چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

این هیولا وجود دارد

اين هيولا وجود دارد

نتايج پژوهش ها نشان مي دهد كه نبود حمايت هاي عاطفي و كاهش كنترل و نظارت والدين از جمله مهمترين علل گرايش نوجوانان و جوانان به مواد مخدر صنعتي و شيميايي است...

 
آمار معتادان کشور ما سالانه 8 درصد افزايش مي‌يابد ،ميانگين سن اعتياد در ايران كاهش يافته است ،رشد معتادان تزريقي كشور3برابر رشد جمعيت ،اعتياد در كشور جوان‌تر ‌و زنانه‌تر شده است‌ ،دختران در استعمال موادمخدر از پسران پيشي مي گيرند،اعتياد در كمين 20 درصد از دانشجويان ،روانگردان‌ها به مدارس رسيده‌اند... آيا واقعا اين وضع کشور ماست؟ براستي سوال اينجاست : علت اساسي اين همه گرايش به مواد مخدر در ميان جوانان کشور ما چيست؟ جوانان از جمله گروه هايي هستند كه فضاي تعريف ناشده اي دارند ، با وجود بودن جامعه جوان حوزه خاص جوانان تعريف نشده است و هويت جوان مشخص نيست. چون فضاي جواني تعريف شده نيست ، هر كسي در برخورد با جوانان ، ضوابط و قواعد حاكم بر فضاي خود را بر آنها تحميل مي كند.
*ضعف اعتقادات ديني
* ضعف مهارت هاي ارتباطي
* در دسترس بودن مواد
* وجود باورها و نگرش هاي غلط درباره مصرف اين مواد
 
از جمله عوامل زمينه ساز گرايش به مصرف مواد مخدر صنعتي در بين نوجوانان و جوانان است و  از مهمترين علل گرايش نوجوانان و جوانان به مواد مخدر صنعتي و شيميايي، مي توان موارد ذيل را برشمرد:
* نبود حمايت هاي عاطفي و كاهش كنترل و نظارت
* عزت نفس پايين و كاهش خود ارزشمندي
* كسب لذت
* احساس درماندگي و ناتواني در بيان احساسات
*  تاثيرپذيري اجتماعي از دوستان و همسالان
معمولا مشكل سوء مصرف مواد مخدر در بين زنان كمتر از مردان است كه تخمين زده مي‌شود كه 10 درصد مصرف كنندگان مواد مخدر را زنان تشكيل مي‌دهند.
دلبستگي اندك، نگراني درباره ظاهر دختران، افسردگي و استرس و احساس تاييد مصرف مواد در نزد همسالان بيشترين مواردي است كه موجب شده است زنان به سمت اعتياد روي بياورند و از طرف ديگر عواملي مانند مهارت‌هاي اجتماعي ضعيف، تنهايي، از خود بيگانگي از جمله عواملي است كه مردان را به سمت اعتياد مي‌كشاند

 
براي پيشگيري چه بايد کرد؟

اطلاع رساني مستمر و آرام نسبت به آشنا كردن نوجوانان و جوانان با عوارض و پيامدهاي سو مصرف مواد مخدر بايد انجام شود.
اما نکته اي که بايد توجه ويژه اي بدان مبذول داشت آن است که  ممكن است برخي مداخلات با هدف پيشگيري با اثر معكوس انجام شود ؛ به عنوان مثال صرف اطلاع دادن مواد مخدر به گروه‌هاي جوانان و البته بدون انجام نظارت‌ها خاص ممكن است حس كنجكاوي مصرف اين مواد را در بين گروه مخاطب افزايش دهد لذا رويكردهاي صرفا اطلاع‌رساني مي‌تواند نتيجه عكس داشته باشد.
مشکل خانمان سوز را دريابيد
آموزش مهارت هاي زندگي
براي شيوه مواجهه نوجوانان و جوانان با مسائل و مشكلات زندگي اعم از شكست در تحصيل، عشق و دوست يابي و آشنايي آنان با مهارت هاي تصميم گيري هاي منطقي بجاي تصميم گيري هاي منفعلانه براي پيشگيري از گرايش به مصرف مواد مخدر ضروري است.
 ارايه اينگونه آموزش ها به جوانان و نوجوانان، نگرش ها و باورهاي آنان را نسبت به مصرف مواد مخدر تغيير مي دهد.
 
تقويت مراكز مشاوره و توسعه فعاليت هاي جايگزين هنري و ورزشي زمينه هاي شادابي سالم جوانان را فراهم مي كند و اقدام هاي پيشگيرانه بايد از دوران كودكي تا جواني استمرار داشته باشد تا در افراد موثر واقع شود. بدون شك هرگونه هزينه در اين عرصه نوعي سرمايه گذاري محسوب مي شود و از ريزش سرمايه هاي انساني جلوگيري مي كند.
 
نقش خانواده‌ها در پيشگيري از مصرف اين مواد بسيار موثر است ،وقتي خانواده ضعيف باشد و كاركردهاي خود را از دست بدهند ميل به اعتياد در آن بيشتر ديده مي‌شود.
* خانواده‌ها بايد نظارت خود را روي اين موارد بيشتر كنند، رابطه والد و كودك و نوجوان بايد حمايتگرانه باشد بطوري كه فرزندان بتواند بگويد "من به خانواده خود افتخار مي‌كنم ". لذا در اين خانواده، فرزندان كمتر به سمت اعتياد كشيده مي‌شوند.
* نبايد كنترل خانواده روي فرد بيش از حد باشد ،خيلي از نوجوانها فكر مي‌كنند كه هم اكنون همه هم سن و سالان ما به علت اعتماد به نفسي كه دارند سيگار مي‌كشند و قرص مي‌خورند. لذا اگر من نخورم از آنها عقب مي‌افتم كه در اينجا نقش خانواده بسيار مهم است.
برنامه‌هايي كه در آنها هم به خانواده و هم به فرد معتاد مهارت‌هاي زندگي آموزش داده مي‌شود اثردهي بالاتري دارد لذا آموزش رفتاري والدين، آموزش مهارتهاي خانواده، خانواده‌درماني و حمايت خانواده در منزل از مهمترين مواردي است كه براي مداخلات مثبت خانواده تاكيد مي‌شود

حال اگر خانواده اي با اين مشکل گريبانگير است، چه کند؟

* خانواده‌ها بايد مواظب باشند نبايد در دام سرزنش‌كردن معتادان بيفتند ،اين كار هيچگونه كمكي به معتاد نمي‌كند لذا بايد روش‌هاي متناسب با شرايط موجود را فرا گرفت و طبق آن عمل كرد.
* برنامه‌هايي كه در آنها هم به خانواده و هم به فرد معتاد مهارت‌هاي زندگي آموزش داده مي‌شود اثردهي بالاتري دارد لذا آموزش رفتاري والدين، آموزش مهارتهاي خانواده، خانواده‌درماني و حمايت خانواده در منزل از مهمترين مواردي است كه براي مداخلات مثبت خانواده تاكيد مي‌شود.
اين مداخلات براي خانواده‌هاي معمولي حداقل 31 ساعت و براي خانواده‌هايي كه در آن فرد معتاد وجود دارد بايد 100 باشد تا بتواند اثرات پيشگيرانه خود را نشان دهد.
 
 
فرآوري: نسرين صفري
بخش خانواده ايراني تبيان
تعداد بازديد:1727 آخرين تغييرات:90/05/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر