دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 










 


 




 








خروجي RSS

كوبیدن حركت علمی در كشور هدف اصلی ترور دانشمندان ايراني است

رهبر انقلاب در ديدار جمعي از دانشجويان؛

كوبيدن حركت علمي در كشور هدف اصلي ترور دانشمندان ايراني است

اسلام‌خواهي، استكبارستيزي، حفظ استقلال كشور، كرامت‌بخشي به انسان، دفاع از مظلوم، و پيشرفت و اعتلاي همه‌جانبه ايران از اهداف اصلي انقلاب است/ جبهه مستكبران در چند حلقه بهم پيوسته، دشمني خود با انقلاب را دنبال مي‌كند كه تحريم اقتصادي، ترويج ابتذال، ايجاد تزلزل در مباني و مسائل اقتصادي از جمله آنهاست و ايجاد ترس در دانشمندان ايران و متوقف كردن حركت علمي كشور، حلقه مكمل اين طرح كلان است.

حدود دو هزار نفر از دانشجويان و نمايندگان تشكل‌هاي علمي، فرهنگي، سياسي، انقلابي و صنفي دانشگاه‌هاي سراسر كشور عصر امروز با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند.

به گزارش «تابناك»، ايشان در اين ديدار صميمي و پرنشاط با تشريح روند انحرافات انقلاب‌هاي جهان، به تبيين مفهوم ثبات و استقرار انقلاب اسلامي پرداختند و تأكيد كردند: انقلاب عظيم ملت ايران با اهداف مشخصي بوجود آمد و به عنوان يك استثناء در تاريخ، همچنان همان اهداف و ارزش‌ها را بدون انحراف پيگيري مي‌كند.

ايشان اسلام‌خواهي، استكبارستيزي، حفظ استقلال كشور، كرامت‌بخشي به انسان، دفاع از مظلوم، و پيشرفت و اعتلاي همه‌جانبه ايران را از اهداف اصلي انقلاب خواندند و با تأكيد بر اتكاي انقلاب اسلامي بر ايمان، اعتقادات، انگيزه‌ها و عواطف مردم افزودند: اين خط مستقيم، پس از 32 سال همچنان بدون زاويه ادامه دارد و اين حقيقت پرطراوت، معناي واقعي ثبات و استقرار انقلاب است.

ايشان با تجليل از ايستادگي ملت ايران بر عهد خود با پروردگار خاطرنشان كردند: اين استقامت تحسين‌برانگيز از نسل قديم به نسل كنوني منتقل شده است به گونه‌اي كه جوانان پرنشاط و صادق دانشجو، كه دوران پيروزي انقلاب و زمان امام خميني(ره) را درك نكرده اند، در جلسه امروز همان آرمان‌ها و مطالباتي را مطرح مي‌كنند كه نسل اول انقلاب به آن معتقد بوده است.



ايشان خواست‌ها و سخنان نسل امروز دانشجويي كشور را پخته تر، سنجيده‌تر و كارشناسانه‌تر از نسل اول انقلاب خواندند و افزودند: احساسات جوانان امروز همان احساسات جوانان دوران انقلاب است اما عقلانيت‌شان بيشتر شده است و اين مسئله بسيار با ارزش است.

رهبر انقلاب اسلامي پس از تبيين حركت رو به تكامل انقلاب در 32 سال اخير ادامه اين خط سعادت‌بخش و تكامل بيشتر آن را تكليف اصلي نسل جوان دانشجويي خواندند و افزودند: جوانان و دانشجويان امروز، مسئولان و تصميم‌گيران آينده كشور هستند و بايد با تداوم و تكامل اين راه، آن را به نسل‌هاي بعدي بسپارند و اين واقعيت را اثبات كنند كه اولين بار در تاريخ انقلاب‌هاي گوناگون جهان، انقلاب اسلامي همان  حرف‌ها و اصول و ارزش‌هاي اوليه خود را با همه وجود و بدون انقطاع استمرار بخشيده و انشاءالله به هدف‌هاي نهايي خود خواهد رساند.

ايشان، انگيزه، همت، شجاعت، قدرت تفكر و عزم راسخ نسل امروز را تضمين‌كننده تداوم راه انقلاب دانستند و خطاب به جوانان ميهن افزودند: كشوري كه با قدرت و ايستادگي به اينجا رسيده بايد به پيش برود و الگويي تمام عيار براي جوامع اسلامي ايجاد كند و اين وظيفه مهم تاريخي، از عهده شما نسل پرنشاط و مصمم امروز بر خواهد آمد.

ايشان در تشريح و ثبات و استقلال انقلاب اسلامي به انحراف انقلاب‌ها و حركت‌هاي بزرگ مردمي در چند قرن اخير و سرنوشت آنها اشاره كردند و افزودند: انقلاب كبير فرانسه  نمونه‌اي از انقلاب‌هاي بزرگ مردمي بود كه بر ضد نظام سلطنتي آن زمان شكل گرفت اما به تدريج از اهداف اوليه مردمي خود فاصله گرفت و در نهايت پس از رنج‌هاي فراوان بار ديگر نظام سلطنتي در فرانسه حاكم شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي استقلال امريكا و تشكيل اين كشور را نيز نمونه ديگري از حركتهاي مردمي برشمردند كه در طول ساليان متمادي از اهداف اوليه فاصله گرفت و دچار جنگها و كشتارهاي داخلي شد.

ايشان افزودند: انقلاب شوروي نمونه ديگري است كه مباني ايدئولوژيك نيز داشت اما اين انقلاب از همان سالهاي اول، به سرعت از اهداف اوليه فاصله گرفت و مردم از معادلات سياسي و اهداف انقلاب حذف شدند.

رهبر انقلاب اسلامي برخي شبه انقلاب‌ها در اواخر دهه پنجاه و اوايل دهه 60 ميلادي در منطقه، شمال افريقا و امريكاي لاتين را نمونه هاي ديگري از انحراف انقلاب‌ها از اهداف انقلابي اوليه دانستند و خاطرنشان كردند: انقلاب اسلامي ايران در طول چند صد سال اخير يك استثناء است زيرا توانسته است با قدرت و انسجام و با نشاط روز افزون، اهداف و اصول اوليه خود را پيگيري كند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنانشان به تشكل‌هاي دانشجويي چند توصيه كردند. نگاه جبهه‌اي به فعاليت دشمنان انقلاب و اسلام نخستين توصيه ايشان در اين زمينه بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: دشمنان انقلاب اسلامي و ملت ايران در روند مقابله با ايران اسلامي، به صورت به هم پيوسته و جبهه‌اي عمل مي‌كنند و با نوعي تقسيم‌بندي وظايف در چارچوب يك طرح كلي، به فعاليت‌هاي جبهه‌اي برضد انقلاب مشغولند كه اگر اين واقعيت از سوي تشكل‌هاي دانشجويي درك شود در عمل به وظايف انقلابي، كمك فراواني به آنها خواهد كرد.

رهبر انقلاب اسلامي به عنوان مثالي از جبهه‌اي عمل كردن دشمنان انقلاب، به ترور شهيدان عليمحمدي و شهرياري و رضايي‌نژاد اشاره كردند و افزودند: اگر با نگاه صرفاً امنيتي به اين جنايات نگريسته شود انسان به خاطر از دست رفتن چند عزيز دچار غم و غصه مي‌شود اما اگر به چشم جبهه‌اي به اين اقدامات تروريستي نگاه شود آشكار مي‌شود كه اين حركت در مجموع حركات دشمن، هدف مهم‌تري داشته است.

رهبر انقلاب اسلامي كوبيدن حركت علمي در كشور را هدف اصلي اين ترورها دانستند و خاطرنشان كردند: جبهه مستكبران در چند حلقه بهم پيوسته، دشمني خود با انقلاب را دنبال مي‌كند كه تحريم اقتصادي، ترويج ابتذال، ايجاد تزلزل در مباني و مسائل اقتصادي از جمله آنهاست و ايجاد ترس در دانشمندان ايران و متوقف كردن حركت علمي كشور، حلقه مكمل اين طرح كلان است.

ايشان خاطرنشان كردند: اگر با اين نگاه، حركت تروريستي دشمنان هوشيارانه تحليل شود، احساس مسئوليت سنگين‌تري متوجه انسان مي‌شود و مشخص مي‌گردد كه دشمن در حركاتي به هم پيوسته قصد دارد مانع رشد و پيشرفت علمي كشور شود و از اين زاويه، ملت ايران را دچار عقب‌ماندگي مجدد كند.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اگر نگاه به دشمن چنين نگاه هوشمندانه‌اي باشد، آن موقع حمايت او از برخي جريان‌ها يا دخالت او در برخي مسائل كشور معنا پيدا مي‌كند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تشكل‌هاي دانشجويي را به كارهاي فكري و فرهنگي برنامه‌مند، هدفمند و عميق توصيه و خاطرنشان كردند: در شرايط فعلي مجموعه‌هاي دانشجويي بايد توجه و توان خود را به سمت كارهاي عميق فكري و تحقيق در زمينه مسائل كلامي، اخلاقي، تاريخي، مسائل انقلاب و مسائل گوناگون كشور معطوف كنند.

ايشان تأكيد كردند: در مورد مسائل سياسي هم بايد كارهاي عميق و به دور از احساسات انجام شود.

پرهيز از ابتذال فرهنگي و اخلاقي يكي ديگر از توصيه‌هاي رهبر انقلاب اسلامي به تشكل‌هاي دانشجويي بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: امروز يكي از سياست‌هاي استكبار، ترويج برنامه‌ريزي شده ابتذال در جامعه و در ميان جوانان است، بنابراين بايد با اين طراحي دشمن، مقابله صحيح شود.

ايشان تشكل‌هاي دانشجويي را به همكاري، همفكري و همدلي در جهت اهداف انقلاب و به منظور تأثيرگذاري در محيط‌هاي دانشگاهي توصيه و خاطرنشان كردند: مسئولان و تشكل‌هاي دانشگاهي نيز بايد با يكديگر همكاري و همدلي داشته باشند.

 
رهبر انقلاب اسلامي فضاي محيط هاي دانشگاهي را در مجموع خوب ارزيابي و تأكيد كردند: اين ارزيابي به معناي نبود لغزش و يا خطا نيست ولي كليت فضاي دانشگاه‌هاي كشور، پرنشاط، پرتحرك، و معتقد و پايبند به مباني ديني است.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين در اين ديدار با ابراز خرسندي فراوان از ديدار با جوانان پرنشاط، پرانگيزه و خوش‌روحيه دانشجو خاطرنشان كردند: تفكر، مطالبه براساس تفكر و بيان شجاعانه و با نشاط اين مطالبات كه در جلسه امروز كاملاً مشهود بود، نياز امروز جوانان كشور است.

ايشان سخنان دانشجويان در اين ديدار را، سنجيده، منطقي و مستدل خواندند و در پاسخ به درخواست يكي از دانشجويان درباره طرح ديدگاه‌هاي انتخاباتي افزودند: وقت طرح و بيان مسائل انتخاباتي هنوز نرسيده و انشاءالله در آينده بيان خواهد شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تشكيل گروه‌هاي مطالعاتي و تحقيقاتي دانشجويي در زمينه‌هاي مختلف از جمله اقتصاد مقاومتي را بسيار جالب برشمردند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به وارد بودن برخي انتقاداتي كه دانشجويان از دستگاه‌هاي مختلف بيان كردند افزودند: البته در مقام عمل به آرمان‌ها و آرزوها، مشكلات و موانع مختلفي بوجود مي آيد كه بايد هنگام قضاوت كردن، آن‌ها را هم در نظر گرفت.

ايشان در پاسخ به يك دانشجوي ديگر، تحرك و فعاليت‌هاي دستگاه‌هاي ذيربط را در مسائل جاري و تحولات منطقه بسيار خوب دانستند و افزودند: اعلام نظر دانشجويان در اين زمينه به روند كارها كمك خواهد كرد.

رهبر انقلاب اسلامي با تمجيد از مطالب سنجيده و دقيق يكي از دانشجويان درباره علوم انساني افزودند: فكر و انديشه، مبدأ و مبناي تحول ملت‌ها در طول تاريخ بوده است و حساسيت درباره علوم انساني نيز از همين واقعيت سرچشمه مي‌گيرد.

ايشان با رد تقليد از علوم انساني غربي تأكيد كردند: مباني تفكرات ما با مباني تفكرات مادي متفاوت است به همين علت تقليد از علوم انساني غربي، نمي تواند مشكلي را براي ما حل كند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در همين زمينه افزودند: ما از يادگيري علوم انساني و ديگر علوم غرب و شرق به هيچ وجه احساس سرشكستگي نمي‌كنيم به شرط اينكه اين يادگيري به آگاهي و دانايي و افزايش قدرت تفكر ما منتهي شود و با بومي كردن اين علوم، از شاگردي به استادي برسيم.

رهبر انقلاب اسلامي در پاسخ به ابهام يكي از دانشجويان درباره فرمايش اميرمؤمنان در زمينه رسوا كردن مفسدان و سوءاستفاده‌كنندگان افزودند: اين سخن مولاي متقيان به هيچ وجه درباره موارد اثبات نشده و اتهامات افراد نيست و برمبناي منطق اسلام، قطعاً نمي توان به صرف اتهام، اصطلاحاً دست به افشاگري زد.

ايشان خاطرنشان كردند: حتي در مواردي كه جرم اثبات شده است بجز مواردي كه نفسِ افشاگري، داراي مصلحت و فايده است، اسلام اجازه افشاگري نمي دهد چرا كه با اين كار خانواده و وابستگان مجرم، بدون هيچ تقصيري، دچار آسيب مي‌شوند.

رهبر انقلاب اسلامي، كارهاي انجام شده درخصوص سياست‌هاي اصل 44 را در مجموع خوب دانستند اما افزودند: طبعاً اين كارها نيز كامل و راضي‌كننده نيست اما براساس گزارش‌هاي مسئولان در اين زمينه فعاليت‌هاي خوبي صورت گرفته است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تدابير انديشيده شده براي افزايش فعاليت‌ها و تأثير شوراي عالي انقلاب فرهنگي به سخنان يكي از دانشجويان درباره لزوم ورود نسل جوان به ميدان مسئوليت‌ها پرداختند و افزودند: اين ايده، خوب و لازم است اما قبل از ورود به عرصه‌ي قبول مسئوليت، بايد صلاحيت‌هاي علمي و عملي را در خود بوجود آورد و با شناخت مقتضيات مسئوليت، وارد اين عرصه شد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به انتقادات صريح دانشجويان از دستگاه‌هاي مختلف خاطرنشان كردند: بنده قلباً اين انتقادها را تحسين مي‌كنم البته ممكن است برخي از آنها را قبول نداشته باشم اما همين انتقادات نشان مي‌دهد كه جوانان براي به عهده گرفتن مسئوليت‌هاي كشوري، بايد ظرفيت تحمل انتقاد را درخود افزايش دهند چرا كه هركسي كاري بر عهده گيرد طبعاً با انتقادهايي مواجه خواهد بود.

در ابتداي اين ديدار يازده نفر از دانشجويان و نمايندگان تشكلها به بيان ديدگاههاي جامعه دانشجويي درباره مسائل مختلف دانشگاهي، علمي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي پرداختند.

آقايان و خانمها:
-  محمدرضا كاشفي، مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه شهيد بهشتي
-  محمدصادق كريمي، دارنده مدال برنز المپياد دانشجويي
-  ايوب توكليان، نماينده اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان سراسر كشور
-  سميه چيتي، عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت
-  محمد زعيم زاده، نماينده اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان مستقل
-  حُسني زاغري، دارنده مدال طلاي ادبي كشور و دانشجوي حقوق بين‌الملل
-  محمد جعفري نژاد، نماينده جنبش عدالتخواه دانشجويي
-  علي بازگير، نماينده تشكل‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي
-  اميرعباس سالاركيا، دارنده مدال برنز جهاني فيزيك
-  سيدعباس رضايي، نماينده اردوهاي جهادي دانشجويي
-  و اسحاق عامري، فرزند شهيد و دارنده مقام دوم مسابقه جهاني اختراعات
در سخنان خود بر اين نكات تأكيد كردند:
-  ضرورت درك عميق سخنان و رهنمودهاي رهبر انقلاب در زمينه مسائل دانشگاهي و دانشجويي و پرهيز از سطحي‌نگري در اين زمينه
-  بازنگري در روند جذب دانشجويان دوره دكتري
-  توجه بيشتر همراه با برنامه‌ريزي سه قوه براي تحرك بيشتر و تحقق اهداف سال جهاد اقتصادي به ويژه طراحي اقتصاد مقاومتي
-  توجه به 4 محور «استاد، دانشجو، محتواي دروس و قوانين و مقررات آموزشي – دانشگاهي»، به عنوان زمينه اسلامي شدن دانشگاه‌ها
-  ضرورت حضور مسئولان در دانشگاهها براي پاسخگويي به سئوالات و دغدغه‌هاي جنبش دانشجويي
-  لزوم برائت عناصر سياسي و همه خواص از فتنه‌گران به عنوان پيش‌شرط ملت براي فعاليت و حضور عناصر سياسي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي
-  پاسخگويي نامزدهاي نمايندگي مجلس در قبال هزينه‌هايي كه در انتخابات مصرف مي كنند
-  تأكيد بر ضرورت برخورداري از بصيرت به عنوان نياز امروز و هميشه انقلاب و ايران
-  توجه به ظرفيت هنر در تبيين مفاهيم ديني و فرهنگي
-  استفاده از ظرفيت‌هاي دانشجويي و دانشگاهي براي تحول در نظام بانكي
-  انتقاد از بي‌تقوايي سياسي و بداخلاقي برخي سياسيون و گروه‌هاي سياسي
-  ضرورت بازگشت همه جريان‌هاي سياسي به مكتب امام خميني(ره)
-  انتقاد از فقدان نقشه راه جامع و كارآمد در زمينه مسائل رسانه‌اي و فرهنگي
-  لزوم توجه و ايجاد حساسيت براي اجرايي شدن اصل 8 قانون اساسي و ترويج امر به معروف و نهي از منكر
-  تلاش بي‌وقفه براي حل مشكل فقر و بيكاري
-  لزوم تشكيل مجلسي انقلابي و كارآمد با حضور پرشور ملت در انتخابات اسفندماه
-  انتقاد از برخي برنامه‌هاي صدا و سيما
-  حمايت عملي مسئولان آموزش عالي از علوم انساني و حركت به سمت بومي‌سازي در اين حوزه
-  توجه به نخبگان علمي افتخارآفرين و مدال‌آور در سطح جهان به موازات توجه به  مدال‌آوران ساير حوزه‌هاي غيرعلمي
-  لزوم ايجاد شفافيت در اطلاعات اقتصادي به عنوان مبنايي براي مبارزه با مفاسد اقتصادي
-  انتقاد از خصوصي‌سازي خوابگاه‌هاي دانشجويي
-  تأكيد بر فراهم كردن فرصت اثرگذاري در مسائل كلان كشور براي نخبگان
-  ضرورت ايجاد ارتباط عميق ميان صنعت و دانشگاه
-  لزوم توزيع عادلانه فرصت‌هاي رشد و بالندگي در همه مناطق كشور
-  نقد عدالت‌طلبانه دانشجويي زبان گوياي مطالبات مردم از مسئولان
 در پايان اين ديدار نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه شد و دانشجويان روزه خود را همراه با ايشان افطار كردند.




تعداد بازديد:3550 آخرين تغييرات:90/05/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر