تفحص در صحن علني مجلس شوراي اسلامي پيرامون  ضرورت انجام اين تحقيق و تفحص در صحن علني مطالبي را در خصوص سفرهاي بي خاصيت برخي مسئولين که سالانه جمهوري اسلامي را مکلف به پرداخت مبالغ هنگفتي بابت حق عضويت دراين سازمان ها و مجامع مي کند و ميزان منافع ملي آن مشخص نيست بيان کرد.

فرصت 11 ماهه مجلس شوراي اسلامي براي ارائه کارنامه فعاليت هايش ايجاب مي کند نتيجه نهايي تحقيق و تفحص هايي که به نوعي با شعارهاي اساسي نمايندگان در اين مجلس پيوند خورده و آبروي مجلس در گروي ارائه آن است مشخص شود، پيگيري هاي سرويس سياسي مهر براي ارائه نتيجه نهايي اين تحقيق همچنان ادامه دارد. 

منبع :خبرگزاري مهر

تعداد بازديد:1007 آخرين تغييرات:90/05/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر