چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/خانواده

حجاب اختیاری،حجاب واقعی

حجاب اختياري،حجاب واقعي

حجاب!موضوعي که سالهاست دغدغه ذهني بسياري از کارشناسان،متفکران و عامه مردم جامعه بوده است.افراد بسياري در موقعيت هاي مختلف اين موضوع را به چالش کشيده و آنرا مورد بحث و بررسي قرار داده اند.
 


حجاب و پوشش بانوان موضوعي است که در جامعه کنوني در مورد آن،سوالها و شبهات بسياري وجود دارد. قرآن کريم وقتي مسئله لزوم حجاب را بازگو مي‌کند علت و فلسفه ضرورت حجاب را چنين بيان مي‌فرمايد: «ذلک اَدني اَن يَعرِفنَ فَلا يُوذين» (سوره احزاب _ 59) براي اينکه شناخته نشوند و مورد اذيت واقع نگردند» چرا که آنان تجسم حرمت و عفاف جامعه هستند و حرمت دارند.

 
حجاب!موضوعي که سالهاست دغدغه ذهني بسياري از کارشناسان،متفکران و عامه مردم جامعه بوده است.افراد بسياري در موقعيت هاي مختلف اين موضوع را به چالش کشيده و آنرا مورد بحث و بررسي قرار داده اند. اما به واقع اين همه بحث و جدل براي به دست آوردن چه نوع معرفت و شناختي مي باشد؟
به نظر مي رسد براي ورود و پرداختن به مبحث خطيري همچون حجاب، بهتر است به اين نکته اشاره شود که زن و مرد دو موجود و مخلوق خداوند متعال هستند که با خصلتهاي متفاوتي به لحاظ روحي و جسمي،آفريده شده اند. همين تفاوتها موجب مي شود تا تکاليف و وظليف متفاوتي براي هر يک از آنها وجود داشته باشد.
 
از جمله تفاوتهاي تکليفي زن و مرد، رعايت حجاب از جانب زنان مي‌باشد . حجاب به معني "پوشيدن" بوده و در اصطلاح فقها ، کلمه "ستر" بکار رفته که آن هم به معني پوشش است. به نظر مي رسد براي هر مسلماني لازم است که در قدم اول براي فهم اصول و قوانين دين خود به کتاب آسماني اش رجوع کند. مسلما براي ما که از دين مبين اسلام پيروي مي کنيم،قران بزرگترين و بي نقص ترين منبع يادگيري و تبعيت است.
 
چنانچه در رابطه با موضوع حجاب به قران رجوع کنيم ملاحظه مي کنيم که در سوره نور آيه 31 به اين حکم الهي،به گونه اي اشاره شده است. با اين بيان که ( و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را _ از هر نامحرمي _ فرو بندند و زيورهاي خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که _ طبعا _ از آن پيداست و بايد روسري خود را بر گردن خويش فرو اندازند و زيورهايهايشان را جز براي شوهرانشان يا پدرانشان يا پدر شوهرانشان يا پسرانشان يا پسران شوهرانشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان يا پسران خواهرانشان يا زنان _ هم‌کيش _ خود يا کنيزانشان يا کودکاني که بر عورتهاي زنان وقوف حاصل نکرده‌اند آشکار نکنند و پاهاي خود را _ به گونه‌اي به زمين _ نکوبند تا آنچه از زينتشان نهفته مي‌دارند معلوم گردد. اي مومنان همگي _ از مرد و زن _ به درگاه خدا توبه کنيد اميد که رستگار شويد.)
هر چند که اين موضوع قابل توجهي است که فهم و تفسير عبارات قران امري ساده نيست و ذيل اين عبارات قراني تفاسير و توضيحات بسياري وجود دارد.اما آنچه مسلم است اينکه هر انسان عاقلي با خواندن اين عبارات حتي اگر توضيح و تفسير خاصي هم به دنبال آن نباشد،متوجه مي شود که آنچه اسلام از زنان خواسته،در چه حدود و ميزاني است
بنابراين اين ادعا که برخي بيان مي کنند که ما از طريق قران نتوانستيم به موضوع حجاب دسترسي پيدا کنيم،ادعايي غلط است و نشان مي دهد که اگر انسان به دنبال فهم حقيقت باشد،فطرت پاک و خداجوي او به وي کمک مي کند تا به اصل واقعي و حقيقي هر چيزي دست پيدا کند.
 
در رابطه با لزوم و وجوب حجاب براي زنان،ساليان درازي است که کتابها،مقالات و تحقيقات مختلفي در سرتاسر جهان صورت گرفته است. اگر کسي طالب يادگيري و فهم دقيق فلسفه حجاب باشد،راه هاي زيادي براي تحقيق و پرسش باز است که مي تواند از طريق انها به خود کمک کند تا به حقيقتي ناب دسترسي پيدا کند.
 
اگر با اندکي تامل به وقايع دنياي اطرافمان بنگريم،متوجه خواهيم شد که بسياري از افراد و فرقه هاي فکري،نوک تيز سلاح خويش را به سمت حجاب نشانه گرفته اند. آيا تاکنون به اين موضوع فکر کرده ايد که چرا در برخي از کشورهاي اروپايي همچون فرانسه، اين همه جنجال و مخالفت با رعايت حجاب بانوان در اماکني عمومي،همچون دانشگاه و مدرسه مطرح بود؟آيا تاکنون فکر کرده ايد که چرا چندين سال قبل با ساخت مناره مسجد در کشور سوئيس مخالفتهايي صورت گرفته بود؟
حجاب اختياري،حجاب واقعي است
يک پاسخ ساده و قابل فهم براي اين سوالات وجود دارد.نکته مهم اينجاست که رعايت پوشش توسط بانوان مسلمان يک نشانه بارز و قابل ديدن براي همگان است.همانطور که مناره مسجد نشانه و نمادي بارز از مسلمانان است. انچه مسلم است اينکه دنياي مدرن امروز دوست ندارد که نشانه هاي اسلام و مسلمان بودن در برابر ديدگان افراد وجود داشته باشد.چرا که سردمداران امور فرهنگي و متفکران غربي به خوبي مي دانند که انچه ديده مي شود،تاثير عميق و بانفوذي بر افراد ديگر به جا مي گذارد که اين اثرگذاري ممکن است در برخي از موارد،منافع انان را به خطر بيندازد. به همين خاطر است که به مقابله با حجاب مي پردازند در حاليکه ادعاي دموکراسي در جامعه غربي گوش همگان را کر کرده است. اين دموکراسي را در کتابخانه ها و مراکز علمي رعايت مي کنند.چنانچه با مراجعه به تمامي کتابخانه هاي معتبر دنيا خواهيد ديد که معتربرترين کتب اسلامي و حتي شيعي،در کتابخانه هاي ممالک غربي وجود دارد و دموکراسي و آزادي به اين شيوه براي مردم فراهم شده است.اما وقتي نشانه بارز اعتقاد يک زن مسلمان در سطح جامعه نمايان مي شود،احساس خطر مي کنند از گرايش سايرين به اين نماد و جستجوي فلسفه و چگونگي اين پوشش که ممکن است موجب بروز گرايش نسبت به اسلام در ميان ساير مردمان شود.
 
اين موارد ،حاوي نکات بسيار مهم و قابل تاملي است که هر يک از ما بايد به آن فکر کنيم. اگر بدون تعصب و با نگاهي واقع بينانه به بررسي دنياي اطرافمان بپردازيم خواهيم ديد که افرادي هستند که در آن سوي دنيا تلاش مي کنند تا من و شما نسبت به حجاب و پوششي که دينمان براي ما به ارمغان آورده،بي تفاوت و بي ميل باشيم و حتي نسبت به آن دچار حس تنفر باشيم و آرزو کنيم تا شرايطي داشته باشيم که از رعايت پوشش رها شويم.
وقتي اجبار از حدود خاصي فراتر رود، نتيجه معکوس به دنبال خواهد داشت.اجبار در مواردي از اين دست همچون فنري عمل مي کند که هر چه بيشتر به آن فشار آورده شود،با سرعت بيشتر و شتاب بيشتري پرش خواهد کرد.شايد وضعيت جامعه ما هم بي شباهت به اين موضوع نيست
در رابطه با اين موضوع حرف و سخن بسيار است. ما نيز قائل به اين حقيقت هستيم که هيچ اجباري در پذيرش دين نيست.اين گفته خداوند متعال است و بدين معناست که هر انساني مختار و آزاد است در پذيرش دين و ديندار بودن و ديندار زيستن. ما هرگزنمي توانيم کسي را مجبور به پذيرش دين و ارکان ديني کنيم. البته هدايت و راهنمايي،موضوعي ارزشمند و مهم است.اما تا حدي که افراد خواستار آن باشند و نسبت به اين مساله تمايل داشته باشند. البته زماني که افراد دين را پذيرفتند بايد به وظايف آن نيز عمل کنندو اگر در کشوري زندگي مي کنند که دين رسمي اش اسلام است بايد در پوشش خود حداقل هاي اين دين را لحاظ کنند.
 
اين روزها بارها و بارها به اين موضوع فکر مي کنم که اگر زنان و دختران اين مرز و بوم،فلسفه وحقيقت والاي حجاب و پوشش را درک مي کردند و با تمايل و علاقه به اين سمت مي آمدند،شهر ما رنگ و بوي ديگري داشت و همه چيز واقعي تر بود.
 
فاطمه ناظم زاده
بخش خانواده ايراني تبيان
تعداد بازديد:2287 آخرين تغييرات:90/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر