چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

سفید پوشان شفابخش

سفيد پوشان شفابخش

دستاني پرتوان ، روحي بلند و شافي ، اراده‌اي شکست ناپذير و روحيه‌اي پولادين، از ويژگي‌هاي انکار ناپذير پزشکان است .


دستاني پرتوان ، روحي بلند و شافي ، اراده‌اي شکست ناپذير و روحيه‌اي پولادين، از ويژگي‌هاي  انکار ناپذير پزشکان است  . مردماني که دستان خدا براي احيا و شفاي بندگان بيمار مي‌شوند و دانش و آگاهي خويش را در راه عافيت و علاج بيماران صرف مي‌کنند .
 
پزشکان انديشمندان هوشياري هستند که سال‌هاي جواني خويش را صرف مطالعه و  مبارزه و جهاد در راه علم و دانش مي‌نمايند  و تمام محروميت‌ها را به جان مي‌خرند تا روزي بتوانند آنچه را کسب کرده‌اند به جامعه و همنوعان خويش ارزاني دارند و نعمت سلامتي مجدد را، نه رويايي محال ، بلکه به آرزويي قابل وصال تعبير کنند .
پزشکان مناديان صحت و سلامت تن و روحند. ظهور دانش پزشکي تاريخچه‌اي به بلنداي آفرينش آدمي و پيدايش درد انساني دارد . پزشکان جزء سرمايه‌هاي ملي هر کشور هستند که مي‌توانند ملتي را از رنج‌هاي جسمي و روحي برهانند ؛ و آنکه يک نفر را شفا دهد گويي نسلي را زنده کرده و شفا داده است .
روز اول شهريورماه ، به پاس بزرگداشت پزشک حاذق و پرآوازه ايراني ابو علي سينا ، روز پزشک ناميده شده است، که انتخابي بس به جا و برازنده به شمار مي‌رود . ابو علي سينا فرهيخته عرصه علم و اخلاق و از افتخارات عظيم ايران و ايراني به شمار مي‌روند .چنانچه از او در برخي فرهنگنامه‌هاي پزشکي به نام شاهزاده پزشکان ياد مي‌شود و کتاب‌هاي بي نظير او سرمشق و راهنماي دانش پزشکي در سراسر دنيا بوده و هست  .
پس امروز را به پزشکان بزرگوار و خبرگان شريف ميهنمان تبريک مي‌گوييم  و روز پزشک را به يمن سوگندي که پزشکان براي پيمان با خدا و پيوند با جامعه ادا مي‌نمايند، گرامي مي‌داريم .
اكنون كه براي پرداختن به حرفه پزشكي آماده هستم از نخستين گام با ايماني كامل و اعتقادي تمام به آفريننده بزرگ جهان هستي و كتاب آسماني خود سوگند ياد مي‌كنم كه در حد قدرت و بر حسب قضاوت خويش قوانين اين سوگند نامه را اجرا نمايم زندگاني خود را صرف خدمت به جامعه بشري نمايم استادان خود و كساني را كه به من دانش پزشكي آموختند گرامي بدارم و نسبت به آنان چنان كه سزاوار است حق شناس باشم.
روز اول شهريورماه ، به پاس بزرگداشت پزشک حاذق و پرآوازه ايراني ابو علي سينا ، روز پزشک ناميده شده است، که انتخابي بس به جا و برازنده به شمار مي‌رود
همواره در را ه راست قدم بردارم و قداست و حرمت طبابت و تندرستي و سلامت بيماران و دردمندان را بر هر چيز برتر بدانم. در برابر فريب مقام، ثروت و هوس از جاده صلاح و پاک‌دامني انحراف نجويم و به كاري كه با راه و رسم الهي و انسانيت و آيين پرهيزكاري و شرافت و اصول اخلاق پزشكي منافات دارد دست نيازم و آنچه را در حين انجام دادن حرفه و حتي خارج از آن درباره زندگي و بيماري مردم خواهم ديد و يا شنيد كه نبايد فاش شود به هيچ كس نخواهم گفت چرا كه اين قبيل مطالب را به گنجينه اسرار بايد سپرد. هيچ‌گاه دانش پزشكي را بر خلاف قوانين انساني بكار نبرم و هرگز بيماري را به خاطر مسايل مادي از خدمات پزشكي و دانش خود محروم نسازم همواره بيماران را محرم و رنجوران را غمخوار و اندوه گسار باشم و بكوشم تا در دوران زندگي همواره نزد وجدان بيدار و در پيشگاه خداوند نگهدار خود سربلند و سرفراز بمانم.
سوگندنامه پزشکي بيش از آنکه داراي مضامين پزشکي و درماني باشد ، شامل مفاهيم اخلاقي است و تأييدي بر اين مطلب که اخلاق با دنياي پزشکي رابطه‌اي ديرينه ، تنگاتنگ و ناگسستني  دارد.
پزشک-دکتر-
پزشکي از جمله حرفه‌هاي بسيار مفيد و البته بسيار حساس است. چنانکه گاه کوچک‌ترين قصور يا کم توجهي مي‌تواند جان بيماران را در معرض خطرهاي جدي قرار دهد و پزشکان را به پاي ميز محاکمه بکشاند. از اين رو پزشکان علاوه بر روحيه بالاي شفادهي مي‌بايست داراي وجدان و اخلاق و شرافت انساني بالايي باشند و آنچنان که در سوگندنامه پزشکي ياد مي‌کنند ، تمام تلاش خويش را براي درمان بيماران به کار برند.
به علاوه پزشکان مي‌بايست از روحيه راز پوشي و رازداري بالايي برخوردار باشند و روح و قلب آن‌ها گنجينه اسرار و اقيانوسي عظيم براي حفظ رازهاي بيماران باشد. اين مفهوم هم در مورد پزشکاني که با روح و روان و حرف‌ها و اسرار بيماران سر و کار دارند و هم در مورد پزشکاني که در زمينه درمان جسم بيماران فعاليت دارند به يک اندازه صدق مي‌کند  .
و هستند پزشکاني که درمانگر روحند. در اينجا دستان توانگر و پر مهر آن‌ها کاري از پيش نمي‌برد . بلکه در چنين مواردي ،  اراده پولادين و گفتار بُرنده و درک و انديشه پزشک چاقوي تيز جراحي را به دست مي‌گيرد و شروع به شکافتن لايه‌هاي روح  و درمان گره‌ها و نقص‌هاي رواني بيماران مي‌کند  .
غالباً عموم مردم پزشکان را علاوه بر داشتن شأن و شخصيت و جايگاه اجتماعي، افراد بسيار متمولي مي‌دانند. وليکن بايد گفت پزشکان سال‌هاي مديدي را صرف مطالعه و تحصيل در زمينه رشته مورد نظر خود مي‌نمايند و در اين زمان اکثر آن‌ها مصائب و محدوديت‌هاي مالي زيادي را تجربه مي‌کنند، به خصوص آن دسته از کساني که در اين دوران تشکيل خانواده مي‌دهند با مشکلاتي دو چندان در جهت تأمين نيازهاي مالي و عاطفي خانواده مواجه مي‌شوند .
اكنون كه براي پرداختن به حرفه پزشكي آماده هستم از نخستين گام با ايماني كامل و اعتقادي تمام به آفريننده بزرگ جهان هستي و كتاب آسماني خود سوگند ياد مي‌كنم كه در حد قدرت و بر حسب قضاوت خويش قوانين اين سوگند نامه را اجرا نمايم زندگاني خود را صرف خدمت به جامعه بشري نمايم استادان خود و كساني را كه به من دانش پزشكي آموختند گرامي بدارم
 مردان پزشکي که درگير تحصيل در رشته‌هاي پزشکي مي‌باشند به دليل اشتغال به تحصيل قادر به کار و کسب درآمد نيستند، از اين رو با مشکلات و محروميت‌هاي بسياري در هنگام تحصيل و يا سال‌هاي آغازين کار مواجه مي‌شوند .
همه اين تبريک‌ها اگرچه زيبا و دلچسب و آميخته با کلان‌ترين و عميق‌ترين احساسات ، هديه ناقابلي از سوي جامعه به پزشکان به منظور بزرگداشت آنان است. خوب مي‌دانيم پزشکان جامعه نيز همچون ساير اقشار جامعه با مشکلات بسياري دست به گريبانند و صميمانه براي آن‌ها آرزوي موفقيت مي‌کنيم . اين حرفه بر شما مبارک .
ز. اميري
بخش اجتماعي تبيان 
تعداد بازديد:979 آخرين تغييرات:90/06/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر