چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/پزشكي

کاهش بوی بد دهان روزه‌دار

کاهش بوي بد دهان روزه‌دار

مشکلات بهداشتي دهان مثل پوسيدگي دندان، جرم دندان و خونريزي لثه از عوامل ايجاد کننده بوي بد دهان در افراد مي‌باشند که بايستي حتما مورد توجه ويژه قرار بگيرد.


يکي از عوامل مهمي که باعث ايجاد بوي بد دهان در افراد روزه دار مي‌شود اين است که به علت نخوردن و نياشاميدن کافي، محيط شست و شوي طبيعي در دهان به وجود نمي‌آيد و همين خود عاملي مي‌شود که بوي بد دهان در افراد احساس شود.

 
مشکلات بهداشتي دهان مثل پوسيدگي دندان، جرم دندان و خونريزي لثه از عوامل ايجاد کننده بوي بد دهان در افراد مي‌باشند که بايستي حتما مورد توجه ويژه قرار بگيرد.
 
اگر شما دنداني پوسيده در دهانتان داشته باشيد، ميکروب‌ها در اين محل تجمع پيدا مي‌کنند. در عين حال باقيمانده موادغذايي نيز ممکن است در اين حفره پوسيدگي جمع شوند، بنابراين تخمير قندها در محل پوسيدگي يا لابه‌لاي دندان‌ها، سبب بد بوي دهان مي‌شود.
بهترين روش براي رفع اين مشکل اين است که پيش از ماه رمضان يا پس از افطار، به کلينيک دندانپزشکي مراجعه کنيد و هرچه زودتر پوسيدگي دندان‌هايتان را ترميم کنيد.
 
باقي ماندن غذا لابه لاي دندان‌ها را از ديگر علل ايجاد بوي بد در دهان است. دهان، پرميکروب ترين محيط بدن از لحاظ تنوع ميکروبي مي‌باشد و اين ميکروب‌ها در اثر باقي ماندن غذا در دهان و دندان، گازهاي مختلفي را در دهان توليد مي‌کنند و ترشحات داخل دهان بر روي اين گازها اثر مي‌گذارد و بوي بد را در دهان به وجود مي‌آورد. لذا پس از صرف سحري دندان‌هايتان را مسواک بزنيد تا در طول روز باقيمانده غذا در لابه‌لاي دندان‌هايتان مشکل‌ساز نشود.
بيماري‌هاي ريوي و مشکلات دستگاه گوارش مانند نارسايي معده از ديگر عوامل به وجود آورنده بوي بد دهان هستند
افرادي که مشکل رفلکس معده به مري (ترش کردن غذا) را دارند نيز در اين دسته قرار مي‌گيرند.
 
رعايت بهداشت دهان و دندان، درمان بيماري‌هاي دندان و استفاده از نخ دندان و مسواک در هنگام سحر از مواردي هستند که مي‌توانند براي پيشگيري از ايجاد بوي بد دهان در هنگام روزه داري موثر واقع شوند.
 
چنانچه فردي حتي با رعايت اين موارد، همچنان از مشکل بوي بد دهان در طول روزه داري رنج مي‌برد، مي‌تواند با شستن دهان با آب و يا مسواک زدن، از بروز بيشتر اين مشکل جلوگيري کند.
 
استفاده از دهان‌شويه ها هفته‌اي يکي دو بار نيز مي‌تواند گزينه مناسبي براي جلوگيري از ايجاد بوي بد دهان باشد، اما بايد توجه داشت که هر روز اين ماده استفاده نشود، چرا که ممکن است مشکلاتي را در دهان ايجاد کند.
بخش سلامت تبيان
تعداد بازديد:1791 آخرين تغييرات:90/05/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر