چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/خانواده

من باورم که تو می توانی

من باورم که تو مي تواني

روش هاي ساده و کاربردي اعطاي عزت نفس به کودکان زير 10 سال (2)


از فداکاري ها و از خودگذشتگي هاي خود براي فرزندتان ، کمتر سخن بگوئيد . به او بگوئيد اگر کار مهمي برايش کرده ايد ، در عوض لذت بيشتري برده ايد .

براي خواندن مقاله ي قبل اينجا کليک کنيد.
 
* فرزند خود را همان طور که هست بپذيريد ؛ نه آن گونه که شما دلتان مي خواهد . اينگونه است که به او عزت نفس مي دهيد ، اينگونه است که به او امکان شکوفا شدنِ "خود" مي دهيد ، اينگونه است که به او کمک مي کند تا خودش باشد ، خود ِ خودِ خودش . نه آنچه ديگران مي خواهند .
* "تو مي تواني " را هيچگاه فراموش نکنيد ! همواره اين بينش را به فرزندتان القاء کنيد :" مي دانم که تو از عهده ي انجام دادن آن برمي آيي ".
* هيچ چيز لذت بخش تر از دوچرخه سواري يک پدر و پسر در عصر يک روز جمعه در پيست دوچرخه سواري نيست . از فرصت هاي با هم بودن ، جهت ارتقاي عزت نفس کودکتان استفاده کنيد .
* از فداکاري ها و از خودگذشتگي هاي خود براي فرزندتان ، کمتر سخن بگوئيد . به او بگوئيد اگر کار مهمي برايش کرده ايد ، در عوض لذت بيشتري برده ايد .
* در اکثر موارد او را در انتخاب و تنظيم لوازم شخصي اش آزاد بگذاريد ؛ مثل رنگ لباس ، شکل و اندازه ي  کيک تولد ، جمع و جور کردن وسايل اردوي يک روزه ، بستن ساک استخر ،  ...
* با اينکه آدامس براي دندان کودکتان ضرر دارد ، ولي گاهي مي تواند درمان خوبي براي بسياري از کج خلقي ها ، بهانه گيري ها ، يا بي حوصلگي هاي او باشد.
ياد گرفتن و انجام دادن اغلب ورزشها به خصوص ورزش شنا ، عزت نفس فرزندتان را افزايش مي دهد .
* رفتار شما با همسرتان ، موثرترين الگو براي فرزندتان مي باشد . اين روابط ،  الگويي است براي درک کودکتان از برقراري ارتباط درست و شايسته .
* کشف استعداد و علائق فرزندتان ، کار دشواري نيست ؛ کافيست به چيزهايي که او را به وجد مي آورد و با هيجان  از آن سخن مي گويد  توجه کنيد . در مقابل بدانيد آن چيزي که حوصله اش را سر مي برد و کمتر از آن حرف مي زند ، مورد علاقه اش نيست ؛ هرچند شما عاشق آن موضوع باشيد و با تمام وجود بخواهيد فرزندتان در آن چيز موفق گردد !!
* مدرسه ي فرزندتان و هرآنچه مربوط بدان است را جدي بگيريد ! هر سال دراولين روز مدرسه از او عکس بگيريد . اگر قرار است به مدرسه يا پايه ي جديدي برود ، روز قبل همراه با هم به آن محل سر بزنيد و با اين کار، از تشويش هايش بکاهيد .
نسبت به علاقه و هيجان فرزندتان نسبت به معلم تازه و دوستان جديدش حساس باشيد . به او ياد دهيد که با هر چيز – چه خوب و مطلوب، چه بد و نا خواسته – درست رفتار کند : قدر خوبي ها را بداند و قادر به تحمل يا تغيير بدي ها باشد
*  خود را ملزم بدانيد که در جلسات اولياء و مربيان مدرسه ي کودکتان شرکت کنيد .
* هيچ کدام از "ترس" هاي کودکتان بي دليل نيست . اگر از ارتفاع يا  از پله برقي مي ترسد ، او را مسخره نکنيد ! به دنبال علت و رفع مشکل باشيد ! البته بدانيد که اکثر ترس هاي معمولي ، دليل منطقي ندارد و مي تواند طبيعي ، اقتضاي سن ، يا ناشي از تقليد باشد . مثلا : تقليد از والدين يا تقليد از شخصيت هاي تلويزيوني .
* به فرزندتان بفهمانيد که وجود برخي روزهاي ناخوشايند در زندگي ، امري طبيعي است .
* يکسري از کارهاي خانه را به کودتان واگذار کنيد و با اين روش او را مسئوليت پذير بار آوريد . مثل : غذا دادن به ماهي قرمز ، آب دادن به گلدان ها ، ...
تو مي تواني يا خود ِ خودِ خودش
* هنگام ترک منزل  شخصا از کودکتان خداحافظي کنيد ، هنگام آمدن به خانه شخصا با او دست دهيد .در رابطه با احساسي که داريد و اتفاق هايي که در بيرون از منزل برايتان رخ داده است  با او صحبت کنيد .
هرگاه خطايي از شما سرزد ، از فرزندتان عذرخواهي کنيد !
* در جشن تولد هنگام باز کردن کادوها ، وقتي نوبت به کادوي شما رسيد ، نام کودکتان را به عنوان کادوآورنده بياوريد . البته بهتر است در هنگام خريد کادو هم نظر او را جويا مي شديد .
* هرگاه ميان دو چيز شک داشتيد که مثلا اين رنگ روسري را بخرم يا آن رنگ را ، اين انتخاب را به عهده ي کودکتان بگذاريد. مطمئن باشيد هربار که آن روسري را به سر مي کنيد ، او را سرشار از شعف خواهيد کرد .
* تازگي ها در شهربازي ها و برخي پارک هاي شهر ، تصوير يا کاريکاتور بچه ها را نقاشي مي کشند ، يا عکس بچه ها را روي تي شرت مي اندازند ، يا روي صورت بچه ها نقاشي مي کشند . اگر فرزندتان نسبت به داشتن اينها علاقه نشان مي دهد ، بي تفاوت از کنارش نگذريد .
* رويدادهاي مهم زندگي فرزندتان را در يک تقويم کوچک از ابتدا يادداشت کنيد . مثل : روزي که توانست خودش به تنهايي بنشيند يا راه رود ،  روز دندان درآوردن ، روزي که توانست بگويد : "مامان " ، روز و سالي که به کلاس ژيمناستيک رفت ، روز و سالي که ...
* سعي کنيد احساسات دروني خود را بروز دهيد و از کودکتان هم بخواهيد از احساسات و افکارش براي شما بگويد .
* عکس کوچکي از فرزندتان را هميشه همراه داشته باشيد . بهتر است يک عکس شاد و مفرح  از خودتان ، همسرتان و فرزندتان در ميان شما  انتخاب کنيد و در تصوير زمينه ي تلفن همراه ، يا پس زمينه ي رايانه قرار دهيد . اينگونه به او نشان مي دهيد که برايش اهميت خاصي قائل هستيد .
درباره ي اينکه خيلي کار داريد و بايد اين کارها را انجام دهيد برايش توضيح دهيد . بهتر است بگوئيد : " خيلي دوست دارم تمام مدت با تو باشم ولي بايد کارهاي خانه را هم انجام دهم ، اگر کمي به من کمک کنيد ، زودتر با هم بازي مي کنيم "
* اگر هنگام کار منزل ، کودکتان دست شما را گرفت و از شما خواست تا با او به اتاقش رويد و همبازي اش شويد ، از اين درخواست استقبال کنيد . اگر کارتان زياد است و در آن لحظه نمي توانيد با او برويد ، براي کودکتان توضيح دهيد که :"الان نمي توانم با تو بيايم اما اگر فقط 5 دقيقه صبر کني ، حتما با تو خواهم آمد ". اگر هم  در آن لحظه مي توانيد برويد اما بايد زود برگرديد ، حتما اين کا را انجام دهيد و بعد به او بگوئيد که :" امروز صبح خيلي کار دارم ، ولي قول مي دهم تمام عصر را با تو باشم " . درباره ي اينکه خيلي کار داريد و بايد اين کارها را انجام دهيد برايش توضيح دهيد . بهتر است بگوئيد : " خيلي دوست دارم تمام مدت با تو باشم ولي بايد کارهاي خانه را هم انجام دهم ، اگر کمي به من کمک کنيد ، زودتر با هم بازي مي کنيم " .
* اگر موقعيتي پيش آمد ، بگذاريد فرزندتان چيزي به شما بياموزد .
 
سرور حاجي سعيد
بخش خانواده ايراني تبيان

مطالب مرتبط :
 
تعداد بازديد:1038 آخرين تغييرات:90/06/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر