یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

صحت حرف ایران در اوپک تایید شد

صحت حرف ايران در اوپک تاييد شد

يکي از مهمترين دلايل کاهش بهاي جهاني نفت افت شاخص در بورس هاي معتبر و بزرگ جهان به ويژه در منطقه آمريکا و اتحاديه اروپا است.

نماينده ايران در اوپک با تشريح دلايل نوسان قيمت جهاني نفت از اعمال سياست رياضت اقتصادي اروپا به عنوان يکي از عوامل کاهش قيمت نفت ياد کرد و گفت: صحت حرف ايران در اوپک براي تمامي اعضا تائيد شده است.

سيدمحمد علي خطيبي در گفتگو با مهر درباره مهمترين دلايل نوسان قيمت جهاني نفت در روزهاي اخير گفت: يکي از مهمترين دلايل کاهش بهاي جهاني نفت افت شاخص در بورس هاي معتبر و بزرگ جهان به ويژه در منطقه آمريکا و اتحاديه اروپا است.

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک با اعلام اينکه افت شاخص بورس منجر به کاهش قيمت جهاني نفت مي شود، تصريح کرد: بازارهاي بورس هم متاثر از شاخصهاي اقتصاد جهاني و رکود حاکم در برخي از کشورها روند نزولي را در پيش گرفته است.
 
اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه نوسانهاي شاخصهاي بورس منجر به نوسانهاي متعدد بهاي طلاي سياه خواهد شد، اظهار داشت: در شرايط فعلي کمبود نفتي در بازار جهاني وجود ندارد ضمن انکه حجم ذخيره سازي نفت خام در کشورهاي مصرف کننده در حال افزايش است.
 
وي با يادآوري اينکه در نشست يکصد و پنجاه و نهمين اوپک برخي از کشورها خواستار افزايش سقف توليد نفت اين سازمان بوده اند، بيان کرد: با گذشت چند هفته از اين نشست مشخص مي شود که وضع اقتصاد جهاني به گونه اي بوده که نياز به افزايش سقف توليد نفت نيست.
 
خطيبي با بيان اينکه در حال حاضر صحت ادعاي ايران در نشست گذشته اوپک براي تمامي کشورهاي عضو اين سازمان مشخص و مسجل شده است، اظهارداشت: ايران در کنار برخي از اعضاي اوپک نگراني هايي نسبت به وضع اقتصاد جهاني به ويژه در منطقه اروپا داشت که اين موضوع منجر به کاهش تقاضاي جهاني نفت خواهد شد.
 
به گزارش مهر، نشست يکصد و پنجاه و نهم اوپک، برخي از اعضاي حوزه خليج فارس و در راس آنها عربستان سعودي افزايش سهميه‌هاي توليد را خواستار شده بودند اما در مقابل نمايندگان کشورهاي الجزاير، آنگولا، ونزوئلا، اکوادور، عراق و ايران خواستار تثبيت سهميه هاي توليد شدند.
 
با اين تصميم اوپک سهميه توليد نفت 12 کشور عضو اين سازمان حداقل تا آذر ماه سالجاري در سطح 24 ميليون و 845 هزار بشکه در روز تثبيت شده است که پيش بيني مي شود آثار رواني اين تصميم مانع سقوط ناگهاني قيمت جهاني نفت خواهد شد.
 
رياضت اقتصادي اروپا عامل کاهش قيمت نفت
 
به گفته نماينده ايران در اوپک به دليل رکود و رياضت اقتصادي تقاضاي نفت نه تنها افزايش نيافته است بلکه شرايط موجود منجر به وجود مازاد عرضه در بازار و افزايش ذخيره سازي گسترده نفت توسط کشورهاي مصرف کننده شده است.
 
اين مقام مسئول با اشاره به اينکه در هفته هاي اخير سبد نفتي اوپک در محدوده 105 دلار نوسانهايي داشته است، افزود: پيش بيني مي شود با ورود به فصل سرد سال و افزايش تقاضاهاي فصلي نفت، به نوعي وضعيت قيمت جهاني اين کالاي استراتژيک تقويت شود.
 
وي از اعمال سياست رياضت اقتصادي در برخي از کشورهاي مصرف کننده نفت به ويژه در سطح اروپا به عنوان يکي از مهمترين عوامل تضعيف کننده بازار و قيمت جهاني نفت ياد کرد و افزود: اين سياستها منجر به کاهش گسترده تقاضاي جهاني نفت شده است.
 
خطيبي با با يادآوري اينکه در بحران اقتصادي سالهاي 2007 تا 2008 ميلادي اين شرکتهاي خصوصي و بانکها بودند که بيشتر تحت تاثير اين بحران قرار گرفته بودند، تصريح کرد: در اين دوره اين شرکتها با حمايت مالي دولتها روبرو شدند و به نوعي بحران اقتصاد جهاني مديريت و کنترل شد.
 
نماينده ايران در سازمان اوپک با اعلام اينکه اما در شرايط فعلي اين دولتها هستند که با بحران هاي اقتصادي دست و پنجه نرم مي کنند، اظهار داشت: در حال حاضر رشد اقتصادي با مشکلات و موانعي روبرو است و بدهي هاي دولتها منجر به افزايش نگراني در جامعه اقتصادي جهان شده است.

منبع : تابناک

تعداد بازديد:1007 آخرين تغييرات:90/06/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر