سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/قرآن

دلیل سفارش بر خواندن سوره یس

دليل سفارش بر خواندن سوره يس

ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن و به فرموده اهل بيت(عليهم السلام) بهار آن است.


شايد يکي از دلايلي که تلاوت هر روزه سوره «يس» سفارش شده اين است که هر روز اين عهد مهم و حياتي را به ما يادآوري کنند: از شيطان اطاعت مکن!

 
ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن و به فرموده اهل بيت(عليهم السلام) بهار آن است. اگر چه تلاوت آيات قرآن و حتي نگاه کردن به صفحات قرآن کريم نيز داراي اجر و پاداش الهي است؛ اما تدبّر در آيات قرآن دستور اکيد خود قرآن و سفارش جدي پيامبر اکرم(صلي الله عليه وآله) و ائمه اطهار(عليهم السلام) است، تا جايي که فرموده‌اند در تلاوت قرآني که همراه با تدبر نباشد، خيري نيست.
موضوع اين مقاله پيرامون آيه 60 سوره «يس» است:أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْکُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ؛ آيا با شما عهد نکردم اي فرزندان آدم که شيطان را نپرستيد، که او براي شما دشمن آشکاري است؟!
در اين آيه شريف صحبت از عهدي است که خداوند از تمام انسان‌ها و فرزندان آدم گرفته است و آن عدم پرستش شيطان است. در انتهاي آيه علت آن هم ذکر شده است؛ زيرا شيطان دشمني آشکار و روشن براي شماست.
اين آيه شريفه از جمله آياتي است که خداوند در آن، مستقيماً انسان را مورد خطاب قرار داده است. اگر کسي هنگام تلاوت قرآن، خود را مخاطب آيات الهي بداند با شنيدن اين آيه قطعاً مورد تنبه تأثر قرار خواهد گرفت.در اين آيه صحبت از عهدي است که همه ما با خداوند بسته‌ايم و حال آن را به کل فراموش کرده‌ايم. عهد است عهد ازل،... نامش مهم نيست، مهم اين است که خداوند در اين کتاب که آخرين کتاب اسماني است به ما يادآوري مي‌کند که روزي با او عهدي بسته‌ايم و حال در کثرت دنياي فاني، آن را فراموش کرده، مشغول کار خويش هستيم. شايد يکي از دلايلي که به تلاوت هر روزه سوره يس سفارش شده است همين باشد، تا هر روز اين عهد مهم و حياتي را به ما يادآوري کنند:« از شيطان اطاعت مکن»!(1)
مراد از عبادت شيطان، اطاعت او و گوش دادن به فرامين اوست. بايد باور کنيم که در لحظه ارتکاب گناه، عملاً در حال پرستش ابليس هستيم. براي همين است که خداي متعال به ما گوشزد مي‌کند که روزي با او عهد بسته‌ايم که شيطان را نپرستيم
برخي از مفسرين عهد مزبور را عهدي مي‌دانند که خداي تعالي در عالم ذر از انسان‌ گرفته است و برخي نيز اين عهد را همان مي‌دانند که انبياء الهي براي بشر به ارمغان آورده و از مردم عهد گرفته‌اند که جز خداي را نپرستند و از شيطان اطاعت نکنند.(2)
مفسرين بزرگوار قائل هستند که عبادت شيطان که در اين آيه مطرح شده است همان اطاعت اوست يعني خداوند متعال از پيروي دستورات شيطان، به عبارت و پرسش شيطان ياد نموده است که نشان دهنده اهميت بحث است.
از حضرت صادق(عليه السلام) منقول است که فرمودند: هر کس از شخصي در معصيت خداوند اطاعت کند، او را پرستيده است گويا آن شخص را پرستيده است(3). و نيز از امام باقر(عليه السلام) روايت شده است: «هر کس به گوينده‌اي گوش فرا دهد گويا او را عبادت کرده است، اگر آن گوينده از خداي رحمان بگويد شنونده خداي رحمان را عبادت کرده است و اگر از شيطان گفته باشد، شنونده در پرسش شيطان وارد شده است.»(4)
 

شيطان
عبادت شيطان چگونه است؟

روايات فوق نشان مي‌دهد مراد از عبادت شيطان، اطاعت او و گوش دادن به فرامين اوست. بايد باور کنيم که در لحظه ارتکاب گناه، عملاً در حال پرستش ابليس هستيم. براي همين است که خداي متعال به ما گوشزد مي‌کند که روزي با او عهد بسته‌ايم که شيطان را نپرستيم.
 

دشمن‌ترين دشمنان ما کيست؟

در انتهاي آيه شريفه بر دشمن آشکار شيطان تصريح شده است؛ آيات قرآن کريم در سوره‌هاي مختلف و بالاخص در داستان خروج آدم(عليه السلام) از بهشت، دشمني شيطان را به خوبي ترسيم مي‌کند و نشان مي‌دهد که دشمن‌ترين دشمن ما انسان‌ها همين ابليس است که براي گمراهي ما قسم ياد کرده است: « قال فبيعزتک الاغوينهم اجمعين: (ابليس) گفت: خدا يا به عزتت سوگند، همه آنان را گمراه خواهم کرد.(5)
پس، شيطان، دشمن قسم خورده ماست. دشمن آشکار ماست. سوگند ياد کرده است که همه ما را گمراه کند.
داستان برصيصاي عابد که شيطان از طريق وسوسه و زنا او را به کفر کشاند و يا داستان بلعم باعوراء که از طريق حق گمراه شد با آنکه داراي رسم اعظم بود و ... همگي نشان دهنده دشمني آشکار و البته عميق شيطان با بني آدم است و خداوند براي همين، آن‌ها را در قرآن کريم ذکر کرده است.(6)
 
پي‌نوشت‌ها:
1. ترجمه تفسير الميزان، ج 17، ص152
2. تفسير آسان، ج، 16، ص، 152
3 . تفسير صافي، ج، 4،ص 258
4. تفسير صافي، ج، 4 ،ص، 258 .
5 . سوره مبارکه ص، آيه 82
6. ر. ک ترجمه تفسير الميزان، ج19، ص 370
بخش قرآن تبيان

منبع :
سايت خبر آنلاين – نوشته حسين محمدي فام، کارشناس ارشد تفسير قرآن با تلخيص 
تعداد بازديد:1472 آخرين تغييرات:90/05/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر