چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

لباس های نگاه شکن

لباس هاي نگاه شکن

فوايد حجاب براي زني که حجاب را برگزيده است به اينجا محدود نمي شود .در اين مقاله به برخي فوايد اشاره خواهيم کرد:همواره بين فرد باحجاب و ديگران حريمي وجود دارد که حجاب او است . حجاب نوعي مصونيت و امنيت براي شخص ايجاد مي کند و در نتيجه اين امنيت، آرامش روحي و رواني ـ که آرزوي ديرينه بشر است ـ ايجاد مي شود .

اين محدوديت پرفايده

فوايد حجاب براي زني که حجاب را برگزيده است به اينجا محدود نمي شود .در اين مقاله به برخي فوايد اشاره خواهيم کرد:
 
موفقيت‌هاي معنوي
شايد مهم‌ترين تاثير فردي حجاب همين نكته باشد كه زن با اعلام بندگي خويش و اطاعت از فرامين الهي، اين حكم را به تمام و كمال اجرا مي‌كند و پس از آن، احساس شادماني و رضايت دروني به او دست مي‌دهد كه اين تاج بندگي را با افتخار به سرنهاده است. زن پوشيده، از بين خود و خدا، خدا را برگزيده است و از بين احكام دين و خواسته‌هاي نفس، به احكام دين روي آورده است.
 
 
چنين انتخابي به روحيه، تفكر و عمل او، حال و هواي ديگري مي‌بخشد و به پوشش او معنا مي‌دهد و آن را عملي منطقي، خداپسندانه و در راستاي حركت‌هاي تكاملي او قرار مي‌دهد.
 
وقتي زن تقواي جنسي را رعايت كند و خود را از نامحرم بپوشاند، وعده‌هاي الهي كه براي پرهيزكاران داده شده است، درباره او محقق مي‌شود، داراي قوه تشخيص حق و باطل مي‌شود و راه سعادت و بدبختي را در زندگي مي‌شناسد، گناهانش پوشيده و مورد آمرزش قرار مي‌گيرد و از موفقيت‌هاي ديگري ، مانند درك شيريني عبادت، شهامت، حق‌گويي، تكاليف شرعي و ترك محرمات در همه شرايط و پرورش استعدادها برخوردار مي‌شود (اكبري، 1377، ص 98).
اسلام اصولا به پيشگيري معتقدتر است، تا مداوا. به همين دليل، با طرح سلسله اصولي، انسان را از قرار گرفتن در برابر خطر و گناه باز مي‌دارد. مهم‌ترين اين اصول، ايمان و اعتقاد به حضور در محضر خداوند است كه از مهم‌ترين جاذبه‌هاي كمالات معنوي و روحاني است.
 

حفظ احترام و ارزش فردي

اصولا غلبه بر هواهاي نفساني و گذشت از لذت‌هاي حرام به انسان هيبت و وقار مي‌بخشد.
حجاب زن جهاد اكبر اوست كه در وراي آن نفس اماره به زانو درآمده است. اين حقيقت را همه مي‌دانند و حتي دانشمندان غيرمسلمان به آن اذعان دارند كه حجاب به زن هيبت و وقار مي‌دهد و او را شايسته احترام ديگران مي‌كند. زنان خودنما مطلوبيت جنسي دارند، اما محبوبيت ارزشي ندارند.
به طور كلي،برخي  مردان دو نوع نگاه متفاوت نسبت به زنان دارند: با زناني كه داراي جلوه‌گري يا پوشش ناقصي هستند، برخوردي شهوي، تفريحي و ظاهري دارند، اما برخورد آنان با زنان پوشيده، برخوردي همراه با احترام و تكريمي قلبي است. اصولا مردها قدرت ادامه نگاه به چهره زنان پوشيده را ندارند، زيرا حجاب اسلامي نگاه‌شكن است و سر به زيري مرد به هنگام سخن گفتن با زنان خود نوعي تكريم و احترام به آنهاست.
اين محدوديت پرفايده
بي‌حجابي، ارزش‌هاي واقعي زن را تحت‌الشعاع ظواهر جسمي‌اش قرار مي‌دهد و او را فداي هرزگي‌ها و طمع‌ها مي‌كند. تنها راه بالابردن شخصيت زن پس از كسب معارف حقيقي و پايبندي به صفات حيا و عفاف، حجاب اوست. برتري شخصيت زن دراين است كه داراي كمال همسري، كمال مادري و كمال اجتماعي است. زني كه به لحاظ همسري، ناقص و به لحاظ مادري، ناتوان و به لحاظ اجتماعي، ملعبه و بازيچه است، از برتري شخصيت بي‌بهره است (سازمان تبليغات اسلامي، 1368، ص 54- 55). البته اين نكته را بايد متذكر شويم كه حجاب صرفا براي حفظ احترام زن نيست، بلكه رعايت حجاب به همراه صفات عفت و حيا و اطاعت از اوامر الهي او را شايسته احترام مي‌كند.
 

مصونيت، آرامش و امنيت زن

 انسان در پناه محافظ ، احساس آرامش بيشتري دارد و در صورت پيشامدهاي احتمالي از مصونيت‌ آن برخوردار است. پوشش ديني نيز نگهبان زن از نگاه‌هاي آلوده و آسيب‌هاي احتمالي است كه به زن مصونيت و آرامش مي‌دهد و هر چه اين پوشش كامل‌تر شود، درصد امنيت و حفاظت آن بالاتر مي‌رود (اكبري، 1377، ص 103).
"زن موجودي گرامي و معزز و نقش او سرنوشت‌سازي و تربيت بشر است. ارزش او فراتر از آن است كه در معرض و دستخوش ارتباطات و روابط بي‌مرز باشد" (قائمي، 1373، ص 390). حفظ حريم زن باعث مصونيت او مي‌شود و اولين اثر را بر آرامش روحي وي دارد، زيرا در سايه محفوظ ماندن اين حريم بين خود و نامحرم، احساس امنيت مي‌كند و هيچ كسي جرئت تعرض به او را پيدا نمي‌كند.
بي‌حجابي، ارزش‌هاي واقعي زن را تحت‌الشعاع ظواهر جسمي‌اش قرار مي‌دهد و او را فداي هرزگي‌ها و طمع‌ها مي‌كند

اثرات فردي حجاب را مي توان در موارد زير خلاصه کرد

* احترام به شخصيت زن به واسطه رعايت قانون (درجوامع اسلامي)
* احترام به شخصيت زن به واسطه عدم تعرض مردان هوسران به حريم ايشان
مصونيت ارتباطات زن با مردان غريبه به واسطه بالا بردن شانس ارتباط با مردان سالم تر
* افزايش تقاضاي اجتماعي براي ازدواج با زنان مجرد
* حفظ اعتقادات مذهبي فرد
حفظ شخصيت زن از ناراحتي هاي رواني و رقابت با زنان ديگر از حيث مدگرايي و مانند آن
 
فرآوري : داوودي
بخش خانواده ايراني تبيان
تعداد بازديد:1135 آخرين تغييرات:90/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر