سه شنبه 19 آذر 1398 - 13 ربيع الثاني 1441 - 10 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تازه هایی از دنیای دانش و فناوری (6)

تازه هايي از دنياي دانش و فناوري (6)

در اين مطلب در ادامه قسمت هاي (1) و (2) و (3) و (4) و (5) به تازه ترين اخبار هفته دنياي علم و فناوري مي پردازيم.

مغز خنک، خواب خوب

تقلا براي خوابيدن بعد از يک روز خسته کننده ... ممکن است سرشماري گوسفندان يا حتي خوردن قرصهاي خواب هم چندان موثر نباشند. اما پژوهشگران دانشکده پزشکي پيتز بورگ در آخرين کنفرانس "خواب" سال 2011 روش جالبي را براي درمان بيخوابي پيشنهاد کردند: خنک کردن مغز! مغز خنک، خواب خوب
آنها يک کلاه پلاستيکي خنک کننده ابداع کرده اند که قسمتهاي پيشاني را مي پوشاند و با پايين آوردن دماي مغز مي تواند به خواب سريعتر فرد کمک مي کند. در تحقيقي که آنها بر روي افراد عادي و بيماراني که از بيخوابي رنج مي بردند انجام دادند، افراد بيخواب بعد از پوشيدن اين کلاه خاص، بطور ميانگين در زمان 13 دقيقه به خواب رفتند، يعني زماني برابر با افراد سالم.
دانشمندان فکر مي کنند اين کلاه با پايين آوردن دماي مغز باعث کاهش سوخت و ساز آن (بخصوص در ناحيه پيشاني مغز) مي شود و به خواب سريعتر و راحت تر فرد کمک مي کند. هنوز اين کلاه ها به صورت تجاري وارد بازار نشده اند، همچنين عوارض احتمالي استفاده از آنها نيز هنوز مشخص نشده است؛ مثلا معلوم نيست که آيا استفاده از اين کلاهها باعث تشديد علائم افراد مبتلا به سينوزيت خواهد شد يا نه.
 
*********

تحقق آرزو: با عينک پرتو ايکس افکار اطرافيانتان را بخوانيد! 

محققان موسسه فناوري ماساچوست در حال ساخت يک عينک هستند که مي‌تواند تفکرات فرد مقابل را آشکار کند. اين عينک که "پرتوايکس اجتماعي" نام دارد از يک دوربين داخلي برخوردار بوده که به نظارت بر حالات صورت افراد ديگر پرداخته و اين داده‌ها را با 21 حالت شناخته شده انتقال احساس مطابقت مي‌دهد.
اين عينک در مرحله بعدي از طريق يک گوشي و چراغ‌هاي روي عينک از احساسات فرد مقابل خبر مي‌دهد. در سيستم شبه چراغ راهنمايي اين عينک، رنگ قرمز نشان‌دهنده حالت منفي، رنگ زرد به معني حالت نيمه علاقمند مخاطب و رنگ سبز به علاقمند بودن فرد اشاره دارد. به گفته محققان، استفاده از اين عينک‌ها در جريان يک گفت‌وگو مانند داشتن يک حس اضافي است که شما را از علاقمند يا بي‌حوصله بودن طرف مقابل آگاه مي‌کند.
عينک پرتو ايکس
گوشي‌هاي اين دستگاه براي افراد مبتلا به اوتيسم طراحي شده که در تعامل با ديگران با مشکلاتي روبرو هستند؛ اما اين تيم تحقيقاتي اکنون از اين فناوري استفاده‌هاي بهتري کرده‌اند. اين نمونه پيش‌ساخت در حال حاضر با استفاده از دوربيني به اندازه يک دانه برنج در قاب عينک کار مي‌کند که با يک سيم به يک رايانه کوچک قابل اتصال به بدن متصل مي‌شود. اين دوربين به نظارت بر اين مطلب مي‌پردازد که چقدر و هر چند وقت يکبار هر کدام از اين 24 حالت در صورت فرد نقش مي‌بندند. سپس اين اطلاعات توسط نرم‌افزار داخل رايانه تحليل شده و پس از مقايسه با بانک حالات چهره به فرد منتقل مي‌شود.
اين عينک‌ها هنوز در مراحل اوليه قرار داشته و تنها در 45 درصد موارد درست عمل مي‌کنند، چيزي که محققان اميدوارند در جريان پيشرفت اين عينک، بهبود پيدا کند. اين محققان در مرحله بعدي اميدوارند که بتوانند روزي يک عينک تقويت کننده واقعيت بسازند که اطلاعات درمورد احساسات فرد مقابل را بر روي عدسي شيشه منعکس کند.
 
*********

مشخصات فني تلويزيون 950 سامسونگ ارايه شد

از وقتي تصاوير اين نمايشگر زيباي سامسونگ چند هفته پيش در اينترنت منتشر شد، افراد زيادي را عاشق خودش کرد. حالا مشخصات فني نمايشگر 950 سامسونگ منتشر شده است تا شما را خوشحال تر هم بکند. ‏
‏اين نمايشگر که در دو سايز 23 و 27 اينچي ارايه مي شود قادر است تصاوير دو بعدي را به سه بعدي تبديل کند و از نوع LED - Backlit است. رزوليشن صفحه 1920 در 1080 است و کنتراست 1000 : 1 دارد. زمان پاسخ دهي تصوير هم 2 ميلي ثانيه است. شرکت سامسونگ آنها را در دو مدل نمايشگر و نمايشگر/تلويزيون HD به بازار ارايه مي کند. تا اين محصول هم بازي هاي سه بعدي را تحويل تان بدهد و هم يک تلويزيون HD سه بعدي داشته باشيد. ‏
تلويزيون 950 سامسونگ
نام دقيق مدل 23 اينچي S23A950D و مدل 27 اينچي S27A950D است. روي آنها انواع ورودي و خروجي را هم پيدا مي کنيد. چيزهايي مانند HDMI و USB2 به همراه ورودي/خروجي ديجيتالي صدا و ورودي کابل شبکه و Display Port. يک حسگر مخصوص هم روي اين نمايشگرها وجود دارد که هدف اش کم کردن مصرف انرژي است. اين حسگر هنگامي که از اتاق خارج شويد به صورت خودکار نمايشگر را خاموش مي کند. ‏
‏اما تمام اين امکانات يک طرف، طراحي زيباي اين نمايشگرهاي سه بعدي در طرف ديگر قرار ميگيرد که واقعا وسوسه برانگيز است. قرار است اين نمايشگر ها از دو ماه ديگر به بازار ارايه شوند اما متاسفانه هنوز قيمت آنها اعلام نشده است.
 
 
فرآوري:محسن مرادي
بخش دانش و زندگي تبيان

منابع:
ايسنا
نارنجي
بي بي سي 
تعداد بازديد:1141 آخرين تغييرات:90/05/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر