چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

درباره GPS چه می دانید؟

درباره GPS چه مي دانيد؟

بسياري از ما نام اين وسيله را شنيده ايم اما در مورد عملکرد و استفاده آن اطلاعات بسيار کمي داريم اما در صورتي که بخواهيم در مورد ااين سيستم اطلاعات تکميلي داشته باشيم بايد گذري بر روي مفاهيم آن داشته باشيم.


GPS مخفف کلمه Global Positioning System مي باشد که به معناي سيستم موقغيت ياب جهاني ناميده شده است.

 
بسياري از ما نام اين وسيله را شنيده ايم اما در مورد عملکرد و استفاده آن اطلاعات بسيار کمي داريم اما در صورتي که بخواهيم در مورد ااين سيستم اطلاعات تکميلي داشته باشيم بايد گذري بر روي مفاهيم آن داشته باشيم.

پيش از هر چيز بايد بدانيم که GPS مخفف چيست؟

GPS مخفف کلمه Global Positioning System مي باشد که به معناي سيستم موقغيت ياب جهاني ناميده شده است
از کاربرد هاي آن مي توان به:
* در هدايت هليكوپترها در عمليات نجات آسيب ديدگان.
* تهيه نقشه هاي كشاورزي.
* در مسيريابي هواپيماها و يا علامت گذاري مناطقي كه بايد سمپاشي شود.
* در دريانوردي.
* مسيريابي در جنگلها.
* آخرين و شايد پرکاربرد ترين مورد استفاده ترکيبي از GPS/GIS جهت رسيدن به مقصد از سريع ترين مسير است
اما اگر بخواهيم کمي در مورد تاريخچه آن بدانيم بايد بگويم تاريخ مسيريابي قدمتي برابر با تاريخ تمدن بشر دارد!
جالب است بدانيد که بسياري از پرندگان و حيوانات بطور غريزي مسير خود مشخص مي کنند اما انسان از محدود موجوداتي است که اين قابليت در آن تعبيه نشده است و به راحتي گم مي شود !
پيش از آنکه انسان تشخيص دهد که مي تواند از ستارگان جهت تعيين مسير خود استفاده کند مشکلات بسيار زيادي داشته است و در کتاب هاي  گردشگران و جهانگردان گم کردن مسير به وفور ديده مي شود به طور مثال در اوايل قرن 17 ميلادي و مصادف با جنگ هاي کشورهاي اسپانيا , ايتاليا , فرانسه , انگلستان که تنها عرض جغرافيايي قابل محاسبه بود و چون طول جغرافيايي حساب نميشد بسياري از ناوبران جنگي و تجاري سير خود را گم کرده و هرگز باز نگشتند!
ماهواره هاي GPSدر حدود 900kg وزن و 5 متر طول دارند دانشمندان عمر مفيد اين ماهواره ها براي 5/7 سال طراحي کرده اند
اما GPS ، اين سيستم که يک سيستم ماهوارهاي است اولين بار توسط وزارت دفاع امريكا ساخته شد اين سيستم دقيق ترين اطلاعاتي را که تاکنون اختراع شده از محل و زمان را در سراسر دنيا در اختيار كاربرها قرار مي دهد.
سيگنالهايي ارسال شده توسط اين سيستم به وسيله گيرنده هاي GPSدريافت مي شود و موقعيت مكاني،سرعت و زمان را در هر جاي كره زمين در هر موقع از روز يا شب و در هر شرايط آب و هوايي محاسبه مي نمايد.
درباره gps چه مي دانيد؟
جالب است بدانيد ماهواره هاي  GPSدر حدود 900kg وزن و 5 متر طول دارند دانشمندان عمر مفيد اين ماهواره ها براي 5/7 سال طراحي کرده اند اگرچه در حال حاضر و انواع جديد آن بيش از اين  در مدار قرار ميگيرند.
نکته قابل توجه ديگر آن است که آنها در يک مدار حرکت نمي کنند !
اگرچه در مدلهاي جديد همه انواع آنها يکي نيستند اما بيش تر نمونه هاي آن داراي 6 مدار با فاصله 60 درجه و در هر مدار 4 ماهواره وجود دارد و اين امكان را فراهم مي سازد كه با وجود اشكال و خرابي 2 ماهواره در هر مدار سيستم كار نرمال خود را انجام دهد. هر سطح مداري شيبي برابر با 55 درجه با سطح مدار استوايي دارد. ارتفاع مدار که km 20000 است باعث ثابت ماندن ماهواره ها در مدار مورد نظر خود مي شود. همچنين ارتفاع زياد ماهواره باعث پوشش منطقه وسيعي در روي زمين مي گردد.
 
فائزه سيدخاموشي
بخش دانش و زندگي تبيان

منابع:
"GPS base navigation tool for scanned map" By: Mats Olofsson
"GPS-Navigation"  By: Jekely
"GPS سيستم مکان يابي جهاني: دکتر شمس نوبخت، مهندس حسيني 
تعداد بازديد:1547 آخرين تغييرات:90/06/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر