جمعه 2 اسفند 1398 - 27 جمادي الثاني 1441 - 21 فوريه 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مالک سوخت ۳۰۰۰ لیتری ۱۰۰ تومانی کیست؟

مالک سوخت ۳۰۰۰ ليتري ۱۰۰ توماني کيست؟

از آن با وجود اينکه هشت ماه از آخرين شارژ کارت‌هاي سوخت با بنزين صد توماني مي‌گذرد اما همچنان ۲۸۰ ميليون ليتر تا پايان بنزين ۱۰۰ توماني ذخيره شده در کارت‌هاي سوخت باقي مانده است.

 ايسنا: با وجود اينکه هشت ماه از آخرين شارژ کارت‌هاي سوخت با بنزين صد توماني مي‌گذرد اما همچنان ۲۸۰ ميليون ليتر تا پايان بنزين ۱۰۰ توماني ذخيره شده در کارت‌هاي سوخت باقي مانده است.

به گفته رييس ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور از ۲۸۰ ميليون ليتر بنزين ۱۰۰ توماني ذخيره شده در کارت‌هاي سوخت ۲۴۰ ميليون آن مربوط به خودروهاي سواري و ۴۰ ميليون ديگر مربوط به موتورسيکلت سواران است.

کارت‌هايي با سه‌هزار ليتر بنزين ۱۰۰ توماني از آن کيست؟

محمد رويانيان با بيان اين که تعداد کارت‌هايي که بنزين ۱۰۰ توماني دارند بسيار کم هستند، گفت: با وجود اين در برخي از اين کارت‌ها سوخت ذخيره حدود سه‌هزار ليتري بنزين ۱۰۰ توماني نيز وجود دارد.

در صورتي که سهميه بنزين را به طور ثابت ۶۰ ليتر در ماه فرض کينم، سه هزار ليتر معادل سهميه ۵۰ ماه است، با وجود اين، رويانيان در مورد اين‌گونه ذخيره‌ بنزين يارانه‌اي در کارت‌هاي سوخت نيز گفت که بعد از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها، استفاده برخي افراد از حمل‌ونقل عمومي و يا خودرو ساير افراد خانواده موجب ذخيره بنزين ۱۰۰ توماني در اين حجم شده است.

با اتمام بنزين ۱۰۰ توماني، سهميه‌ها فصلي مي‌شود

پيش از اين رويانيان گفته بود که اگر تاکيد مي‌شود مردم سهميه بنزين ۱۰۰ توماني خود را مصرف کنند، به اين علت است که بنزين از سه نرخي خارج شود تا بتوان، سهميه را به جاي ماه به ماه، هر سه ماه اعلام کرد، چرا که به علت سه نرخي بودن قيمت اگر فصلي يا سه ماه يک‌بار سهميه بنزين شارژ شود، سهميه ۴۰۰ توماني قابليت ذخيره شدن ندارد.

در هيچ اقتصاد سالمي چندنرخي توجيه اقتصادي ندارد

البته برخي از کارشناسان بنزين سوپر را کالايي مجزا از بنزين معمولي مي‌دانند و بر اين اساس معتقدند که بنزين با سه نرخ در کشور عرضه مي‌شود. با وجود اين ابراهيم هاديان ـ عضو هيات علمي دانشگاه شيراز ـ با تاکيد بر اين که دولت بايد برنامه مشخصي در طول پنج سال براي افزايش قيمت بنزين و رساندن آن به فوب خليج فارس داشته باشد، گفت: در هيچ اقتصاد سالمي چند نرخي بودن يک کالا توجيه اقتصادي ندارد چراکه چند نرخي بودن هر کالايي نشان از ضعف بازار و مشکلات آن است.

او افزود: چه بنزين چه ارز و طلا و چه هر خدمات و کالايي زماني که به صورت چند نرخي عرضه شود از کارايي لازم برخوردار نخواهد بود چرا که معلوم است که منابع آن بازار به صورت بهينه تخصص داده نشده است.

با وجود اين اوصاف هاديان با بيان اينکه قيمت بنزين بايد براساس ميزان تقاضا و عرضه مشخص شود، يادآور شد: با وجود کارآ‌يي نداشتن چند نرخي بودن بنزين، بايد طبق قانون طي پنج سال قيمت بنزين به نرخ خليج فارس برسد.

دست‌فروشان بنزين، يکي از معظلات چندنرخي بودن

هاديان اگرچه بنزين سوپر را يک کالاي ديگر دانست و با اين رويکرد براي بنزين تنها سه نرخ را قبول دارد، با وجود اين باز هم چند نرخي بودن بنزني را موجب ناکارآيي بازار عنوان کرد و افزود: يکي از معضلات عرضه بنزين چند نرخي، فروش بنزين توسط دست‌فروشان کنار جايگاه‌هاي سوخت است که نشان‌دهنده شکل نامناسب عرضه است.

چندنرخ بودن بنزين مانع افزايش قيمت حمل‌ونقل مي‌شود!

در اين شرايط حميدرضا اشرف‌زاده ـ کارشناس اقتصاد انرژي ـ چند نرخي بودن بنزين را کمکي به فرايند حمل و نقل دانست و افزود: وجود نرخ‌هاي متعدد بنزين در واقع يارانه‌اي است که دولت به حمل و نقل و مردم مي‌دهد و نبايد از آن به عنوان چند نرخي بودن بنزين ياد کرد.

اشرف‌زاده در پاسخ به اين سوال که راه ديگري براي دادن يارانه حمل و نقل به جاي چند نرخي کردن بنزين وجود دارد يا خير؟ گفت: در صورتي که سهميه‌بندي بنزين که عامل چند نرخي شدن آن شده حذف شود و بنزين با نرخ ۷۰۰ تومان عرضه شود و يارانه به بخش حمل ونقل تعلق گيرد، به دليل اين که افراد ذاتا سودجود هستند، اين کار تاثير معکوس خواهد گذاشت و قيمت‌ها بي حساب و کتاب افزايش خواهد يافت.
او در مورد افزايش اخير نرخ حمل و نقل نيز يادآور شد: اگرچه اين افزايش قيمت با وجود يارانه‌هاي سوخت (چند نرخ بودن) صورت گرفت، ‌ولي باز هم در اين شرايط بنزين ۴۰۰ توماني سهميه مانع افزايش غير منطقي قيمت‌ها شد.

چه زماني بنزين چهار نرخي مي‌شود؟

در حال حاضر با توجه به وعده مسوولان مبني بر حفظ بنزين يارانه‌اي ۱۰۰ و ۱۵۰ تومان باقي مانده در کارت‌هاي سوخت و عرضه بنزين معمولي نيمه يارانه‌اي هر ليتر ۴۰۰ تومان، بنزين معمولي آزاد هر ليتر ۷۰۰ تومان و بنزين سوپر نيمه يارانه‌اي و آزاد به ترتيب هر ليتر ۵۰۰ و ۸۰۰ تومان، بنزين عرضه شده در کشور با شش نرخ عرضه مي‌شود.

در اين شرايط با اتمام بنزين ۱۰۰ توماني ذخيره در کارت‌هاي سوخت، بنزين عرضه شده در کشور چهار نرخي مي‌شود، اما چه زمان بنزين ۱۰۰ توماني ذخيره در کارت‌هاي سوخت تمام مي‌شود، مشخص نيست.

منبع : جهان نيوز
تعداد بازديد:1182 آخرين تغييرات:90/05/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر