جمعه 27 مهر 1397 - 9 صفر 1440 - 19 اكتبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

عروسی های مبتکرانه

عروسي هاي مبتکرانه

زندگي صحنه‌ي يکتاي هنرمندي ماست !هرکسي نغمه‌ي خود خواند و از صحنه رود! صحنه پيوسته بجاست!خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد!!

 
بله! زندگي عرصه‌ي به يادگارگذاشتن افکار و عقايد و باورهايي است که در رفتار و کردار ما متجلي مي‌شود و اين عقايد و باورها از هرچيزي ممکن است سرچشمه گرفته باشد. از فرهنگ يا از شخصيت فردي و اجتماعي ما. درست است که منبع و مرجع اين تفکرات بکر و دست نخورده مهم است ولي مهم‌تر از آن آثار و عواقب و پيامدهاي آن‌ها مي‌باشد. چرا که بعضي آثار و نتايج تا مدت‌هاي طولاني باقي مي‌ماند و در اکثر اوقات جنبه‌هاي مختلف از زندگي انسان‌ها را تحت الشعاع قرار مي‌دهد. بنابراين چيستي و چگونگي اين آثار و نتايج بسيار مهم است و خوب و بد بودنش اهميتي به ارزش حيات بشريت دارد.

گاهي بدعت‌ها و نوآوري‌ها و ابتکارات افراد مفيد و سازنده است ومطمئناً همه‌ي اقشار جامعه از آن استقبال مي‌کنند و در جهت تکميل و هرچه بهتر کردن آن تلاش مي‌کنند. ولي گاهي اين ابتکارات از نوعي رفاه و آسايش فراتر از سطح معمول جامعه نشأت مي‌گيرد. به اين شکل که آن عده‌اي از افراد جامعه که از سطح معيشتي و زيستي بهتري برخوردارند و توانايي انجام بعضي کارهاي به اصطلاح تجملاتي را دارند حالا به هر دليل مثلاً براي پيدا کردن راهي براي خرج کردن پول‌هاي فراوان خود و يا براي چشم وهم چشمي‌هاي غير منطقي و ويرانگر و خودنمايي در مقابل اطرافيان و دوستان و آشنايان دست به اين ابتکارات پرخرج و غيرعادي مي‌زنند و دانه‌اي را در زمين حيات اجتماعي جامعه خود مي‌کارند که به بار نشستن آن پيامدهاي زيان باري را به دنبال خواهد داشت.
 بهتر است نوآوري‌ها و ابتکارات به گونه‌اي آموزنده باشد که برکات بسياري را وارد حيات فردي و اجتماعي انسان‌ها کند ونهايتاً باعث همدلي و نزديکي دل ها به همديگر شود و افراد در سايه اين فضيلت‌ها بتوانند لذت يک زندگي پرنشاط و پربرکت را تجربه کنند
يکي از اين ابتکارات که به تازگي باب شده است استفاده از هلي‌کوپتر به جاي ماشين عروس در مراسم ازدواج زوج‌هاي جوان است که اين رفتار نمادين آن‌ها شايد در نگاه اول جالب و جذاب به نظر بيايد ولي وقتي همين خلاقيت در مسير گذر جوامع از سنت گرايي به مدرنيزم که طي دهه‌هاي اخير الگوي کشورهاي جهان سوم شده است به رفتار عرفي و معمولي تبديل مي‌شود ديگر نمي‌توان جلوي بعضي عواقب را گرفت و راه ورود بعضي را باز گذاشت.
در واقع هرگاه بدعتي ايجاد مي‌شود بايد انتظار هر پيامدي را داشت. اينکه مي‌گوييم آثار خوب و بد منظورمان اين است که خوب و بد امري نسبي است و بسته به شرايط فردي و خانوادگي و اجتماعي افراد معاني متفاوتي دارد. مثلاً در مورد همين قضيه‌ي تجملات در ازدواج و برگزاري مراسم جشن‌ها يک نفر به دليل شرايط مساعدي که خودش دارد و بدون توجه به زمينه و بستري که آن نوآوري در آن ايجاد مي‌شود عملي را انجام مي‌دهد و چون همه مردم توانايي انجام آن را ندارند ممکن است همين امر جرقه‌اي را ايجاد کند که آتش چشم وهم چشمي‌ها را شعله‌ور کند و فاصله طبقات مختلف جامعه را روز به روز از هم بيشتر مي‌کند و به قولي شکاف طبقاتي افزايش يابد و معضل اجتماعي افزايش سن ازدواج که امروزه گريبان گير جامعه جوان ما شده است به قوت خود باقي بماند.
ماشين عروس-ازدواج
چرا که جوان‌ها (خصوصاً دختران جامعه) سطح انتظارات و توقعاتشان بالا مي‌رود و مسلم اهر هر پسري هم امکان تحقق بخشيدن به اين روياهاي نوظهور را نخواهد داشت.
ابتکار و نوآوري زماني مثبت و سازنده است که در جهت آرامش و رفاه زندگي افراد صرف شود نه اينکه باعث سلب آرامش و آسايش از زندگي آن‌ها شود.
شايد همه ما فکر مي‌کنيم اينکه ساده زيستي باعث خوشبختي بيشتر مي‌شود فقط در حد يک شعار است وعملا در واقعيت شدني نيست و فقط پول و ثروت و ماديات است که باعث خوشبختي مي‌شود. در صورتي که مطمئناً تجربه‌ي در گذر زمان و در فرايند زندگي جمعي اين را ثابت کرده که آنچه به روح و جسم حيات انساني طراوت و نشاط مي‌بخشد معنويات و فضيلت‌هاي اخلاقي است نه ماديات و زرق و برق فريبنده آن.
با تمام اين اوصاف مسلماً نمي‌شود جلوي خيلي از ابداعات را گرفت متأسفانه هستند کساني که به هر علتي که قبلاً هم اشاره شد بدون توجه به شرايط و موقعيت افراد ديگر دست به اقدامات نوآورانه مي‌زنند که به نفع جامعه نيست و بهتر است نوآوري‌ها و ابتکارات به گونه‌اي آموزنده باشد که برکات بسياري را وارد حيات فردي و اجتماعي انسان‌ها کند ونهايتاً باعث همدلي و نزديکي دل ها به همديگر شود و افراد در سايه اين فضيلت‌ها بتوانند لذت يک زندگي پرنشاط و پربرکت را تجربه کنند. زندگي‌ که پايه‌هاي تشکيل دهنده‌ي آن به حدي قوي و مستحکم باشد که طوفان هيچ مشکل و خطري آن را تهديد نکرده و گذر زمان آن را خشک وبي روح نکند.
ابتکار و نوآوري زماني مثبت و سازنده است که در جهت آرامش و رفاه زندگي افراد صرف شود نه اينکه باعث سلب آرامش و آسايش از زندگي آن‌ها شود
در واقع اگر نوآوري‌ها متناسب با شرايط فرهنگي و اجتماعي در هر جامعه‌اي  باشد و اکثر افراد يک جامعه توانايي تطابق و سازگاري با آن را داشته باشند مشکلي پيش نمي‌آيد. اما زماني که انجام آن فقط در توان مرفهان جامعه باشد - که شايد ده درصد کل جمعيت يک کشور را شامل مي‌شود -آن نوآوري بيشتر از اينکه سازنده و مفيد باشد مخرب است.
در بعضي مواقع هدف افراد از مطرح کردن و به اجرا در آوردن اين نوآوري‌ها اين است که  به عنوان اولين نفري که اين خلاقيت را ايجاد کرده مطرح شوند وان قدر اين مسأله براي ان‌ها اهميت پيدا مي‌کند که به هيچ چيز ديگري فکر نمي‌کنند و نمي‌دانند که شايد اين اقدام آن‌ها به قيمت ايجاد مانعي بر سر راه ازدواج و تشکيل خانواده جوان‌هاي ديگر دران جامعه تمام شود. که حتي اگر از بعد ديني هم- که بدعت‌هايي که مسير سعادت انسان‌ها را با مشکل مواجه مي‌کند را مذموم مي شمارد و سفارش به  پرهيز از آن دارد- به اين مسائل توجه نکنيم از بعد فرهنگي و اجتماعي هم اين ابتکارات به نفع افراد جامعه نيست.
زهرا تعالي
بخش اجتماعي تبيان 
تعداد بازديد:1046 آخرين تغييرات:90/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر