چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/خانواده

ابتکار دختران لبنانی

ابتکار دختران لبناني

چند سال پيش در يک سفر تابستاني به مشهد، عده‌اي از دخترهاي عرب که احتمالا لبناني بودند را ديدم که در حالي‌که روسري‌شان خيلي صاف و صوف روي سرشان ايستاده بود، چيزي زير روسري داشت برق مي‌زد.


با اين حساب ديگر نگران صاف بودن و مرتب بودن لبه روسري‌تان نخواهيد بود، خصوصا اگر جنس روسري لطيف و نرم باشد. البته به خاطر جنس طلق، ممکن است کمي در اطراف صورت‌تان احساس گرما کنيد. طلق را مي‌شود از بعضي از فروشگاه‌هاي حجاب (خصوصا در قم) تهيه کرد. در عين حال، خودتان هم مي‌توانيد آن را درست کنيد؛ کاري که ما پيش از اينکه طلق‌ي در ايران بيابيم مي‌کرديم. براي اين کار از عکس‌هاي راديولوژي استفاده کنيد.

 
چند سال پيش در يک سفر تابستاني به مشهد، عده‌اي از دخترهاي عرب که احتمالا لبناني بودند را ديدم که در حالي‌که روسري‌شان خيلي صاف و صوف روي سرشان ايستاده بود، چيزي زير روسري داشت برق مي‌زد.
بعدتر فهميدم که طلق بوده و آن صاف و صوفي روسري هم به خاطر همان طلق بوده است. احتمالا بعضي‌ها مي‌پرسند طلق چه ربطي به روسري دارد؟ و اصلا طلق چيست؟!
 

طلق روسري چيست؟

طلق از جنس همان طلق‌ي است که همراه با شيرازه براي فنري کردن جزوه‌هاي‌تان استفاده مي‌کنيد. با اين تفاوت که کمي ضخيم‌تر است. طلق‌هاي روسري به شکل ذوزنقه بريده شده‌اند و لبه‌هاي تيزشان گرد شده است.
طلق با اينکه محکم است، انعطاف‌پذير است. کافي است يک لايه باريک طلق بين دو لايه روسري بگذاريد تا وقتي روسري را زير چانه محکم مي‌کنيد، قسمت لبه بالايي روسري‌تان به شکل يک نيم دايره بايستد؛ گرد و شکيل.
با اين حساب ديگر نگران صاف بودن و مرتب بودن لبه روسري‌تان نخواهيد بود، خصوصا اگر جنس روسري لطيف و نرم باشد. البته به خاطر جنس طلق، ممکن است کمي در اطراف صورت‌تان احساس گرما کنيد.
 
طلق روسري را خودمان درست کنيم

طلق روسري را خودمان درست کنيم

طلق را مي‌شود از بعضي از فروشگاه‌هاي حجاب (خصوصا در قم) تهيه کرد. در عين حال، خودتان هم مي‌توانيد آن را درست کنيد؛ کاري که ما پيش از اينکه طلق‌ي در ايران بيابيم مي‌کرديم.
براي اين کار از عکس‌هاي راديولوژي استفاده کنيد. احتمالا همه چند ورق عکس راديولوژي توي منزل‌شان هست و اگر نبود حتما در منزل پدربزرگ و مادربزرگ‌تان يکي دو ورقش پيدا مي‌شود.
 عکس‌هاي راديولوژي ضخامت لازم را براي اين کار دارند، تنها يک عيب دارند که آن هم وجود مواد شيميايي روي آن است که طبعا براي پوست و مو مفيد نيست. البته رفع اين عيب هم زياد کار سختي نيست. کافي است يک ورقه از عکس‌هاي راديولوژي را توي تشتي از آب و سفيدکننده بگذاريد تا کم‌کم تبديل به يک ورقه شفاف شود. (با عکس‌هاي MRI خودتان را خسته نکنيد، سفيدکننده هيچ اثري روي‌شان ندارد!)
 
طلق روسري را خودمان درست کنيم
بعد، از آن يک ذوزنقه در ابعاد تقريبي 32 سانت در بياوريد. يعني ذوزنقه‌اي که ضلع بزرگ‌ترش 32 سانتي‌متر باشد، ضلع کوچک‌ترش حدود 28 سانتي‌متر و ضخامتش حدود 6 و نيم سانتي‌متر. سعي کنيد ضلع بزرگ‌تر را منطبق کنيد بر لبه? ورقه? راديولوژي؛ چون اين قسمت از طلق بيشترين تماس را با روسري يا مقنعه دارد و اگر خوب قيچي نخورد، هم ممکن است نتيجه? دلخواه را به‌تان ندهد هم احتمال اينکه صيقلي نبودنش روسري را نخ‌کش کند هست.
بعد که ذوزنقه را درآورديد، چهار گوشه آن را گرد کنيد که تيزي آن به روسري گير نکند. به همين راحتي حالا شما هم يک طلق ِ آماده استفاده داريد.
طلق روسري را خودمان درست کنيم

چطور از طلق در روسري و مقنعه استفاده کنيم؟

براي استفاده از آن، آن را بين دو لايه روسري قرار بدهيد و بعد روسري را سر کنيد. يا مي‌توانيد ابتدا روسري يا مقنعه را سرتان کنيد و بعد طلق را بين دو لايه آن قرار دهيد و با نوک انگشتان‌تان آن را به جاي خودش هدايت کنيد. فقط دقت کنيد که ضلع بزرگ‌تر آن بايد به طرف لبه تاخورده روسري باشد.
يک طلق در اين ابعاد، تقريبا اندازه استاندارد است، ولي اگر احساس کرديد که طلق، زيادي بلند است و مانع از اين مي‌شود که گوشه‌هاي روسري‌تان را تو بزنيد، مي‌توانيد به موازات دو ضلع کوچک آن، يکي دو سانت کوتاه‌ترش کنيد. و برعکس، اگر احساس مي‌کنيد که اندازه طلق براي صورت شما کوتاه است، يک طلق ديگر با طول بيشتر ببريد و استفاده کنيد.
طلق روسري را خودمان درست کنيم

چه کار کنيم که طلق توي نور برق نزند؟

گاهي طلق‌ها توي نور برق مي‌زنند و ممکن است شما اين را دوست نداشته باشيد. خصوصا اگر جنس روسري‌تان نازک باشد. براي رفع اين مشکل طلق‌هايي ساخته‌اند که يک لايه پارچه‌اي روي آن کشيده شده است که هم مانع از انعکاس نور مي‌شود و هم از سُر خوردن و جابجايي آن جلوگيري مي‌کند. حتي اين نوع از طلق را هم در منزل مي‌شود تهيه کرد.
يک مقدار لايي‌چسب مشکي با طولي مساوي طول طلقي که برش زده‌ايد و عرضي دو برابر آن، تهيه کنيد. (مي‌شود تقريبا 32 در 13سانتي‌متر). بعد طلق را طوري روي آن بگذاريد که ضلع بزرگ‌ترش بيفتد درست وسط لايي‌چسب. (حواستان باشد که يک طرف لايي‌چسب، چسب دارد و طرف ديگرش ساده است. طلق را روي طرفي که چسب دارد بگذاريد.)
بعد لبه ديگر لايي‌چسب را روي طلق برگردانيد و براي احتياط يک تکه پارچه نازک روي آن بيندازيد که اتو مستقيما با طلق و لايي‌چسب تماس نداشته باشد. حالا اتوي داغ را روي آن بگذاريد تا چسب ِ لايي‌چسب به طلق بچسبد. دقت کنيد که حرارتِ زياد به طلق ندهيد، پلاستيک است و آب مي‌شود!
بعد که مطمئن شديد لايي‌چسب خوب به طلق چسبيده است، با قيچي گوشه‌هاي اضافي آن را ببريد. حالا طلق آماده? استفاده است. ديگر نه ليز مي‌خورد و نه انعکاس نور دارد.
مي‌توانيد يک طلق سفيد هم، درست مثل همين طلق مشکي، با لايي‌چسب سفيد درست کنيد براي استفاده در روسري‌هايي که رنگ روشن دارند.
طلق روسري را خودمان درست کنيم
آن دخترهاي لبناني‌اي که گفتم را يادتان هست؟ بعضي از آن‌ها طلق را به جاي اينکه بين دو لايه روسري بگذارند، بعد از پوشيدن روسري‌شان، زير روسري (بين سر و روسري‌) قرار داده بودند. اين‌ جوري هم مي‌شود استفاده کرد. فقط اگر استفاده از طلق در ابتداي کار، براي‌تان مشکل به نظر مي‌رسد، نگران نباشد؛ خيلي زود براي‌تان عادي مي‌شود.
 
بخش خانواده ايراني تبيان

منبع : چارقد 
تعداد بازديد:4992 آخرين تغييرات:90/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر